Dodatek o rovnoprávnostiLast Week Tonight
235
V Ústavě USA stále není nikde zaneseno, že ženy a muži mají před zákonem stejná práva a dodatek Ústavy, který byl schválen v roce 1972, tohle měl vyřešit. Ovšem celá snaha se zasekla na tom, že tuto změnu neratifikovalo nutných 38 států USA. Jak je možné, že se někteří této snaze stále brání? A existuje ještě vůbec možnost tento dodatek schválit?
Poznámka: Originalista – v rámci práva USA je to člověk, který u zákonů vyznává pouze původní účel, ke kterému byl zákon určen. Neuznává jeho aplikaci na podobné problémy.
Přepis titulků
Ženy – soudě podle značení záchodů jsou to muži, kteří spolkli lichoběžník. Posledních pár let v USA bylo pro ženy náročné. Od zákazu potratů přes jmenování pivního ksichta nejvyšším soudcem až po zvolení prezidenta, který považuje jejich genitálie za držadla. Abychom byli fér a vyvážili to a ženy získaly toto. Neklame vás zrak. Ikonický zlatý oblouk McDonaldu byl otočen vzhůru nohama. Teď značí W jako Women – ženy.
Jé, to je skvělé WcDonalde. A proč zůstávat u tohohle? Zlaté oblouky jsou univerzální. Můžete to otočit jako vyjádření podpory ženám, ale také ho můžete otočit do strany kvůli eunuchům a na opačnou stranu jako číslo 3, což je počet krys, které tvoří McRib. Netvrdím, že McRib je z krys, tvrdím, že ho krysy dělají.
Je to nechutné, ale trochu jiným způsobem. Tento týden se nesl v duchu historického výročí. Ve čtvrtek se oslavilo výročí 100 let od schválení 19. dodatku. Ten se zahrnul do Ústavy a připsal ženám volební právo. Už je to dlouho, ale když se nad tím zamyslíte, není to dostatečně dlouho. V ideálním světě by ženy směly volit déle, než jak dlouho žije Kirk Douglas. Dnes se chci zaměřit na milník, kterého jsme zatím nedosáhli.
Dodatek o rovných právech. Je to něco, co se řeší už delší dobu. Snahy o dodatek o rovných právech sahají až do roku 1923, kdy feministka Alice Paul napsala slova, která se stala mantrou. Rovnoprávnost před zákonem nesmí být popírána nebo obcházena Spojenými státy nebo jiným státem, na základě pohlaví. A to je vše. Jádro tohoto dodatku má 24 slov.
Tato myšlenka je populární. Podle advokátů si 80 % lidí myslí, že to už v Ústavě je zahrnuto. Je to tak zjevné, že si myslíme, že to už máme. Když v obchodě uvidíte prášek do pečiva, řeknete si: "Nemusím ho kupovat, doma už jistě nějaký mám." "To je základ." Pak doma pečete dort, sáhnete pro prášek do pečení a řeknete: "Kurva, ženy stále nemají Ústavou zajištěnu rovnoprávnost."
Byla doba, kdy měl tento dodatek našlápnuto ke schválení. V roce 1972 prošel Kongresem, kde pro něj hlasovalo 84 senátorů. Pár kolegů však mělo námitky. Mužští odpůrci to nazvali dodatkem jednoho pohlaví. Tvrdí, že to zničí tradiční vztah muže a ženy. Senát to nepřesvědčilo. Dnes, po 49 letech boje, se zdá být schválen ústavní dodatek, který jednou provždy zajistí ženám stejná práva jako tomu druhému pohlaví.
Tomu druhému pohlaví? Zní to, jako by si nemohl vzpomenout na slovo "muž". Ženy mají stejná práva jako, jak nám říkají, nateklí chlapci? Dvounozí koně se zaměstnáním? Oholení medvědi, kteří prdí? Prosím, poraďte mi někdo. Po schválení Sněmovnou a Senátem, byla poslední překážkou ratifikace 38 státy.
A zde se to zdrželo. Nikdy jsme tuto hranici nepřekročili, přestože jsme blízko. 37 států dodatek během let ratifikovalo. Schází nám jeden jediný. Pokud žijete ve státě, který to zdržuje, může to být deprimující. Tyto obyvatelky Floridy vám to ukáží. Florida to také neschválila. Proboha, už mě nebaví tu žít!
