Temní elfové z MorrowinduSvět TES
6
Temní elfové, čili Dunmeři, jsou jedna z ras Tamrielu, která by se v určitém morálním smyslu dala nazvat zápornou. Avšak jejich život nikdy nebyl snadný, tak se jim není moc co divit. Do jejich provincie Morrowind jsme se měli možnost podívat ve třetím díle, ale víte, jak to s nimi po těchto událostech dopadlo? V dalším díle se podíváme na vymřelou rasu "hlubinných elfů" Dwemerů.
Přepis titulků
Tamriel, v jazyce Altmerů Krása úsvitu, v dračím jazyce Taazokaan, je kontinent, na kterém se odehrávají
všechny hry The Elder Scrolls. Je domovem mnoha rozličných ras
a ještě více konfliktů. Na Tamrielu se odehrálo
mnoho dobrodružství. Život v Tamrielu
jste si už sami zkusili, ale co takhle si říct víc o jeho příběhu? Abyste se dostali k srdci příběhu, tak se musíte vrátit na počátek.
Kapitola 6. Temní elfové Je to země, jejíž pradávná historie je stejně temná a zahalená jako její nebe plné popela. Morrowind je provincie na severovýchodě Tamrielu. Ale pokud tam odcestujete, budete jen těžko věřit, že jste stále na Tamrielu. Rostliny a divoká zvířata známá z jiných provincií jsou zde nahrazena podivnými formami života, které dokáží přežít neustávající bouře popela, který se valí z obří sopky, která dominuje ostrovu Vvardenfell.
Ano, Morrowind je nehostinné místo a i když budete dostatečně odolní, abyste přežili dusivý popel, musíte přežít i místní obyvatele. Temní elfové, v jazyce Altmerů známí jako Dunmeři, jsou rudoocí obyvatelé Morrowindu.
Jejich šedavá kůže do tohoto prostředí dokonale zapadá a díky ní se jim říká Temní elfové. Muži i ženy Dunmerů jsou vysocí jako většina lidských ras. To znamená, že jsou lehce vyšší, než jejich příbuzní Lesní elfové, ale nižší, než vznešení Vysocí elfové. Temní elfové žijí velmi dlouhý život.
I na elfy. Dunmer žijící přes 300 let není nic neslýchaného. To dělá Temné elfy z Morrowindu nejdéle žijící smrtelnou rasou Tamrielu. Na bojišti jsou Dunmeři známí pro své vyrovnané ovládání mečů, luků i magie. Jsou to elfové, takže mají bystrý úsudek a mrštnou postavu. Jako ostatní elfové si Dunmeři snadno osvojují magii. Navíc mají vrozené nadání pro školu magie Ničení.
Téměř každý Temný elf by vás usmažil, kdybyste mu dali důvod. Z jejich lidu pocházejí ti nejmocnější Čaromeči na Tamrielu. Pokud jde o jednání s jinými rasami, berou Temní elfové aroganci elfů do extrému. Vysocí elfové mohou brát mladší rasy lidí a zvířecích rasy jako hloupé děti, ale v kultuře Dunmerů elfská povýšenost dosáhla neskutečné míry. Společnost Temných elfů nevidí lidi o nic lepší než zvířecí rasy.
Vidí je jen jako možné sluhy. Otroctví je v Morrowindu běžné. Velké Rody, které zemi vládnou, jako třeba Rod Telvani, praktikují otroctví po staletí. Nejvíce je jako otroci zajímají Khajiité a Argoniané, kteří v tomto prostředí dokáží dobře přežívat. Nutno říct, že Temní elfové nejsou u ostatních ras oblíbení a řekl bych, že jsou za to i rádi.
Je to národ, který je naprosto samostatný. Temní elfové jsou často viděni jako hrdí, držící se rodu, bezcitní a někdy až krutí. Jako společnost si velmi cení věrnosti a rodiny. Podle Temných elfů duše mrtvých příbuzných zůstávají i po smrti na Nirnu. Věří, že tito duchové je vedou neviditelnou rukou. Duše silných válečníků mají hájit čest a moudrost celé rasy.
I ze záhrobí. Dunmeři uctívají duše svých předků stavbou rodinných svatyní. Často jim nabízí dary a oběti. Za nejstarší z duší předků považují Daedry. Z pohledu historie Dunmeři vždy odolávali uctívání Aeder. Místo uctívání Devíti svatých se Temní elfové rozhodli uctívat Daedry a učení Tribunálu.
