GuyanaGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:22
Počet zobrazení:3 820
Barbyho dovolená trvá, a tak se můžeme věnovat poslední zemi od G, Guyaně. Tato jihoamerická země se cítí být karibskou zemí, a přitom je to vlastně taková malá Indie. Jediná země tohoto kontinentu ovlivněná více Británií než románskými zeměmi má fascinující historii, je plná neprozkoumaných džunglí a její obyvatelé tvoří úžasnou směsici kultur.

Přepis titulků

Víte, jak je Singapur jako Švýcarsko Asie? Tak Guyana je jako Singapur Jižní Ameriky. Ne, to není dobrý srovnání, nemají tu úroveň... Myslel jsem tím jejich etnickou... No nic, pusťte intro. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby. Ano, místní tu zemi nazvali Guyana. Trochu jako gay, který se jmenuje Anna. - A to je problém protože?

- Netvrdím, že to je problém, - chlape, dyť já si říkám Barby. - Chlape? Tys mi dal genderovou nálepku? To na náš kanál nepatří. Jedeme dál. POLITICKÁ GEOGRAFIE Guyana je zvláštní, geograficky leží jasně v Jižní Americe, ale když se zeptáte Guyanců, označí se za karibskou zemi, a to ani nejsou na pobřeží Karibského moře. Guyana leží v severní části pevninské Jižní Ameriky, hraničí s Venezuelou, Brazílií a Surinamem a na severu má pobřeží u Atlantiku.

Je rozdělená na 10 regionů a hlavní město na pobřeží je Georgetown. Tvarem ta země trochu připomíná tlustý krucifix. Mají tu hodně malých místních letišť, ale dvě největší a mezinárodní letiště jsou obě v Georgetownu. Cheddiho Jagana a to menší je Eugena F. Correia. Mimo Georgetown je to největší regionální v Bartice. Přístavy a kontejnerové terminály najdete podél celého pobřeží například v New Amsterdamu, Lindenu, Essequibu a samozřejmě v Georgetownu.

Asi 90 % obyvatel žije na pobřeží na asi 10 % území, ale několik okrajových komunit žije u východní hranice se Surinamem a Brazílií. Ježdění po Guyaně je náročné. Můžete jet přívozem z Barticy k hornímu toku Takutu a do oblastí Potaro-Siparuni a Cuyuni-Mazaruni, ale všechny cesty podél pobřeží najednou končí kolem městečka Hackney u řeky Pomeroo. Dodnes nevedou žádné silnice do oblasti Barima Waini.

Ke všem 26 000 obyvatel se dá dostat pouze po řekách a malými letadly přistávajícími v džungli. Navíc odsud nevedou cesty do Venezuely. Pokud tam chcete jet, musíte až úplně na jih, překročit hranici u Lethenu, dojet do Boa Vista v Brazílii a až odtamtud na sever do Venezuely. Mají totiž takový napůl trvající spor s Venezuelou. Venezuela totiž věří, že vše na západ od řeky Essequibo patří jim. Guyana nesouhlasí. V 60. letech podepsali v Ženevě dohodu, ale vlastně to k ničemu nebylo a Venezuela dnes říká: - Dobře, to území teda asi patří tobě.

- Hej, nestavěj si vojenskou základnu - na ostrově Ankoko, to je naše území. - A v roce 2011 prohlásila Guyana: Hej, OSN, chci si rozšířit pobřeží o asi 150 námořních mil, prosím. - Ne, to jsou naše vody. - Ne, je to u našeho pobřeží a všechny země můžou mít exkluzivní ekonomickou zónu. A SURINAM - Zmiz z oblasti u Tigri! - Hej, hej. Ne. ROK 1979 Hele, shodněme se, že stáhneme své vojáky.

Dobře, jasně. Boží! Ach, jihoamerické země, hádáte se o území, která pak neobydlíte... Jinak významné památky jsou třeba: rozpadající se koloniální čtvrti Georgetownu s katedrálou sv. Jiří, přístavní most Demerara mezi nejdelšími plovoucími mosty světa, ředitelství CARICOMu, budova Umana Yana, tržnice Stabroek, muzeum Waltera Rotha, zoologická, maják v Georgetownu, vinařství Pandama a hinduistický chrám Radha Krishna.

Tam je tolik skvělých míst, a to je to většinou neprozkoumaná džungle. Na tu se podíváme teď. FYZICKÁ GEOGRAFIE Guyana je ráj pro natáčení reality show o přežití. Guyana je 2. nejlesnatější zemí Jižní Ameriky hned po Surinamu, 3/4 země jsou zalesněné. Ale nezapomeňte, že tu mají 5 přírodních oblastí.

