Papua-Nová GuineaGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:20
Počet zobrazení:5 258
Papua-Nová Guinea je jednou z největších oceánických zemí. Nejen, že tu žije asi 850 různých kmenů, které mluví 850 různými jazyky, také tu mají stále neprozkoumané oblasti, ve kterých možná žije dinosaurus na způsob monstra v Loch Ness. Ale i bez nepotvrzených dinosauroidních stvoření se jedná o fascinující zemí, která je rájem rajek a útočištěm mnoha tradičních oceánických kultur.

Přepis titulků

Věříte, že existují dinosauři? Pokud je chcete najít, začněte nejlíp v Papui-Nové Guineji. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby. Vítejte v zemi tajemství a záhad. Velká část Papui-Nové Guiney není prozkoumaná a je zahalená tajemstvím. Od lidí po hlášení o podivných, dinosaurům podobných tvorech, tady vás fascinující věci neminou. A my se na to rychle podíváme.

Nejlíp teď hned. Ke glóbu! POLITICKÁ GEOGRAFIE Papua-Nová Guinea je jako most mezi Asií a Pacifikem. Co cestovalo na východ, to někdy prošlo tudy. Ta země leží v Oceánii asi 160 km nad australským poloostrovem Cape York, ale nezapomeňte, že ty dva ostrovy u pobřeží Papuy-Nové Guiney patří Austrálii jako část souostroví v Torresově průlivu. To znamená, že v jednom bodě je tato země jen 4 km od Austrálie. Papua-Nová Guinea patří k největším zemím v oceánické oblasti Melanésie.

Leží na větším ostrově zvaném Nová Guinea, o který se dělí s indonéskými provinciemi Papua a Západní Papua, dohromady tvoří 2. největší ostrov světa hned po Grónsku. Hranice není úplně rovná, u řeky Fly se trochu odchyluje na západ, to vzniklo v roce 1893, aby Britové mohli na svou tehdejší kolonii lépe dohlížet. K té zemi patří 600 ostrovů, největší se jmenuje Nová Británie a spolu s Novým Irskem tvoří oblouk Bismarckova souostroví. Jsou rozdělení na 22 provincií, autonomní oblast Bougainville a okres hlavního města Port Moresby, které leží na jihu.

V tom je samozřejmě největší mezinárodní letiště a také největší přístav. 2. největší město, Lae, má i 2. nejrušnější letiště. Pohyb je v tom státě trochu složitý a většina lidí raději létá, než jezdí autem, a to hlavně proto, že nemají moc silnic. Na jihu je dálnice Hiritano, ve středu jsou to dálnice Highlands a Ramu a na severu mají severní koridor.

Mají také silnice na největších ostrovech, ale většina země, především vnitrozemí, je nedostupná pozemní dopravou, takže lidé létají na tu spoustu malých letišť, těch mají asi 80. Letiště Rabaul bylo zničeno při výbuchu sopky, ale bylo postavené na úpatí jedné aktivní, moc nechápu, jak jim to mohlo ujít... Jak jsme už říkali, Papua-Nová Guinea má autonomní oblast, Bougainville. Ten je zajímavý, protože se snaží odtrhnout. Geograficky je vlastně nejsevernějším ze Šalamounových ostrovů, ačkoliv k tomu státu nepatří.

A celý spor začal v 70. letech: Hele, vy dva, po desetiletích poručnictví vám dávám nezávislost. Konečně, už se těším, budu si moct dělat, co chci. - Ne, vy dva jste přece to samý. - Cože?! - Teď jsi můj. - Ne, nesouhlasím. Udělám si svoji zemi, bude se jmenovat Republika severní Šalamouny. - Vždyť vás nikdo neuzná. - A pak se ukázalo: - Hele, ty máš spoustu zlata a mědi.