Zatímco se zbytek Císařství uctívačům Daeder vyhýbal nebo je kriminalizoval, Morrowind tyto praktiky vítal s otevřenou náručí. Nakonec, bez vlivu Daeder by na Tamrielu žádní Temní elfové nebyli. Příběh o tom, jak Dunmeři přišli do Morrowindu je příběhem o znovuzrození. Než se stali Temnými elfy, jak je známe teď, nijak se nelišili od Vysokých elfů ze Summersetských ostrovů, spokojeně uctívajících Aedry.
Tak to bylo, dokud Daedrický princ úkladů Boetiah neudělal to, co Daedry umí nejlépe. Odstartoval změnu. Vliv Boetiah zažehl revoluci mezi elfy na Summersetu. Výsledkem bylo hromadné stěhování na východ do Morrowindu. To vedlo ke zrodu nové kultury na Tamrielu. Ačkoliv tito elfové byli vzhledem k nerozenání od Altmerů na Summersetu, dali si jméno Chimeřané.
Abych tento dlouhý a krvavý příběh zkrátil... Když Chimeřané dorazili do Morrowindu, tak zjistili, že je už domovem rase elfů, která si říká Dwemeři. A ačkoliv tyto dvě společnosti zprvu dokázaly žít pospolu, tak docházelo ke kulturním rozmíškám. Důsledky byly často docela krvavé. Bitva o Rudou horu byla obří bitva mezi Dwemery a Chimeřany, která měla rozhodnout o osudu Morrowindu.
Nejspíše se jednalo o jednu z nejdůležitějších bitev na Tamrielu. A díky protichůdným zprávám historie neví, co se doopravdy stalo. Jistě víme jen to, že bitva skončila vymizením rasy Dwemerů. Celá rasa zmizela během mrknutí oka. Z popela se vynořili Chimeřané, ale byli jiní. Když se prach usadil, zbylí elfové už neměli zlatou barvu kůže, se kterou opustili Summersetské ostrovy.
Jejich oči se staly rudýma a jejich kůže šedou. A proto je Tamriel nazval Temnými elfy. Co ale způsobilo zmizení celé rasy a přeměnu jiné? Jaká síla je tak mocná, aby změnila tok historie? Někdo by vám řekl, že jen Svitky předků mají takovou sílu. A to by neměl pravdu. Už dříve jsme si říkali o bohu jménem Lorkhan, který přesvědčil Aedry, aby pomohly při tvorbě Tamrielu a Mundusu.
Lorkhanovo srdce, srdce boha, bylo odjakživa umístěno na Tamrielu. Jen čekalo, až bude nalezeno. Tři legendární Chimeřané, kterým se říkalo Tribunál, se stali vlastníky tohoto mocného artefaktu. A díky němu dokázali zničit Dwemery během okamžiku.
Chimeřané viděli tyto hrdiny, tento Tribunál, jako své spasitele. Během těchto bojů se modlili k Daedrám, ale ty neodpověděly. Tribunál ano. A díky tomu Chimeřané chápali Tribunál jako bohy mezi lidmi. Jejich nové bohy. Deadrický princ Azura se na Chimeřany díval s opovržením a proklel je. A díky tomu Chimeřané kráčejí po Tamrielu jako Temní elfové. Ačkoliv z větší části provincii dál vládly velké Rody Morrowindu, Temní elfové začali uctívat Tribunál a téměř zbožně následovat jeho učení.
Po tisíce let používal Tribunál svoji moc a vůdcovství, aby chránil Dunmery před invazí. Když se Daedrický princ Molag Bal pokusil ve druhém věku spálit Tamriel, Tribunál byl připraven hrozbě čelit. Protože byl více naladěn na magické síly Tamrielu, měl Tribunál důležitou roli.
A ve snaze vyhnout se krizi propustili všechny své Argonianské otroky a přizvaly jejich bojovníky do Ebonheart Pact, kde používali své nadání jako zkušení kouzelníci. Když krize pominula, Temní elfové se vrátili ke svým tradicím. Na úsvitu třetího věku přišel muž jménem Tiber Septim se svou Císařskou legií.