Úrodné rovinaté mokřady u pobřeží, písečný pás ve vnitrozemí z písku a jílu, tam je většina minerálů, vrchovina s bujným pralesem, daleko na jihu najdete trochu pouští a savan a potom nížiny se savanou u hranice s Brazílií. Guyana leží na tzv. Guyanské vysočině, zvýšené formaci v Jižní Americe na sever od Amazonie. V této oblasti se vytvořily jedny z nejkrásnějších ikonických vodopádů a ty divné hory tepuis s rovným vrchem včetně nejvyššího bodu Guyany, Roraimy, o kterou se dělí s Venezuelou a s Brazílií.

Ta má jen asi 5 %, ale i to se počítá. Nejdelší řeka je Essequibo, kterou poznáte i na satelitních snímcích, celou zemi protíná z východu na západ a je to důležitý dopravní a obchodní tok. V lesích najdete tisíce a tisíce druhů savců, ptáků a plazů, třeba lenochoda, mravenečníka, tamarína, malpy, kapybary, paky, přes 50 druhů netopýrů, kteří tvoří pětinu všech savců, a národním zvířetem je jaguár. V ekonomice je nejdůležitější zemědělství a těžba, asi 3/4 vývozu tvoří cukr, bauxit, rýže a zlato.

Ano, zlato. Vývoz sice stále narůstá, ale Guyana patří přesto mezi nejchudší země západní polokoule. Naštěstí získala světovou pozornost, když tu firmy jako ExxonMobil a Shell objevily zásoby pískovce se zásobami kvalitní ropy v hodnotě až 40 miliard dolarů. Pokud Guyana uspěje s odvoláním u OSN, mohlo by to nakopnout jejich ekonomiku, která zatím ropu vůbec neprodukuje. Národním jídlem Guyany je indiánské jídlo "paprikový hrnec". Často se každý den ohřívá a přidává se čerstvé maso, někdy i celé měsíce.

Další přírodní památky jsou třeba jezera Three Sisters včetně Mainstay, které díky nerostům vypadá jako plné Coca-Coly, oblast Rupununi ve vnitrozemí obklopená rozlehlými savanami, lesy a horami, každoroční rodeo a safari, kde si prohlédnete divoké vnitrozemí, nádherný prales Iwokrama a jejich část hory Roraima, ke které se můžete dostat na letadlech Roraima Airways z letiště E.

F. Correia, a národní symbol, vodopád Kaieteur, nejširší jednostupňový vodopád světa. Dost fascinující místo s fyzickou diverzitou. A takoví jsou i místní lidé. DEMOGRAFIE Guyana je jednou z nejdivnějších demografických anomálií světa, většina obyvatel má totiž kořeny na úplně jiném světadíle. Žije tu asi 740 000 lidí a míra emigrace je velmi vysoká, asi 500 000 Guyanců žije v zahraničí. Nejvíce lidí, 43 %, je z východní Indie, 30 % tvoří černoši z Afriky, asi 16 % je smíšeného původu, 10 % jsou domorodí Indiáni a zbytek populace jsou hlavně Evropané, nejvíce Portugalci a také nějací Číňané.

Jako měnu používají guyanský dolar, mají zásuvky typu A, B, D a G a jsou jednou ze dvou zemí Jižní Ameriky, kde se jezdí vlevo. Vrátíme se k domorodcům, v této zemi rozlišují 9 domorodých kmenů a dříve oblasti dnešní Guyany dominovaly kmeny Lokono a Kalina. Asi si teď říkáte, proč je teda Guyana taková malá Indie. K pochopení toho potřebujeme trochu historie: kmeny tu byly první, Kolumbus proplul kolem, ale nevylodil se, přišli Nizozemci, nenašli Eldorado, tajně se sem vkradli Britové, Nizozemci jim to potom nechali.

A tehdy řekli Britové: - Otroctví bylo zrušeno. - Ale ještě zbývá udělat tolik práce. Kde bychom sehnali strašně levnou pracovní sílu, vlastně otroky, ale technicky vzato ne? Kéž bychom my Britové měli další území plné sluhů, - které bychom mohli vykořisťovat.

