Pravá věda o paralelních vesmírech

Thumbnail play icon
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:447
Počet zobrazení:7 739

Minule nám MinutePhysics řekli, co je to vesmír a nakousli téma paralelních vesmírů, o kterých se toho dnes dozvíme více. Ke kterému z modelů se osobně přikláníte?

Přepis titulků

Všichni milují myšlenku paralelních vesmírů. Možná je to půvab ideálního světa, kde máte druhé šance a věci dopadnou jinak. V alternativní realitě, kde se dostanete do Bradavic, pokračování Star Wars neexistují a konečně se vám podaří zapojit asymetrickou USB na první pokus. Ale je ve vědě vůbec na tuhle toužebnou spekulaci místo? Pokud je Vesmír vše, co existuje, nemůžou toho být dvě verze.

No ne? Jinak by ta dvoje byla vším. A to, čemu jste začali říkat Vesmír, by nebylo. Problémem je tedy terminologie. Fyzikové často mluví o Vesmíru, ale myslí tím pozorovatelný vesmír. Ten je částí Vesmíru, kterou jsme prozatím prozkoumali. A je v pořádku mluvit o vícero jiných pozorovatelných vesmírech. Například mimozemšťan blízko okraje našeho viditelného vesmíru uvidí části celého Vesmíru, které my ještě nevidíme, protože k nám zatím nedoputoval jejich světlo.

Ale to je dobře pochopitelná otázka a ne o to, o čem fyzikové normálně mluví, když řeší vícero pozorovatelných vesmírů neboli mnohovesmírů. Pojďme tedy k věci. Ve fyzice se pojem "mnohovesmír" většinou týká jednoho ze tří samostatných a nesouvisejících fyzikálních modelů vesmíru.

Mimochodem, žádný z nich nebyl experimentálně testován ani potvrzen. Tři modely mnohovesmíru jsou: 1) Bublinkové vesmíry neboli vesmíry malých černých děr. Toto je nejvíc jasný typ mnohovesmíru: základní myšlenkou je, že existují další části vesmíru které jsou tak daleko, že je nikdy neuvidíme. Nebo jsou uvnitř černých děr, takže je taky nikdy neuvidíme. Tento model byl vytvořen jako pokus o vysvětlení, proč je náš vesmír tak dobrý ve vytváření hvězd, galaxií a černých děr a života.

Argumentem teorie je, že pokud by každá z těchto oddělených navzájem neviditelných bublinek měla trošku jiné fyzikální zákony, tak bychom už z definice mohli existovat pouze v tom s příznivými podmínkami. Musíme žít ve vesmíru, kde se může zformovat Země, protože kdyby se nezformovala Země, nemohli bychom tu být. Pokud vás tahle logika nepřesvědčila, nemusíte se bát.

Neexistuje žádný důkaz toho, že by to tak opravdu bylo. 2) Membrány a další dimenze. Inspirován zčásti neschopností matematiky teorie strun předpovědět počet dimenzí ve vesmíru, který pozorujeme. Strunoví teoretici navrhli myšlenku toho, že možná to, co považujeme za vesmír, je doopravdy jen třídimenzionální povrch vsazený do většího supervesmíru s 9 prostorovými dimenzemi Trošku jako když každá stránka novin je svým dvoudimenzionálním povrchem vsazená do našeho 3D světa.

A kdyby měl prostor 9 dimenzí a ne 3, byla by spousta místa pro další 3D povrchy, které by byly svým vlastím vesmírem, ale, stejně jako noviny, by byly jen součástí něčeho většího. Těmto povrchům se říká "membrány" nebo jen "brány". A připomíním, že pro tento mnohovesmír neexistuje žádný důkaz. 3) Mnohosvětový obraz kvantové mechaniky.

Fyzikové překvapivě pořád neví, jak funguje kolaps vlnové funkce v kvantové mechanice. A tak se hypotéza o více světech pokouší o vysvětlení návrhem, že každá možná alternativa vesmíru je skutečná. A všechny se stanou větší a rozvětvenější cestou. Vesmírné vyber-si-svoje-dobrodružství, kde se může stát cokoliv! Kdyby to byla pravda, neuvědomovali bychom si to, protože bychom byli žili jen v jednom z mnoha možných životů.

V některých věcech je tento model podobný bublinkovému modelu, protože se možná stane cokoliv, co se stát může, a my zrovna žijeme v tom jednom, ve kterém přežijeme. Pokud pořád nejste přesvědčeni těmito argumenty, nebojte se, stále totiž neexistuje žádný důkaz pro tento mnohovesmír. Pokud chcete být vynalézaví, můžete tyto modely zkombinovat do mnoho-mnohovesmíru, nového superspekulativního modelu založeném na spekulativních a experimentálně nepotvrzených modelech.

Ale to neznamená, že nemůžeme tyto hypotézy otestovat. Například pokud by náš pozorovatelný vesmír byl jen jednou z mnoha bublinek nebo membrán a kdyby se v minulosti srazil s nějakou bublinkou nebo membránou, tak by ta kolize měla vliv na to, co vidíme jako naši noční oblohu. Na druhou stranu by mohl být výklad více světů brzy otestován, protože experimentátoři jsou čím dál víc schopni manipulovat a kontrolovat větší kvantově-mechanické systémy, které mají v laboratořích.

Systémy, které se přibližují linii mezi kvantovou sférou a naším životem. Musíme mít na paměti, že fyzika je věda, ne filosofie. A v našich pokusech pochopit vesmír, který pozorujeme, musíme předkládat tvrzení, která mohou být testována. A pak je otestovat. Překlad: Eržika www.videacesky.cz

Komentáře (45)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Matematicky Haramein prokázal, že všechny protony jsou propojené skrze samotnou strukturu vesmíru, vakua/pole nulového bodu/morfogenetického pole či jak to chcete pojmenovat. Tvrdí, že proton je vlastně miniaturní černá díra rotující rychlostí světla. Nicméně Haramein není prvním, který definoval, že můžeme čerpat volnou energii nulového bodu z vakua k napájení celé planety.

01

Odpovědět

Snesl bych na tohle téma (tři fyzikální modely vesmíru) klidně několika hodinové video abych to mohl trochu lépe pochopit .. nevíte někdo o něčem?

201

Odpovědět

Tvrdí spoustu pravděpodobně nesmyslů, plete jablka s hruškami, drmolí a nevím, proč vlastně to video natočil. Zájemcům doporučuji knihu Briana Greena: Elegantní vesmír, ale ne již stejnojmenné video na Youtube, to co říká a předvádí ve videu se nedá bez znalosti knihy do důsledku pojmout.

202

Odpovědět

ten borec mluví tak rychle, že když stihnu přečíst tit. tak mi unikne význam

242

Odpovědět

je to podle mě blbost, nic takovýho neexistuje, kdyby jo, tak už jsem se dávno z jiného paralelního vesmíru navštívil v tom našem :)

2129

Odpovědět

vlastně z nekonečně mnoho jiných pralelních vesmírů

202

Odpovědět

Příliš moc rychle a složitě vysvětleno.

198

Odpovědět

Rychle možná, ale složitě ani trochu - načtrli jenom závěry tří možných teorií, které jsou komplexnější, než všechno co ses doposud naučil ve škole...

264

Odpovědět

Tohle je jen novodobé náboženství. Aby člověk mohl mít, jako předtím, jistoty (lásku, delší život, apod.) u Boha(ů), tak si vymyslel jinou. Je to pokrok, ale zřejmě to taky nebude úplně pravda. :)

2021

Odpovědět

Walter Bishop souhlasí se 3. modelem.

201

Odpovědět

lidský mozek nikdy nedokáže zpracovat informaci o tom, co vlastně vesmír je... a tohle video tomu nijak nepomůže, protože to jsou nepodložený nesmysly. Za to povídka z roku 1956 od Isaaca Asimova - Poslední otázka, ta mi celkem přiblížila co to vesmír zhruba je :D

188

Odpovědět

Taky hrál Bioshock: Infinite a konec mu nedal spát? :D

211

Odpovědět

Stavím sa, že keby toto video prerozprával Vsauce, video by malo hodnotenie nad 9,5+ :D

195

Odpovědět

Často se chodím dívat víc než na video na komentáře naších vědců, kteří nám zase řeknou několik verzí o vesmíru, které nikdo netušil :) .
Jinak geniální video, osobně sem rád, že jsem se o něco obohatil a jsem rád, že se na VC rozšiřují video tohoto typu.

212

Odpovědět

ehm na tom diplomu v čase 1:59

je henry Reich estě že nežije v německu :D

187

Odpovědět

V následujících desetiletích procestoval Eso Rimmer nespočet realit a setkal se s tisíci různých Arnoldů Rimmerů. Nikdy však nepotkal tak neskutečně ubohého a zbytečného Arnolda Rimmera, jako toho, s nímž se setkal na Červeném trpaslíku. Jeho marné pátrání pokračuje... :D

245

Odpovědět

Ou jeeee. :D

202

Odpovědět

what a guy...

205

Odpovědět

Nachystejte uzenáče, na snídani jsem zpátky.

201

Odpovědět

Erzika, mohla by si pridať titulky aj na http://translate.minutephysics.com/ . Ak ich tam pridáš, tak sa automaticky zobrazia aj na YT k videu.

192

Odpovědět

jako fanoušek Fringe a Stargate jsem zastáncem 3. teorie :) ... ovšem klidně to může být např. tak, že určité pro nás nehmotné částice můžou pro některé vesmíry hmotné a naopak

183

Odpovědět

*múžou být hmotné

188

Odpovědět

+bumbikJednu chybu opraviš, ale dalši tam uděláš... :D

181

Odpovědět

+bumbikV nějakým paralelním vesmíru to určitě napsal bez chyby :-)

211

Odpovědět

+bumbiktak stane se ... nemůžu být ve všech vesmírech dokonalý :D

201
Další