Protože tehdy trpěli vnitřními konflikty, rozhodl se Tribunál podepsat dohodu s císařstvím Tibera Septima. Ta udělala z Morrowindu samostatnou provincii, s vlastním náboženstvím a tradicemi. Přestože tato dohoda umožňovala Dunmerům dál pokračovat v obchodování s lidmi, Tiber Septim s podmínkami souhlasil. Přeci jen to byl moudrý stratég. Tiber Septim věděl, že snaha osvobodit otroky by šla proti dávným tradicím Dunmerů.
Místo aby čelil mocnému Tribunálu, souhlasil tedy s příměřím. Staletí pod nadvládou Císařství nebyla pro Temné elfy dobrá. Na konci třetího věku byl jejich svatý Tribunál svržen Daedrickými silami. Největší zbraň Morrowindu, Lorkhanovo srdce, byla zničena. Najednou byl životní styl Temných elfů ohrožen.
A aby toho nebylo málo, vytáhl proti nim další Daedrický princ. Při chaosu během Oblivionské krizi Mehrunes Dagon Temné elfy neušetřil. Jak přívaly vln Daeder vystupovaly z Bran zapomnění, Dunmeři velmi trpěli. Ale nakonec zvítězili. Když se vypořádali s další krizí mysleli si Temní elfové, že už budou moci žít v klidu.
Velmi se mýlili. Když si v Morrowindu Temní elfové stále lízali rány, začalo se něco dít v bažinách Černého močálu. Najednou a bez varování přišlo vojsko Argonianů zničit Velké Rody Morrowindu. Temní elfové měli jen málo vojáků, a Argoniané dokázali vyjít z Oblivionské krize silnější, než kdy dřív.
Jak se ukázalo, Histi Argoniany před krizí varovali. A když Mehrunes Dagon otevřel své brány, aby napadl Černý močál, tak jimi nezačaly proudit Daedry. Ale naopak Argoniané, aby ho uvítali. A když z Oblivionské krize vyšli v plné síle, tak se Argoniané zaměřili na obyvatele Tamrielu, kteří jejich druh po tisíciletí zotročovali. Dunmeři byli zničeni ztrátou svého Tribunálu a téměř se neměli jak bránit.
Pod hněvem Argonianských osvoboditelů se zhroutili. Naprosto poražení a vyhnaní ze svého domova, utekli Temní elfové do všech koutů Tamrielu. Morrowind vlastně původně ani jejich domovem nebyl. Před Dunmery patřil Morrowind Dwemerům, té technologicky nejvyspělejší rase Tamrielu. Příběh na příště.
Překlad: Mithril www.videacesky.cz
Kapitola 6. Temní elfové Je to země, jejíž pradávná historie je stejně temná a zahalená jako její nebe plné popela. Morrowind je provincie na severovýchodě Tamrielu. Ale pokud tam odcestujete, budete jen těžko věřit, že jste stále na Tamrielu. Rostliny a divoká zvířata známá z jiných provincií jsou zde nahrazena podivnými formami života, které dokáží přežít neustávající bouře popela, který se valí z obří sopky, která dominuje ostrovu Vvardenfell.
Ano, Morrowind je nehostinné místo a i když budete dostatečně odolní, abyste přežili dusivý popel, musíte přežít i místní obyvatele. Temní elfové, v jazyce Altmerů známí jako Dunmeři, jsou rudoocí obyvatelé Morrowindu.
Jejich šedavá kůže do tohoto prostředí dokonale zapadá a díky ní se jim říká Temní elfové. Muži i ženy Dunmerů jsou vysocí jako většina lidských ras. To znamená, že jsou lehce vyšší, než jejich příbuzní Lesní elfové, ale nižší, než vznešení Vysocí elfové. Temní elfové žijí velmi dlouhý život.
I na elfy. Dunmer žijící přes 300 let není nic neslýchaného. To dělá Temné elfy z Morrowindu nejdéle žijící smrtelnou rasou Tamrielu. Na bojišti jsou Dunmeři známí pro své vyrovnané ovládání mečů, luků i magie. Jsou to elfové, takže mají bystrý úsudek a mrštnou postavu. Jako ostatní elfové si Dunmeři snadno osvojují magii. Navíc mají vrozené nadání pro školu magie Ničení.
Téměř každý Temný elf by vás usmažil, kdybyste mu dali důvod. Z jejich lidu pocházejí ti nejmocnější Čaromeči na Tamrielu. Pokud jde o jednání s jinými rasami, berou Temní elfové aroganci elfů do extrému. Vysocí elfové mohou brát mladší rasy lidí a zvířecích rasy jako hloupé děti, ale v kultuře Dunmerů elfská povýšenost dosáhla neskutečné míry. Společnost Temných elfů nevidí lidi o nic lepší než zvířecí rasy.
Vidí je jen jako možné sluhy. Otroctví je v Morrowindu běžné. Velké Rody, které zemi vládnou, jako třeba Rod Telvani, praktikují otroctví po staletí. Nejvíce je jako otroci zajímají Khajiité a Argoniané, kteří v tomto prostředí dokáží dobře přežívat. Nutno říct, že Temní elfové nejsou u ostatních ras oblíbení a řekl bych, že jsou za to i rádi.
Je to národ, který je naprosto samostatný. Temní elfové jsou často viděni jako hrdí, držící se rodu, bezcitní a někdy až krutí. Jako společnost si velmi cení věrnosti a rodiny. Podle Temných elfů duše mrtvých příbuzných zůstávají i po smrti na Nirnu. Věří, že tito duchové je vedou neviditelnou rukou. Duše silných válečníků mají hájit čest a moudrost celé rasy.
I ze záhrobí. Dunmeři uctívají duše svých předků stavbou rodinných svatyní. Často jim nabízí dary a oběti. Za nejstarší z duší předků považují Daedry. Z pohledu historie Dunmeři vždy odolávali uctívání Aeder. Místo uctívání Devíti svatých se Temní elfové rozhodli uctívat Daedry a učení Tribunálu.
Zatímco se zbytek Císařství uctívačům Daeder vyhýbal nebo je kriminalizoval, Morrowind tyto praktiky vítal s otevřenou náručí. Nakonec, bez vlivu Daeder by na Tamrielu žádní Temní elfové nebyli. Příběh o tom, jak Dunmeři přišli do Morrowindu je příběhem o znovuzrození. Než se stali Temnými elfy, jak je známe teď, nijak se nelišili od Vysokých elfů ze Summersetských ostrovů, spokojeně uctívajících Aedry.
Tak to bylo, dokud Daedrický princ úkladů Boetiah neudělal to, co Daedry umí nejlépe. Odstartoval změnu. Vliv Boetiah zažehl revoluci mezi elfy na Summersetu. Výsledkem bylo hromadné stěhování na východ do Morrowindu. To vedlo ke zrodu nové kultury na Tamrielu. Ačkoliv tito elfové byli vzhledem k nerozenání od Altmerů na Summersetu, dali si jméno Chimeřané.
Abych tento dlouhý a krvavý příběh zkrátil... Když Chimeřané dorazili do Morrowindu, tak zjistili, že je už domovem rase elfů, která si říká Dwemeři. A ačkoliv tyto dvě společnosti zprvu dokázaly žít pospolu, tak docházelo ke kulturním rozmíškám. Důsledky byly často docela krvavé. Bitva o Rudou horu byla obří bitva mezi Dwemery a Chimeřany, která měla rozhodnout o osudu Morrowindu.
Nejspíše se jednalo o jednu z nejdůležitějších bitev na Tamrielu. A díky protichůdným zprávám historie neví, co se doopravdy stalo. Jistě víme jen to, že bitva skončila vymizením rasy Dwemerů. Celá rasa zmizela během mrknutí oka. Z popela se vynořili Chimeřané, ale byli jiní. Když se prach usadil, zbylí elfové už neměli zlatou barvu kůže, se kterou opustili Summersetské ostrovy.
Jejich oči se staly rudýma a jejich kůže šedou. A proto je Tamriel nazval Temnými elfy. Co ale způsobilo zmizení celé rasy a přeměnu jiné? Jaká síla je tak mocná, aby změnila tok historie? Někdo by vám řekl, že jen Svitky předků mají takovou sílu. A to by neměl pravdu. Už dříve jsme si říkali o bohu jménem Lorkhan, který přesvědčil Aedry, aby pomohly při tvorbě Tamrielu a Mundusu.
Lorkhanovo srdce, srdce boha, bylo odjakživa umístěno na Tamrielu. Jen čekalo, až bude nalezeno. Tři legendární Chimeřané, kterým se říkalo Tribunál, se stali vlastníky tohoto mocného artefaktu. A díky němu dokázali zničit Dwemery během okamžiku.
Chimeřané viděli tyto hrdiny, tento Tribunál, jako své spasitele. Během těchto bojů se modlili k Daedrám, ale ty neodpověděly. Tribunál ano. A díky tomu Chimeřané chápali Tribunál jako bohy mezi lidmi. Jejich nové bohy. Deadrický princ Azura se na Chimeřany díval s opovržením a proklel je. A díky tomu Chimeřané kráčejí po Tamrielu jako Temní elfové. Ačkoliv z větší části provincii dál vládly velké Rody Morrowindu, Temní elfové začali uctívat Tribunál a téměř zbožně následovat jeho učení.
Po tisíce let používal Tribunál svoji moc a vůdcovství, aby chránil Dunmery před invazí. Když se Daedrický princ Molag Bal pokusil ve druhém věku spálit Tamriel, Tribunál byl připraven hrozbě čelit. Protože byl více naladěn na magické síly Tamrielu, měl Tribunál důležitou roli.
A ve snaze vyhnout se krizi propustili všechny své Argonianské otroky a přizvaly jejich bojovníky do Ebonheart Pact, kde používali své nadání jako zkušení kouzelníci. Když krize pominula, Temní elfové se vrátili ke svým tradicím. Na úsvitu třetího věku přišel muž jménem Tiber Septim se svou Císařskou legií.
Protože tehdy trpěli vnitřními konflikty, rozhodl se Tribunál podepsat dohodu s císařstvím Tibera Septima. Ta udělala z Morrowindu samostatnou provincii, s vlastním náboženstvím a tradicemi. Přestože tato dohoda umožňovala Dunmerům dál pokračovat v obchodování s lidmi, Tiber Septim s podmínkami souhlasil. Přeci jen to byl moudrý stratég. Tiber Septim věděl, že snaha osvobodit otroky by šla proti dávným tradicím Dunmerů.
Místo aby čelil mocnému Tribunálu, souhlasil tedy s příměřím. Staletí pod nadvládou Císařství nebyla pro Temné elfy dobrá. Na konci třetího věku byl jejich svatý Tribunál svržen Daedrickými silami. Největší zbraň Morrowindu, Lorkhanovo srdce, byla zničena. Najednou byl životní styl Temných elfů ohrožen.
A aby toho nebylo málo, vytáhl proti nim další Daedrický princ. Při chaosu během Oblivionské krizi Mehrunes Dagon Temné elfy neušetřil. Jak přívaly vln Daeder vystupovaly z Bran zapomnění, Dunmeři velmi trpěli. Ale nakonec zvítězili. Když se vypořádali s další krizí mysleli si Temní elfové, že už budou moci žít v klidu.
Velmi se mýlili. Když si v Morrowindu Temní elfové stále lízali rány, začalo se něco dít v bažinách Černého močálu. Najednou a bez varování přišlo vojsko Argonianů zničit Velké Rody Morrowindu. Temní elfové měli jen málo vojáků, a Argoniané dokázali vyjít z Oblivionské krize silnější, než kdy dřív.
Jak se ukázalo, Histi Argoniany před krizí varovali. A když Mehrunes Dagon otevřel své brány, aby napadl Černý močál, tak jimi nezačaly proudit Daedry. Ale naopak Argoniané, aby ho uvítali. A když z Oblivionské krize vyšli v plné síle, tak se Argoniané zaměřili na obyvatele Tamrielu, kteří jejich druh po tisíciletí zotročovali. Dunmeři byli zničeni ztrátou svého Tribunálu a téměř se neměli jak bránit.
Pod hněvem Argonianských osvoboditelů se zhroutili. Naprosto poražení a vyhnaní ze svého domova, utekli Temní elfové do všech koutů Tamrielu. Morrowind vlastně původně ani jejich domovem nebyl. Před Dunmery patřil Morrowind Dwemerům, té technologicky nejvyspělejší rase Tamrielu. Příběh na příště.
Překlad: Mithril www.videacesky.cz
Komentáře (22)
ResterOdpovědět
14.01.2014 13:31:09
Škoda, že na takové hry nemám čas. Hrál jsem jenom Skyrim, ale klidně bych si zahrál i ty starší, kdybych už byl vybavený příběhem, musel by to být super zážitek :) Nechápu ale, jak může někdo naprogramovat hry jako Elder Scrolls s tolika liniema děje, neskutečným světěm, skoro nekonečnými možnostmi a nakonec k tomu ještě přidat historii, mytologii a ta hudba je taky geniální. Prostě klobouk dolů před vývojaři, jsou to borci :)
VeskoslavOdpovědět
12.01.2014 23:03:09
Jinak jsem schválně zapnul Skyrim a kdo občas čte loadovací obrazovky, tak je jasně napsané:
Za trpaslíky označují lidé Císařství vyhynulou rasu Dwemerů tzv. hlubiných elfů. A další zmínka je pak. Technologicky nejvyspělejší rasou byla vyhynulá rasa Dwemerů. Dále označení předmětů je dvojí: Trpasličí (zbroj a ignot) a pak Dwemerské věci jako součásti pavouků, smrtících koulí atd.
PeldaOdpovědět
12.01.2014 21:31:31
Kukal sem na ten The Elder scroll online a přišlo mě to hodně podobné, prakticky stejné jak guild wars nebo Neverwinter což je podlě me docela škoda.
Jinak ste me znova zlákali k opetovné instalaci Skyrimu za což vám děkuju :)
VeskoslavOdpovědět
12.01.2014 16:22:05
Jinak špatný překlad v české lokalizaci není. Ono Dwemerové nebyli viděni už destíky či stovky let. Jediné, co po nich zůstalo jsou jejich skvělé stroje a podzemní stavby. To, že to byli bratranci vysokých či lesních elfů, to se prostě zapomnělo. Navíc Skyrim je jedna ze součástí a v průběhů let se transformovali Dwemerové do Dwarfs. Špatné označení té samé knihy. Když budete číst a prohledávat knihy a knihovny, tak se v mnohých i dočtete o Dwemerrech, které popisují bytosti menšího vzrůstu, které byli pokřiveným způsobem podobné elfům. A zbytek je myslím zbytečné psát u tohoto videa:)
Jinak osobně mám temné elfy nejraději a hraji i za ně. Sice nejsou o nic krutější a odtaženější než Lesní elfové, ale temný je prostě temný.
InkOdpovědět
12.01.2014 14:40:53
Je zajímavé, že vlastně až do doby Tolkiena (omluvte mě, jestli se pletu) byli Elfové vykreslováni jako malé magické bytosti podobné skřítkům. Potom jako lusknutím prstu se z nich staly vysoké nesmrtelné bytosti. Ale to jen tak na okraj.. :)
VeskoslavOdpovědět
12.01.2014 16:27:55
Hned Tě opravím;) Tolkien nezavedl elf=vysoký a štíhlý a předtím malý zmetek. Ten malý zmetek je v elf v anglických zemích stále ten malý zmetek:)
Například severský mytologie (což je pár století před Tolkienem) má více druhů elfů. "Světlí" nebo také "sliční" elfové jsou lidem podobné bytosti vysokého štíhlého vzrůstu s dlouhými, většinou tmavými vlasy, jemnými rysy obličeje a špičatýma ušima. Obývají lesy nebo travnaté pláně, neznají zemědělství a žijí z darů přírody. Jsou členy družiny boha plodnosti Freye a mají na starosti růst rostlin. Obývají Álfheim, jeden z devíti světů jasanu Yggdrasilu.
Tmaví nebo černí (norsky svart) elfové jsou malého vzrůstu a žijí pod zemí. Zřejmě mohou být různého vzhledu, poznávacím znakem jsou však opět špičaté uši. Často se o nich hovoří jako o skřítcích nebo permonících(zde vidím insipiaci právě u Skyrimu),liší se však od trpaslíků . Ti žijí ve Svartálfheimu.
MalediOdpovědět
12.01.2014 13:16:41
Neuvěřitelně špatně udělané video.Spousta základních a důležetých faktů chybí, či jsou idotsky překrouceny.
Mithril (Překladatel)Odpovědět
12.01.2014 13:19:54
Můžeš tedy uvést nějaký příklad?
MalediOdpovědět
12.01.2014 17:20:44
+MithrilTak v první řadě ve videu chybí legenda o Neravarovi, což vzhledem k tomu, že ohromným způsobem ovlivnil 3 věky ze 4 je docela zásadní nedostatek.Určitým způsobem chápu, že se některé věci ještě dovíme příště o díle o Dwemerech, kteří to maji s Dunmery hodně společného co se týče historie.Ale uvítal bych alespon zmínku, že Dunmeři a Dwemeři byli i po hodně dlouhý čas spojenci, kdy vyhnaly Nordy.A ty keci že Deadry mohly za pád Tribunálu.....ale no táááááák.
jbalcar12Odpovědět
12.01.2014 18:03:23
Už se těším na tvoje video, kde bude všechno tak jak má být.
lastovkamcaOdpovědět
12.01.2014 19:43:36
Jasně, ve videu není např. zmíněno moc věcí o Nerevarovi. To že zabil Almalexii, že existuje
teorie proč Dwemerové zmizeli, ale někdo by to mohl pokládat za spoiler.
bulljokerOdpovědět
13.01.2014 11:15:18
+lastovkamcasi snad musí taky nějaký informace nechat do dalších videí ne.. trollové blbý
bulljokerOdpovědět
05.03.2014 11:58:32
má pravdu, tyhle videa jsou dost nepřesný
Kolousek001Odpovědět
12.01.2014 11:15:24
Dwemeři sou teda elfové? :D Já myslel že to byli trpaslíci, přece jenom vždycky byli trpaslíci ti vyspělí a zruční, odkdy takoví byli elfové ... A když ve Skyrimu můžu používat trpasličí zbroje a zbraně, tak ty byli teda čí? :D
TomislavOdpovědět
12.01.2014 11:58:20
Každá rasa, ktorá sa končila príponou -mer (elf v preklade), bola elfskou odnožou. Teda aj taký orkovia v hre sú istým druhom elfov (Orsimer) a takisto aj Dwemeri. Navyše, ty v hre nepoužívaš trpasličiu zbroj, nikde sa to tam tak nevolá, všade je to dwemer sword a podobne.
BiesegerOdpovědět
12.01.2014 12:14:55
+TomislavV tom případě bude chyba u toho kdo dělal českou lokalizaci Skyrimu. Protože v českém překladu je ve hře trpasličí brnění, zbraně, kovářství atd.
DremoranOdpovědět
12.01.2014 12:20:08
Ano, Dwemeři JSOU elfové, tedy ve světě TES Merové. To jen protože je opravdu dlouho nikdo neviděl (ačkoliv v Morrowindu jeden k vidění je) a protože zbroje, které po nich zbyly jsou pro bytosti menšího vzrůstu, tak se jim začalo říkat trpaslíci.
Ve Skyrimu si zkus zajít v Markarthu do těch vykopávek, tam najdeš Calcelma a kolem něj několik knížek, kde se tomuto tématu věnuje: http://skyrim.4fan.cz/knihovna/skyrim/048_Trpaslici_Ztracena-rasa-Tamrielu-svazek-I_p.pdf (tohle je první z těch knih).
CronosusOdpovědět
12.01.2014 12:52:13
V některe z knih jsem četl že Dwemer je v překladu Hlubinný Elf.
Trpaslíky byli nazváni vyššími rasami, protože živého dwemera vpodstatě nikdo neviděl staletí a jak tu psal kolega, jejich zbroje byly pro osoby nižšího vzrůstu.
Během hraní se však můžeš dozvědět, že vpodstatě nevymřeli, jen se "změnili".
CronosusOdpovědět
12.01.2014 12:52:57
+CronosusAd. to se snad dozvíme v dalším díle, sám jsem zvědav na přesné vysvětlení...
jbalcar12Odpovědět
12.01.2014 10:02:37
Díky za další díl. Jen dotaz, kterým ovšem nechci překladatele naštvat, ale nešlo by přidat víc dílů,než jeden za týden. Chápu, že je to časově náročné na překlad a že máte vlastní života. Jen pokus. Díky za odpovědi.
Mithril (Překladatel)Odpovědět
12.01.2014 10:07:18
Bohužel, víc dílů za týden bych nestíhal, rozhodně ne pravidelně. Myslím, že je lepší mít každý týden jeden díl, než najednou 3 díly a pak třeba měsíc nic. :-)
jbalcar12Odpovědět
12.01.2014 10:11:18
+MithrilChápu. Díky za odpověd'.