- No jasně! Skotsko se moc bránilo, tak vybrali Indii. Většina Indů v Guyaně je ze severní Indie, kde mluví bhódžpursky, ale často už tu řeč neumí a mluví jen anglicky nebo kreolštinou. Dodnes je Guyana jednou ze tří zemí mimo Asii, kde je hinduismus oficiálním náboženstvím a praktikuje ho přes čtvrtinu obyvatel. Přesto převládá křesťanství, vyznávají ho asi 2/3 obyvatel, především jsou protestanti.

Guyana je jediná země Jižní Ameriky, kde je úřední řečí angličtina, kterou mluví všichni bez ohledu na původ, ale většina obyvatel také mluví guyanskou kreolštinou. Jejich kreolština je upravená angličtina s vlivy z Indie a Afriky a většinou se píše jednodušším fonetickým zápisem. Třeba Georgetown je Jarjtown, každý den je evri de, rýžové pole je raisfil a tak dále. Protože je ta země tak rasově heterogenická... Heterogen... Jak je to slovo? - Podle mě heterogenní.

- Jo, heterogenní, našli si skvělou metodu integrace kultur. Každý se účastní tradic a zvyků všech. Skoro každý tu má příbuzného, který je buď hinduista, křesťan, muslim nebo i bahaista nebo buddhista. Své děti učí oslovovat starší lidi jako strýce a tety, i když jsou to cizinci a patří k úplně jiné rase. Všichni slaví svátky ostatních, bez ohledu na vlastní víru, a všichni slaví pestré Hólí neboli Phagwu, na Vánoce mají všichni stromek, na Velikonoce pouští na pláži draky a po konci ramadánu se všichni dělí o jídlo.

Dokonce mají vlastní karneval zvaný mashramani. Vliv Británie je taky stále silný, milují kriket a jedí pomazánku Marmite. Lidi z Británie a Nového Zélandu, chci další, je skvělá! Zbyla mi už jen tahle tubička. Neumím si to vysvětlit, ale miluju to. Ale Guyana má i problémy, 80 % obyvatel s vysokoškolským vzděláním se vystěhuje, tento "odliv mozků" omezuje jejich schopnost rozvoje v některých odvětvích jako zdravotnictví, vzdělání a technika. Taky tam měli ten incident s Jimem Jonesem a kultem Chrámu lidu v 70.

letech, ale to všechno Američani. Musel jsem to říct, je to to nejšílenější, co se jim kdy stalo. Mezi nejslavnější lidi původem z Guyany patří: klasičtí umělci jako Sol Raye, Ken "Hadí Boky" Johnson, R. B. Greaves, Godfrey Cambridge, William Austin, oceněná novinářka Asha Blake, politik Shridath Ramphal, sportovci Mark McCoy, Ezekiel Jackson, a Mr. Universe Hugh Ross, hudebníci Eddy Grant, PhillyNott, který má sochu v Dublinu, modelka Shakira Baksh Caine, Leona Lewis má tátu z Guyany a Rihanna zase mámu a pak spousta dalších, ale radši dáme poslední segment.

FRIEND ZONE Protože je Guyana tak různorodá, mají výhodu v diplomacii. Brazílie je osobním trenérem Guyany. Pomáhá jim s výcvikem vojáků, a kdyby se něco stalo, postaví se na jejich stranu. Indie je jako vzdálená matka, která své dítě ztratila, konečně se zase shledali, ale mají co dohánět.

Kromě srdečného vztahu se svým ztraceným dítětem navíc Indie financuje rozvoj třeba zemědělství a informačních technologií. Ale jejich nejlepší kamarádi jsou nejspíš Surinam a Trinidad a Tobago. Surinam je nizozemský bratr a Trinidad je jako holka, o kterou oba soutěží. Všichni tři si od začátku byli blízcí, všichni mají mnoho indických obyvatel a sdílí velkou část kultury a obchodu. Není jen jeden druh Guyance, když jednoho potkáte, ještě jste neviděli ani zlomek celé země.

Pokud z Guyany chcete něco vidět, musíte si koupit letenku a podívat se tam sami. Počkejte si, příště bude Haiti. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

ak sa vam nchce hladať James Warren „Jim“ Jones (13. května 1931 Crete v Indianě – 18. listopadu 1978 Jonestown) byl zakladatel sekty Chrám lidu (anglicky Peoples Temple), propagátor rasové snášenlivosti a levicových myšlenek.[1] 18. listopadu 1978 nařídil přítomným více než devíti stům členům své sekty hromadnou sebevraždu. Téhož dne zemřel i on.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jim_Jones

10