- Ano, mám. Hele, to chci já. A protože jsi moje země, tak si to vezmu. Ale to mi zničí životní prostředí a ty se o bohatství nepodělíš. OBČANSKÁ VÁLKA Ta válka skončila po 10 letech, mírovou smlouvu zprostředkoval Nový Zéland a to vedlo k autonomii a slibu referenda o nezávislosti v říjnu 2019. Takže to video bude možná brzo zastaralé. Myslíš, že si Bougainville zvolí nezávislost? Do toho jim nemluvím.

Nová Kaledonie se taky rozhodla zůstat ve Francii, tak nevím, ostrovy Pacifiku jsou záhadné. Stejně jako památky, které byste na návštěvě měli vidět. Národní muzeum a galerie, sopečné hlavní město Rabaul a jeho trosky, válečný hřbitov v Lae, budova parlamentu, muzeum J. K. McCartyho, stezka Kokoda a všechny tyto festivaly. To jsou super místa, ale v Papui-Nové Guineji je nejkrásnější to neznámé, obrovské neprobádané vnitrozemí, do kterého nevstoupilo mnoho lidí.

A je to tam dost hustý. Co je jako tohle? Nebo tohle? Nebo to? To zjistíme v další části videa. FYZICKÁ GEOGRAFIE Všechno to byli ptáci. Rajka nádherná, rajka šestiperá a rajka srpozobá. Jo, mají tu šílený ptáky. K tomu později, nejprve jejich země. Papua-Nová Guinea je těsně pod rovníkem, takže mají tropické podnebí a leží mezi třemi moři, Bismarckovým, Šalamounovým a Korálovým. Ta moře jsou nádherná, ale pod nimi je strašný tektonický binec.

Papua-Nová Guinea leží na ohnivém kruhu, přímo na hranici Pacifické a Australské desky. To tvoří síť trhlin, příkopů a zlomů, takže je země náchylná k zemětřesení a sopečné aktivitě. Mají tu stovky sopek, z nich je 67 považováno za aktivní, na Nové Británii jich je nejvíce, 21. Poslední větší výbuch proběhl v roce 2018 na ostrově Kadovar. Zlom Ramu Markham probíhá severní částí země a stvořil jejich největší a nejdelší pohoří, pohoří Bismarck.

Nejvyšším bodem je Mount Wilhelm, který je nejspíš nejvyšším bodem Oceánie a je jedním z mála vrchů u rovníku, na kterém najdete sníh. Z toho pohoří vytékají dvě nejdelší řeky, Sepik na severu a Fly, která způsobuje tu výchylku hranice. Vedle řeky Fly je největší jezero, Murray, které je vlastně zatopené povodí ve tvaru stromu, kde podle místních žije podivný dinosauroidní tvor, který nebyl zdokumentován ani dokázán. Asi 70 % země je zalesněných a většina lesů je na západě u hranice. Spolu s pralesem na indonéské straně se jedná o 3.

největší prales světa hned po amazonském a konžském. Ta země je rozdělená na 4 geografické oblasti, vrchoviny, ostrovy, Momase a jižní oblast. Vrchoviny jsou hory, kde je chladněji a vyšší nadmořská výška, Momase má úrodná údolí, kde se hodně obdělává půda, jižní oblasti jsou ploché, vlhké a bažinaté a ostrovy jsou tropické a ostrovní. - Zajímavé rozložení, viď, Bobe Sagete? - To teda. Papua má nejen spoustu lesů, ale také nejpodivnější zvířata, - jaké lidstvo zná.

- Nemají tam ty dinosaury? To bylo na udržení pozornosti, nejsem na YouTube jediný, kdo to dělá. - Takže lžeš kvůli počtu zhlédnutí? - Nelžu. Jen říkám, že lidé oznámili něco, co možná je, možná není pravda, potřebujeme důkazy. - Není tvou prací sdělovat fakta? - Faktem je, že to lidé ohlásili. A tvoje práce je říct tu poslední repliku, kterou jsem ti napsal. Povedla se ti. Dobrá práce, Ryane. Jako v Austrálii i tady žije spousta vačnatců a ptakořitných, třeba stromový klokan, ježura, bandikut nebo kunovec.