Jistěže ano! Jistěže ano! Jistěže tě nebaví život na Floridě. Nic tam nedává smysl. Zákony, aligátoři ani počasí. Každý v tom klipu je oblečený na úplně jiné roční období. Prostředek května, konec října a 13.
září 1992. Faktem zůstává, že nikdy jsme nebyli blíže k tomu, abychom ERA dostali do Ústavy. Před 6 týdny o tomto tématu proběhlo slyšení v Kongresu. Dnes bychom se měli podívat na to, proč schvalování tak dlouho trvá, co by schválení znamenalo a kdy už to schválíme? Začněme na začátku. Když Kongres ERA schválil, mnozí to považovali za krok ke spravedlnosti. Jedna tehdejší podporovatelka to popsala nepříliš ideálně.
Rovná práva pro všechny lidi všech pohlaví, všech barev a ras! Je mi jedno, jestli jsou buzny nebo co. Páni... Ten projev byl jak horská dráha. Byl tak inspirativní, jen aby v poslední vteřině klesl tak hluboko. Je to, jako by Martin Luthr King řekl, že děti nemáme soudit podle barvy jejich kůže, ale podle charakteru.
I špinavé katolíky. Doktore Kingu... Tu poslední větu jste si mohl odpustit. ERA měla být 38 státy ratifikována do roku 1979. Původně se to zdálo snadné. Podporovali ho demokraté i republikáni, včetně prezidenta Nixona. Během jednoho roku ho ratifikovalo 30 států.
Havaj to udělala 32 minut po schválení Kongresem. To je neuvěřitelně rychle. Hlavně když podle webu CelePecenePrase.com se může prase na Havaji péct až 12 hodin. To je směšné. Já dokážu zpražit prase za 4 vteřiny. "Prase, tvoje máme šuká prasata!" Natři se pantenolem, právě jsem tě zpražil!
Zpražen! Zpražil jsem tě, ty pitomé prase. Ale tento rychlý postup pak tvrdě narazil. Mnoho historiků to připisuje jediné ženě. Phyllis Schlaflyové. Pokud jste o ní neslyšeli, gratuluji. Založila skupina s názvem Zastavte ERA. V 70. letech neustále vystupovala v televizi a šířila strach z tohoto dodatku. Některé věci, o kterých mluvila, třeba že ženy budou sloužit v armádě, byly skutečně možné.
Ale spousta z toho byly kraviny. Třeba to podle ní mělo zrušit rozdělené záchodky. A pak tahle kravina. V současném systému po rozvodu ve většině případů dostane děti matka. Kdo tohle chce vyměnit za takzvanou rovnost, kde každý rodič dostane jedno dítě?
Ale dodatek o rovných právech neříká, že by každý rodič měl dostat jedno dítě. Tvrdí, že ve všem musí být naprostá rovnoprávnost. Ano, přesně tak. Když je jedno dítě lepší než to druhé, dodatek o rovnoprávnosti vás nutí useknout kus jeho těla a přišít ho k tomu druhému. Vše musí být naprosto stejné. Přišijte synovi palec jeho sestry.
ERA to nařizuje. Je to fakt! Zcela očividně nic z toho dodatek o rovnoprávnosti netvrdil. Neříká, že si všichni musí být ve všem naprosto rovní, jen vás zákon nesmí znevýhodnit na základě pohlaví. To ale Schlaflyovou nezajímalo. Byl to takový internetový troll před vznikem internetu. Ráda publikum zdravila touto větou. Ráda bych poděkovala svému muži Fredovi, že mi dovolil sem dnes přijít.
Ráda to říkám, protože to vždy naštve ženské liberálky víc než cokoliv jiného. Toto poděkování Fredovi je zbytečné ze dvou důvodů. Zaprvé, manželka není majetkem manžela, zadruhé, nejsem si jistý, že Fred přinášel velkou oběť, když měl možnost strávit pár hodin bez Phyllis. Myslím si, že Fred byl celkem rád, že Phyllis na den někam vypadla. Možná i přes noc.
"Jak daleko je to setkání? 10 minut daleko?" "Možná bys tam měla přespat." "Pokud se odehrává později než ve středu, tak tam zůstaň na víkend, Phyllis." "Už mi neděkuj a vlastně se mnou vůbec nemluv." Schlaflyová se stala hlavní silou v zachování náboženských práv. Svolávala protesty proti ERA. Jeden z nejzuřivějších argumentů byl ten, že ERA usnadní přístup k potratům.
Když tři první dámy přišly na konferenci na podporu ERA, Schlaflyová zorganizovala protest, při kterém vystoupil republikánský kongresman s tímto plamenným projevem. Největší tragédií je, když vidíte tři bývalé první dámy tohoto národa, jak schvalují sexuální perverzi a vraždu dětí v děloze matky! To je ostuda! To bylo něco.
Zaprvé, ERA neříká nic o potratech ani jiných zákonech. Jen tvrdí, že ženy a muži mají mít před zákonem stejná práva. Zadruhé, pokud kvůli potratům trváte na tom, že si ženy a muži nesmí být rovni, tak byste svůj pohled na potraty měli přehodnotit. Kdyby někdo vstal na jednání rady a řekl: "Zákon proti týrání zvířat znemožňuje fungování mé pizzerie." Kurva, ta jejich pizzerie by nikdy neměla vůbec existovat.
Díky těmto argumentům se z ERA stalo tak nepříjemné téma, že ho do termínu v roce 1979 schválilo jen 35 států. A přestože Kongres termín o tři roky prodloužil, žádný další stát ho už neratifikoval. Netvrdím, že neexistují zákony zamezující diskriminaci podle pohlaví. Existují. Pokud si říkáte, že pokud je to pravda, k čemu potřebujeme ERA, tak je to kvůli tomu, že Kongres může zákony prostě zrušit.
A vládní pokyny se liší podle toho, kdo je zrovna u moci. A ono se to děje. Kongres neprodloužil platnost zákonu o násilí na ženách. Trumpova vláda nechala zrušit víc než 20 vládních pokynů, které se týkaly protidiskriminačního zákona. Ústavní dodatky jako ERA jsou mnohem stabilnější. Ústavní dodatek je v bezpečí před Donaldem Trumpem. Na rozdíl od snů a nadějí Melanie a jakékoliv americké vlajky, ke které se přiblíží.
Ústavní dodatek je něco, co nemůže zničit. Někteří budou tvrdit, že Ústava ženy chrání. Jedná se o 14. dodatek. Zaručuje jedinci rovnocennou pozici před zákonem. Od 70. let to Nejvyšší soud interpretuje jako zákaz diskriminace na základě pohlaví. Ale ne každý s tímto výkladem souhlasí. Jeden z nich, bývalý soudce Antonin Scalia, jednou na rovinu řekl, že 14.
dodatek vůbec nijak diskriminaci na základě pohlaví neřeší. Ústava samozřejmě nijak nevyžaduje diskriminaci na základě pohlaví. Otázkou je, zda ji zakazuje. Nezakazuje! Nikdo to tehdy tak nebral. Nikdo to takhle neodhlasoval. Ano, má pravdu. Kdyby ženy chtěly, aby tento dodatek řešil oblast diskriminace na základě pohlaví, měly si to v roce 1868 odhlasovat.
Proč to ty pošetilé ženy neudělaly? Scalia je zarytý originalista. A přestože shledávám šílené jeho řešení problému tím, že se vcítí do mrtvých mozků největších rasistů a misogynů, není jediný, kdo si to myslí. Trump slíbil, že jich bude dosazovat čím dál více. Chce, aby soudci byli podobní soudci Scaliovi.
Doufám, že tím myslel, aby byli mrtví, ale obávám se, že tím myslel, aby Ústavu vykládali bez ochrany žen proti diskriminaci. A zde by se hodila ERA. Nemůžeme říct, že neřeší ochranu proti diskriminaci pohlaví, když řeší jen a pouze to. To nás přivádí k poslední otázce. Jak můžeme po těch letech tento dodatek zahrnout do Ústavy.
Je to stále možné. Ano, termín vypršel v roce 1982, ale právníci věří, že Kongres může termín opět posunout, nebo ho dokonce úplně zrušit. Takovýto návrh se letos objevil ve Sněmovně i Senátu. Podporovaly ho obě strany. Státy ERA dále schvalují, Nevada a Illinois ho v posledních letech ratifikovaly.
Státní senátorka Pat Spearmen, která stála za schválením v Nevadě, své důvody jasně popsala. Lidé, kteří se narodí s privilegiem, neustále debatují o tom, zda si my ostatní zasloužíme rovnoprávnost. Mluvíme tu o tom... Mluvíme tu o faktu, že o rovnoprávnosti se nedebatuje. Rodíme se s ní. Po dodatku žádáme jen to, aby uznal fakt, že ženy jsou rovny mužům.
Má pravdu. Není to nic složitého. Rovnoprávnost žen by měla být základním kamenem naší společnosti. Pokud si myslíte, že je, o důvod víc to mít na papíře. Pokud si myslíte, že není, tak ERA potřebujeme. Netvrdím, že to vyřeší vše. Ani zdaleka. Zaměřuje se na diskriminaci vládou, ne soukromým sektorem.
Takže třeba kvůli rozdílům v platech budou muset ženy dál spoléhat na jiné zákony a na okrádání mužských kolegů. #Feminismus #HbitePrsty Dodatek by však mohl být záchrannou brzdou v případě, že zákony přestanou platit. Už nám schází jediný stát. To dává těmto 13 státům možnost psát dějiny. Jedna státní senátorka z Arizony se tím inspirovala. Pokud to uděláme, zapíše se to do učebnic dějepisu.
Arizona se zapíše do učebnic dějepisu. Přesně, má pravdu. Arizona se může zapsat do dějin. Buďme upřímní, to se často nestává. Neznámější částí Arizony je Grand Canyon. Ta část Arizony, kde část Arizony chybí! Všude jinde je Arizony víc, ale tento náhlý úbytek Arizony si každý hned zamiluje.
Jde o to, že každý z těchto 13 států má možnost změnit způsob, jakým je vnímáme. Jedinou otázkou zůstává, který z vás se chopí příležitosti. Který stát se chopí příležitosti schválit tento dodatek a tím se zapsat do dějin? Bude to Arizona, Georgie, nebo ty, Oklahomo?
Můžeš být známa něčím jiným než tornády a muzikály o tom, jak skvělé je ráno. Není! Nikdy není dobré. Je jako noc, ale nepříjemně jasné. Může to být jedna z Karolín. Můžeš to být ty, Utahu, nebo ty, Missouri. Můžeš být známa tím, že píšeš dějiny, a ne tím, že máš na vlajce dva medvědy, kteří šukají vánoční dekoraci.
Nebo ty, Florido. Nebo ty, Mississippi. Kurva, Mississippi! Vždycky zapomenu, že to máš na vlajce. Jdi do prdele, Mississippi. Co to, kurva, je? Ano, i ty můžeš schválit ERA. Ale buďme upřímní, moc by se ti to nepodobalo.
Lousiano, můžeš to být ty. Může to být i Arkansas. Alabamo, ty to určitě nebudeš, ale ty, Virginie, ty to můžeš být. Jsi rodištěm Chrise Browna, Ricka Santoruma a Pata Robertsona, takže to USA vlastně dlužíš. Kterýkoliv z těchto 13 států má obří možnost zakončit cestu, kterou tato země započala téměř před 100 lety.
Tuhle možnost nemáte každý den. Tím jen chci říct, prosím, udělejte to někdo před Floridou, protože jim za tohle nechci připisovat zásluhy. Překlad: Mithril www.videacesky.cz
Jé, to je skvělé WcDonalde. A proč zůstávat u tohohle? Zlaté oblouky jsou univerzální. Můžete to otočit jako vyjádření podpory ženám, ale také ho můžete otočit do strany kvůli eunuchům a na opačnou stranu jako číslo 3, což je počet krys, které tvoří McRib. Netvrdím, že McRib je z krys, tvrdím, že ho krysy dělají.
Je to nechutné, ale trochu jiným způsobem. Tento týden se nesl v duchu historického výročí. Ve čtvrtek se oslavilo výročí 100 let od schválení 19. dodatku. Ten se zahrnul do Ústavy a připsal ženám volební právo. Už je to dlouho, ale když se nad tím zamyslíte, není to dostatečně dlouho. V ideálním světě by ženy směly volit déle, než jak dlouho žije Kirk Douglas. Dnes se chci zaměřit na milník, kterého jsme zatím nedosáhli.
Dodatek o rovných právech. Je to něco, co se řeší už delší dobu. Snahy o dodatek o rovných právech sahají až do roku 1923, kdy feministka Alice Paul napsala slova, která se stala mantrou. Rovnoprávnost před zákonem nesmí být popírána nebo obcházena Spojenými státy nebo jiným státem, na základě pohlaví. A to je vše. Jádro tohoto dodatku má 24 slov.
Tato myšlenka je populární. Podle advokátů si 80 % lidí myslí, že to už v Ústavě je zahrnuto. Je to tak zjevné, že si myslíme, že to už máme. Když v obchodě uvidíte prášek do pečiva, řeknete si: "Nemusím ho kupovat, doma už jistě nějaký mám." "To je základ." Pak doma pečete dort, sáhnete pro prášek do pečení a řeknete: "Kurva, ženy stále nemají Ústavou zajištěnu rovnoprávnost."
Byla doba, kdy měl tento dodatek našlápnuto ke schválení. V roce 1972 prošel Kongresem, kde pro něj hlasovalo 84 senátorů. Pár kolegů však mělo námitky. Mužští odpůrci to nazvali dodatkem jednoho pohlaví. Tvrdí, že to zničí tradiční vztah muže a ženy. Senát to nepřesvědčilo. Dnes, po 49 letech boje, se zdá být schválen ústavní dodatek, který jednou provždy zajistí ženám stejná práva jako tomu druhému pohlaví.
Tomu druhému pohlaví? Zní to, jako by si nemohl vzpomenout na slovo "muž". Ženy mají stejná práva jako, jak nám říkají, nateklí chlapci? Dvounozí koně se zaměstnáním? Oholení medvědi, kteří prdí? Prosím, poraďte mi někdo. Po schválení Sněmovnou a Senátem, byla poslední překážkou ratifikace 38 státy.
A zde se to zdrželo. Nikdy jsme tuto hranici nepřekročili, přestože jsme blízko. 37 států dodatek během let ratifikovalo. Schází nám jeden jediný. Pokud žijete ve státě, který to zdržuje, může to být deprimující. Tyto obyvatelky Floridy vám to ukáží. Florida to také neschválila. Proboha, už mě nebaví tu žít!
Jistěže ano! Jistěže ano! Jistěže tě nebaví život na Floridě. Nic tam nedává smysl. Zákony, aligátoři ani počasí. Každý v tom klipu je oblečený na úplně jiné roční období. Prostředek května, konec října a 13.
září 1992. Faktem zůstává, že nikdy jsme nebyli blíže k tomu, abychom ERA dostali do Ústavy. Před 6 týdny o tomto tématu proběhlo slyšení v Kongresu. Dnes bychom se měli podívat na to, proč schvalování tak dlouho trvá, co by schválení znamenalo a kdy už to schválíme? Začněme na začátku. Když Kongres ERA schválil, mnozí to považovali za krok ke spravedlnosti. Jedna tehdejší podporovatelka to popsala nepříliš ideálně.
Rovná práva pro všechny lidi všech pohlaví, všech barev a ras! Je mi jedno, jestli jsou buzny nebo co. Páni... Ten projev byl jak horská dráha. Byl tak inspirativní, jen aby v poslední vteřině klesl tak hluboko. Je to, jako by Martin Luthr King řekl, že děti nemáme soudit podle barvy jejich kůže, ale podle charakteru.
I špinavé katolíky. Doktore Kingu... Tu poslední větu jste si mohl odpustit. ERA měla být 38 státy ratifikována do roku 1979. Původně se to zdálo snadné. Podporovali ho demokraté i republikáni, včetně prezidenta Nixona. Během jednoho roku ho ratifikovalo 30 států.
Havaj to udělala 32 minut po schválení Kongresem. To je neuvěřitelně rychle. Hlavně když podle webu CelePecenePrase.com se může prase na Havaji péct až 12 hodin. To je směšné. Já dokážu zpražit prase za 4 vteřiny. "Prase, tvoje máme šuká prasata!" Natři se pantenolem, právě jsem tě zpražil!
Zpražen! Zpražil jsem tě, ty pitomé prase. Ale tento rychlý postup pak tvrdě narazil. Mnoho historiků to připisuje jediné ženě. Phyllis Schlaflyové. Pokud jste o ní neslyšeli, gratuluji. Založila skupina s názvem Zastavte ERA. V 70. letech neustále vystupovala v televizi a šířila strach z tohoto dodatku. Některé věci, o kterých mluvila, třeba že ženy budou sloužit v armádě, byly skutečně možné.
Ale spousta z toho byly kraviny. Třeba to podle ní mělo zrušit rozdělené záchodky. A pak tahle kravina. V současném systému po rozvodu ve většině případů dostane děti matka. Kdo tohle chce vyměnit za takzvanou rovnost, kde každý rodič dostane jedno dítě?
Ale dodatek o rovných právech neříká, že by každý rodič měl dostat jedno dítě. Tvrdí, že ve všem musí být naprostá rovnoprávnost. Ano, přesně tak. Když je jedno dítě lepší než to druhé, dodatek o rovnoprávnosti vás nutí useknout kus jeho těla a přišít ho k tomu druhému. Vše musí být naprosto stejné. Přišijte synovi palec jeho sestry.
ERA to nařizuje. Je to fakt! Zcela očividně nic z toho dodatek o rovnoprávnosti netvrdil. Neříká, že si všichni musí být ve všem naprosto rovní, jen vás zákon nesmí znevýhodnit na základě pohlaví. To ale Schlaflyovou nezajímalo. Byl to takový internetový troll před vznikem internetu. Ráda publikum zdravila touto větou. Ráda bych poděkovala svému muži Fredovi, že mi dovolil sem dnes přijít.
Ráda to říkám, protože to vždy naštve ženské liberálky víc než cokoliv jiného. Toto poděkování Fredovi je zbytečné ze dvou důvodů. Zaprvé, manželka není majetkem manžela, zadruhé, nejsem si jistý, že Fred přinášel velkou oběť, když měl možnost strávit pár hodin bez Phyllis. Myslím si, že Fred byl celkem rád, že Phyllis na den někam vypadla. Možná i přes noc.
"Jak daleko je to setkání? 10 minut daleko?" "Možná bys tam měla přespat." "Pokud se odehrává později než ve středu, tak tam zůstaň na víkend, Phyllis." "Už mi neděkuj a vlastně se mnou vůbec nemluv." Schlaflyová se stala hlavní silou v zachování náboženských práv. Svolávala protesty proti ERA. Jeden z nejzuřivějších argumentů byl ten, že ERA usnadní přístup k potratům.
Když tři první dámy přišly na konferenci na podporu ERA, Schlaflyová zorganizovala protest, při kterém vystoupil republikánský kongresman s tímto plamenným projevem. Největší tragédií je, když vidíte tři bývalé první dámy tohoto národa, jak schvalují sexuální perverzi a vraždu dětí v děloze matky! To je ostuda! To bylo něco.
Zaprvé, ERA neříká nic o potratech ani jiných zákonech. Jen tvrdí, že ženy a muži mají mít před zákonem stejná práva. Zadruhé, pokud kvůli potratům trváte na tom, že si ženy a muži nesmí být rovni, tak byste svůj pohled na potraty měli přehodnotit. Kdyby někdo vstal na jednání rady a řekl: "Zákon proti týrání zvířat znemožňuje fungování mé pizzerie." Kurva, ta jejich pizzerie by nikdy neměla vůbec existovat.
Díky těmto argumentům se z ERA stalo tak nepříjemné téma, že ho do termínu v roce 1979 schválilo jen 35 států. A přestože Kongres termín o tři roky prodloužil, žádný další stát ho už neratifikoval. Netvrdím, že neexistují zákony zamezující diskriminaci podle pohlaví. Existují. Pokud si říkáte, že pokud je to pravda, k čemu potřebujeme ERA, tak je to kvůli tomu, že Kongres může zákony prostě zrušit.
A vládní pokyny se liší podle toho, kdo je zrovna u moci. A ono se to děje. Kongres neprodloužil platnost zákonu o násilí na ženách. Trumpova vláda nechala zrušit víc než 20 vládních pokynů, které se týkaly protidiskriminačního zákona. Ústavní dodatky jako ERA jsou mnohem stabilnější. Ústavní dodatek je v bezpečí před Donaldem Trumpem. Na rozdíl od snů a nadějí Melanie a jakékoliv americké vlajky, ke které se přiblíží.
Ústavní dodatek je něco, co nemůže zničit. Někteří budou tvrdit, že Ústava ženy chrání. Jedná se o 14. dodatek. Zaručuje jedinci rovnocennou pozici před zákonem. Od 70. let to Nejvyšší soud interpretuje jako zákaz diskriminace na základě pohlaví. Ale ne každý s tímto výkladem souhlasí. Jeden z nich, bývalý soudce Antonin Scalia, jednou na rovinu řekl, že 14.
dodatek vůbec nijak diskriminaci na základě pohlaví neřeší. Ústava samozřejmě nijak nevyžaduje diskriminaci na základě pohlaví. Otázkou je, zda ji zakazuje. Nezakazuje! Nikdo to tehdy tak nebral. Nikdo to takhle neodhlasoval. Ano, má pravdu. Kdyby ženy chtěly, aby tento dodatek řešil oblast diskriminace na základě pohlaví, měly si to v roce 1868 odhlasovat.
Proč to ty pošetilé ženy neudělaly? Scalia je zarytý originalista. A přestože shledávám šílené jeho řešení problému tím, že se vcítí do mrtvých mozků největších rasistů a misogynů, není jediný, kdo si to myslí. Trump slíbil, že jich bude dosazovat čím dál více. Chce, aby soudci byli podobní soudci Scaliovi.
Doufám, že tím myslel, aby byli mrtví, ale obávám se, že tím myslel, aby Ústavu vykládali bez ochrany žen proti diskriminaci. A zde by se hodila ERA. Nemůžeme říct, že neřeší ochranu proti diskriminaci pohlaví, když řeší jen a pouze to. To nás přivádí k poslední otázce. Jak můžeme po těch letech tento dodatek zahrnout do Ústavy.
Je to stále možné. Ano, termín vypršel v roce 1982, ale právníci věří, že Kongres může termín opět posunout, nebo ho dokonce úplně zrušit. Takovýto návrh se letos objevil ve Sněmovně i Senátu. Podporovaly ho obě strany. Státy ERA dále schvalují, Nevada a Illinois ho v posledních letech ratifikovaly.
Státní senátorka Pat Spearmen, která stála za schválením v Nevadě, své důvody jasně popsala. Lidé, kteří se narodí s privilegiem, neustále debatují o tom, zda si my ostatní zasloužíme rovnoprávnost. Mluvíme tu o tom... Mluvíme tu o faktu, že o rovnoprávnosti se nedebatuje. Rodíme se s ní. Po dodatku žádáme jen to, aby uznal fakt, že ženy jsou rovny mužům.
Má pravdu. Není to nic složitého. Rovnoprávnost žen by měla být základním kamenem naší společnosti. Pokud si myslíte, že je, o důvod víc to mít na papíře. Pokud si myslíte, že není, tak ERA potřebujeme. Netvrdím, že to vyřeší vše. Ani zdaleka. Zaměřuje se na diskriminaci vládou, ne soukromým sektorem.
Takže třeba kvůli rozdílům v platech budou muset ženy dál spoléhat na jiné zákony a na okrádání mužských kolegů. #Feminismus #HbitePrsty Dodatek by však mohl být záchrannou brzdou v případě, že zákony přestanou platit. Už nám schází jediný stát. To dává těmto 13 státům možnost psát dějiny. Jedna státní senátorka z Arizony se tím inspirovala. Pokud to uděláme, zapíše se to do učebnic dějepisu.
Arizona se zapíše do učebnic dějepisu. Přesně, má pravdu. Arizona se může zapsat do dějin. Buďme upřímní, to se často nestává. Neznámější částí Arizony je Grand Canyon. Ta část Arizony, kde část Arizony chybí! Všude jinde je Arizony víc, ale tento náhlý úbytek Arizony si každý hned zamiluje.
Jde o to, že každý z těchto 13 států má možnost změnit způsob, jakým je vnímáme. Jedinou otázkou zůstává, který z vás se chopí příležitosti. Který stát se chopí příležitosti schválit tento dodatek a tím se zapsat do dějin? Bude to Arizona, Georgie, nebo ty, Oklahomo?
Můžeš být známa něčím jiným než tornády a muzikály o tom, jak skvělé je ráno. Není! Nikdy není dobré. Je jako noc, ale nepříjemně jasné. Může to být jedna z Karolín. Můžeš to být ty, Utahu, nebo ty, Missouri. Můžeš být známa tím, že píšeš dějiny, a ne tím, že máš na vlajce dva medvědy, kteří šukají vánoční dekoraci.
Nebo ty, Florido. Nebo ty, Mississippi. Kurva, Mississippi! Vždycky zapomenu, že to máš na vlajce. Jdi do prdele, Mississippi. Co to, kurva, je? Ano, i ty můžeš schválit ERA. Ale buďme upřímní, moc by se ti to nepodobalo.
Lousiano, můžeš to být ty. Může to být i Arkansas. Alabamo, ty to určitě nebudeš, ale ty, Virginie, ty to můžeš být. Jsi rodištěm Chrise Browna, Ricka Santoruma a Pata Robertsona, takže to USA vlastně dlužíš. Kterýkoliv z těchto 13 států má obří možnost zakončit cestu, kterou tato země započala téměř před 100 lety.
Tuhle možnost nemáte každý den. Tím jen chci říct, prosím, udělejte to někdo před Floridou, protože jim za tohle nechci připisovat zásluhy. Překlad: Mithril www.videacesky.cz
Komentáře (29)
AlennOdpovědět
23.06.2019 21:33:29
U nás to také není, respektive je ale ženy a děti jsou v ústavě nadřazeni mužům.
plomba (anonym)Odpovědět
18.06.2019 14:07:06
Som jedoznacne za!!! a hlavne uz by to malo dorazit aj do Ceska, lebo najst si v Prahe byvanie s curakom medzi nohami je NEAR IMPOSSIBLE!!
Ahoj
Nabízím pokoj v hezkém bytě (128m2 + balkon) Praha 6 k nastěhování od 1.7.2019 nebo dle domluvy. Pouze pro ŽENU (!)...
Ahoj 🙂 hledám za sebe náhradu HOLKU od 1.7. 2019 do samostatného...
Ahoj,
já a můj přítel hledáme od července spolubydlící do bytu 2+1 do neprůchozího pokoje. Hledáme buď ženu nebo jakýkoli pár (18-30 let)..
Ahoj všichni :) Hledáme ideálně pracující slečnu do neprůchozího samostatného pokoje v...
I’m searching for a girl who will replace me in this beautiful sunny room from the beginning of July...
Cena: 7000 Kč.
Preferuji slečny/ženy.
Pro více informací mi napište zprávu. ...
Byt se nachází 2 zastávky autobusem od Palmovky. K dispozici bude po dohodě. Pro bližší informace pište do zpráv. Pozor, pouze pro holky...
Pronajmu slečně/paní pokoj v bytě 3kk.Byt je fungl nový,moderní,můj vlastní a rád bych aby takový...
Byt 3+kk, 3 spolubydlících – studenti a pracující holka. Pokoj je sdílený, POUZE HOLKY PROSÍM....
Pokoj (do vnitrobloku) je nezařízený. Hledáme pořádkumilovnou pracující nekuřačku. Fotky a další informace zašlu ve zprávě. Budeme se těšit!...
Do vybaveneho bytu 3+kk v osmem patre paneloveho domu hledam k sobe slecnu/pani do samostatneho pokoje (ja v druhem)...
Pravda bolí (anonym)Odpovědět
18.06.2019 14:43:27
:D Kéž by jen v Praze já se třeba jako muž setkávám se šílenou diskrimanací furt ! Nemuzes si vybirat sichty pac ona ma dite ! Ne Holky nemuzou na sluzebni cestu na druhou stranu republiky protoze se boji ridit musis ty! (WTF ? :O), Vyplaty mam vetsi ale jen protoze delam 200 hodin a oni 140 a jeste sem schopnejsi ve vsem co delam! Takze prachy mame stejny v prepoctu na hodiny jen ja sem na tom tratnej pac delam vic a resim jejich sracky ! Ne nemuzeme ti nabrat dalsiho cloveka protoze pipinka bude na materskej jeste rok a pul a to se nam nevyplati takze budete hold delat za dalsiho cloveka ! Po praci pridu na bar tam stoji banda kundicek barman jim nalejva keca s nima me si nevsima takze na pivo cekam 12 minut! :D Vylezu pred bar na terasu zapalim si ! Vy tu kourite ? ja jsem tehotna ! me to obtezuje ! (tak co delas v baru slapko ?) :D Prijdu domu nad ranem mlada k***a mi odre novy auto zacnu na ni rvat ona arogantne cumi a cela ulice se ji zacne zastavat ! Vsak je to holka ! :D A Nad ranem doma mi ta moje vynada kde sem byl celej vecer ze mam jinou (to bych si dal) a kdy bude vyplata pac samozrejme ona dela jen brigadicku pac ma strasne prace u nas na baraku ! Fakt vytrit 6 mistnosti jednou za 3 dny a uvarit (coz je tak 3x) za tyden je takova drina ze muze do prace jen 2x tydne :D
plomba (anonym)Odpovědět
18.06.2019 15:26:57
+Pravda bolíno. a si zober ze kazdeho jedneho z nich by si mohol zazalovat:D
L (anonym)Odpovědět
18.06.2019 19:21:23
+plombaNemohl, protože rovnost pohlaví znamená, že vláda si nemůže vybírat, ale vlastník pozemku/bytu ano. Přece jen ke to stále jeho pozemek/byt...
JecketOdpovědět
20.06.2019 13:09:42
+LTohle je docela utopie. Realita je naprosto odlišná. Nemůžete vyřadit nájemníka, který má psa. Nemůžete vyřadit kuřáky. Nemůžete nikoho vyřadit z prohlídek, protože je cikán. Nemůžete vyhodit z bytu matku samoživitelku, i kdyby neplatila nájem rok.
Toliko asi k férovosti a správě vlastního majetku.. ;)
Anonymous (anonym)Odpovědět
20.06.2019 14:09:39
+JecketNo, stejně si nakonec pronajímatel vybírá nájemníka (a nemusí to dělat nějak extra transparentně) – prostě řekne "dáme vám vědět", "našli jsme si někoho jiného" a hotovo.
AlennOdpovědět
23.06.2019 21:32:41
+AnonymousA tak by to mělo zůstat :) je to jeho majetek a ten je svatý!
je to tak vole (anonym)Odpovědět
18.06.2019 16:34:21
+Pravda bolíje to tak :D a bude hůř prostě chlapy se musí v zajmu společnosti udřít na hadry aby jsme měli na výdaje za ženský ...
Hadatko (anonym)Odpovědět
08.10.2019 15:28:08
Bol som v podnajme u typka ktory bral len muzov, lebo iba ti vraj zarabaju good enough aby stihali platit.
Tomášguláš (anonym)Odpovědět
18.06.2019 14:05:57
Tenhle libtard je čím dál víc nesnesitelný. Nebo spíš ten celý tým scriptwriterů a rádoby-jokewriterů, který tvoří obsach těch dílů, ale stejně. Nejvtipnější na této talk show je možná tak ten fakt, že někteří lidé se těm vtipům doopravdy smějí, to je teprv legit comedy.
A jestli jste to právě vy, tak ju, klidně si tomu dejte pět hvězdiček, a běžte se podívat na nějaký minions memes na fAceBoOkU:)))
tvojemamka (anonym)Odpovědět
21.06.2019 01:07:15
kua, co ty to tam kouříš?