Pokud by Papuu-Novou Guineu měla definovat jedna skupina zvířat, rozhodně by to byli ptáci, konkrétně rajky. Co jsou to rajky? Tady si obvykle dám kafe a přijde Noah, ale ten tu není, je u rodiny v Iowě, takže tu mám náhražku, toho, co mi Noaha na své svatbě představil, Kaleba. Dal jsem výpověď, abych mohl natočit naši soutěž v Hargeise. Je to tak. Zkazil jsem ti život. Jestli potřebujete kameramana, ozvěte se Kalebovi.

Do té doby tu máš brigádu. A natočili jsme to špatně, takže tvoje tričko se změní za tři, dva... Známe přes 40 druhů okázale barevných rajek a všechny byly objeveny zde. Jsou známé svým estetickým dimorfismem, samci mají nápadné peří, ocasy, chocholky a výrazně tančí. To vše většinou používají při fascinujících a podivných pářících rituálech. Mají tu spoustu minerálů a těžba spolu s malým ropným průmyslem tvoří asi čtvrtinu jejich HDP. Asi 85 % obyvatel žije ze zemědělství a lesnictví, což tvoří další čtvrtinu HDP.

Mezi běžné plodiny patří kolokázie, batáty, yamy a velmi oblíbené ságo. To je houbovitý vnitřek kmene některých palem, který se podává v různých formách třeba jako kaše, palačinky nebo kuličky. A už jsme u jídla. Jak jsem říkal, většinou je základem nějaký kořen obsahující škrob a maso, většinou vepřové nebo rybí, to jsou nejčastější bílkoviny. Jídla, která nám navrhli místní fanoušci, jsou například nangu, kuřecí hrnec, knedlíčky saksak, kawa a národním jídlem je mumu. Bylo fajn být jeden den Noahem, ale teď se musím vrátit ke kameře.

Co mám dělat teď? Říct něco o demografii? - Asi dvě vteřiny tam stůj, nehýbej se. - Proč? Zapomněli jsme na nějaký kýčovitý efekt. DEMOGRAFIE Děkuju, Kalebe. A teď zpátky do krabice. Musíte pochopit, že jen asi 20 % obyvatel žije ve městech, spousta lidí nikdy neviděla nikoho odjinud. Rozdělovat populaci do etnik je strašně těžké, většinou nenajdete počty procent.

Musel jsem na stránku Joshua Project, kde jsou ty skupiny zapsané s odhadem počtu lidí, a spočítat to sám. Takže pokud jsou mé výpočty správné, žije tu necelých 9 milionů lidí a je to země s nejvíce jazyky, asi 850 skupin tu mluví 850 jazyky. Naprostá většina populace, asi 97 %, patří pod širší národnost melanéských Papuánců. Z těch 97 % jsou největší skupinou lidé žijící mimo kmen, většinou lidé z města, kteří se od kmenů distancovali, nebo mají kořeny u různých kmenů.

Je jich asi 12,2 %. Jinak jsou mezi největšími národnostmi Enga s asi 3,4 %, Melpa s 2,5 %, různí Chimbové tvoří asi 2,3 % a Huli tvoří asi 2,1 %. Zbytek Papuánců patří k těm skoro 850 etnikům a klanům, které mají od 100 po 100 000 příslušníků. A potom jsou tu jiní obyvatelé tichomořských ostrovů jako Mikronésané a Polynésané, ti tvoří 2 %, a běloši a Asiaté to uzavírají s asi 1 %. Jako měnu používají kinu, ta je pojmenovaná po mušli kina, která tu ve 30.

letech fungovala jako národní měna. Mají zásuvky typu I a jezdí vlevo. Jak jsem říkal, většina obyvatel, ačkoliv jsou v různých skupinách, patří k širší národnosti Melanésanů. Melanésané jsou energetičtí ostrované známí svými zvyky i odlišnými fyzickými rysy. Mnoho z nich, například z kmene Tolai, má gen TYRP-1, který způsobuje blond vlasy. Jsou jediným etnikem mimo Evropu, které má přirozeně blonďaté vlasy. Tito Melanésané hráli důležitou roli při vzniku skoro všeho ostrovního v Tichomoří.

Většina Mikronésanů, Polynésanů a obecně austronéských národů má nějakou spojitost s ostrovem Nová Guinea, buď tam mají předky, nebo tamtudy prošli. Byl to odrazový můstek, kde všechno začalo. Každopádně má Papua-Nová Guinea spoustu kmenů, které ani nemluví stejnou řečí. - Ale jak jako komunikujou a tak? - Skvělá otázka, Keithe. V zemi jsou tři úřední řeči, angličtina, tok pisin a hiri motu. Nejvíce lidí používá tok pisin, což je odvozené od anglických slov pro mluvit a pidžin, je to anglická kreolština.

Je to zajímavé, rodilí mluvčí angličtiny se to mohou docela snadno naučit. Tady máme několik fanoušků, kteří nám to vysvětlí. Ahoj, já jsem Kini. Tok pisin je anglická kreolština, když řeknu: uslyšíte tam anglická slova, například bata je zkrácené brata, což je od brother a yu je stejné jako anglické you. - Go je stejné a weh je where.

- Já znám jednu větu, mi no save, to znamená nevím. Nebo wenem nem bilong yu, to znamená jak se jmenuješ. Někdy je to angličtině podobné, ale ve skutečnosti to žádná angličtina není. Děkuji. U kultury je v Papui-Nové Guineji fráze "ze staré školy" slabý výraz. Lidi v tradičních sukních z trávy potkáte dokonce i na letišti. Protože tu mají přes 850 skupin, trvalo by moc dlouho mluvit o všech, ale zvýrazníme některé známější kmeny a vysvětlí nám je náhodná Hannah.

Bezpochyby může být Papua-Nová Guinea považována za jeden ze států s nejpestřejší kulturní tradicí na Zemi. A protože je těch kmenů tolik, asi budu potřebovat pomoc. Zavoláme si Iana! Kmen Huli z vysočiny je asi nejznámější kmen, který se stýká s turisty. Jsou zvyklí na cizince obdivující jejich barevné obličeje a přikrývky hlavy. Kmen Asaro z východní vysočiny s turisty také často komunikuje, jsou známí bojovým bahenním tancem, při kterém používají popel, barvy na tělo a masky příšer k zastrašování nepřátel.

Kmeny Korowai a Kombai jsou známé domy na stromech, někdy postavenými až 43 metrů nad zemí. Bainingové jsou známí ohnivým tancem, přeskakují plameny a chodí po žhavém uhlí s maskami imitujícími ptáky a hořlavými sukněmi z trávy za doprovodu bubnů kumdu. Bilbilové jsou známí propracovanými červenými hrnci z hlíny a ženy z kmene Oro mají často na obličeji tetování podobné labyrintu. Kmen Abelam má široké kruhové masky připomínající sovy a yamy.

Mnoho kmenů, třeba Anga, mumifikuje své mrtvé určitým uzením - a poté je vystavuje ve své vesnici. - Pamatujete na kmen Toraja z Indonésie? Tak něco takového. A to jsou od sebe skoro 2 500 km. Lidé z ostrovů Trobriand vytvořili vlastní verzi kriketu, do které přidali vystoupení jménem tanec chobotnic. Minové mají zajímavý systém kast založený na víře, která je obdobou - védského systému ve starém hinduismu. - Někteří obyvatelé Bougainvillu hrají na Panovy flétny a nosí obrovské baňaté čepice, - které najdete na jejich vlajce.

- Iane, už tě nepotřebujeme, děkuju za pomoc a teď zpátky do krabice. A to všechno je jenom povrchní úvod. Ale říká se, že všechny místní spojují hlavně tři věci, Bůh, ragby a tok pisin. Radši Iana položím. Dominantním náboženstvím, ke kterému se hlásí asi 95 % obyvatel, je křesťanství. Většina místních tradičně patřila k animistickým vírám, nebo papuánskému ritualismu, který se kmen od kmene lišil.

Jinak se skoro všichni místní shodnou, že milují ragby! Svému národnímu týmu fandí každý kmen v každé provincii, zpívají, skandují a křičí. Když jsme u toho, teď přijde Keithův blbej segment o hudbě. Strašně dlouho byly tradiční žánry z Papuy-Nové Guiney velmi neznámé. Teprve na začátku 90. let nahrál tenhle chlápek album, na kterém upozorňuje na kmenové zpěvy. Jeden z nástrojů, který je v celé zemi mezi těmi kmeny vcelku univerzální, je buben kundun.

Používá se při různých oslavách, představení a rituálech. Časem se sem dostalo mnoho vlivů ze zahraničí. Vojáci za 2. sv. války sem přinesli ukulele a kytaru, v 60. letech přišel rock, v 70. taky nějaké to reggae a to je ode mě asi vše. Děkuji, Keithe. A nakonec, v průběhu dějin se s Papuou-Novou Guineou hodně pohazovalo, asi takhle: - Moje! - Sever je můj. - Jih je můj.

- Sever můj. Ty se o ni staráš, ale vlastně je moje. - Celá moje. - Patří Austrálii. - Sever je můj. - Ne, celá moje! - Všichni sklapněte, jsem svobodná. - Můžu odejít? - Ne, jsi můj. - A to je zhruba historie, když nepočítáte první vlnu migrantů z oblastí Sund a Sahulu před 15 000 lety a tu druhou vlnu před 2 500 lety. Tak teď už nám zbývají jenom slavní lidé. Mezi slavné osobnosti z této země nebo tady narozené nebo s kořeny odsud, které naši fanoušci navrhli, patří například: tihle hráči ragby, Papua-Nová Guinea má dlouhou historii, spoustu flory a fauny, hodně různých kmenů, a jak teď zjistíme, taky hodně diplomatických vztahů.

Jdeme dál! FRIEND ZONE Jak jsem říkal, Papua-Nová Guinea je určitým pojítkem mezi Asií a Oceánií. A když ty body spojíte, je to zajímavé.

Jako země Commonwealthu měli vždy vztahy s jinými bývalými koloniemi, například Nový Zéland jim dělal dříve prostředníka a hodně místních se tam stěhuje. Japonsko je za války dost rozvíjelo, hlavně v oblasti Sepik, a dnes financuje školy a infrastrukturu. Jezdí sem hodně turistů, kteří chtějí uctít své padlé předky, první premiér dokonce mluvil japonsky. Čínu milují i nenávidí, čínští obchodníci tu pracovali už před příchodem Evropanů. Sice dnes s Čínou hodně obchodují, ale místní si dělají starosti se sporem o moc a také se bouřili proti čínským firmám.

Přesto je Čína v jejich diplomacii klíčová. Ale za nejlepší kamarády pravděpodobně kulturně považují ostatní státy Melanésie, především Šalamounské ostrovy a Vanuatu. Mluví podobnými jazyky pidžin, často cestují a berou se mezi sebou, také spolu založili Melanesian Spearhead Group a nejvíce si jako země rozumí. Austrálie je jim nejblíž ve všem ostatním. Jako dříve závislé území si udrželi těsné vztahy i po nezávislosti, jsou největším obchodním partnerem, investorem i dárcem a místní angličtina se řídí australským přízvukem.

Domorodí Austrálci jsou bratranci Papuanů, a sice v roce 2006 vzniklo napětí kvůli aféře s Julianem Motim, ale překonali to a rádi se sejdou na ragby. Papua-Nová Guinea je místem barev, kontrastů, původu, ale také tajemství. Nabídne vám vodítka, ale nikdy ne dost. Tak do toho, najděte toho dinosaura.

Počkejte si, příště bude Paraguay. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář