Vznešení elfovéSvět TES

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 6
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:267
Počet zobrazení:7 408

A je tu poslední díl první série. Vznešení elfové, nebo také Altmeři, jsou původní rasou elfů, která přišla z kontinentu Aldmeris. Jsou pyšní a arogantní, díky čemuž nejsou většinou ostatních ras nijak oblíbení. Ale možná vás překvapí, že vlastně na svou aroganci mají nárok. Proto se ponořme do příběhu poslední rasy. Po tomto díle bude následovat pauza na několik týdnů. Ovšem nebojte se, o druhou sérii vás nepřipravíme a brzy se jí taktéž dočkáte. Všem moc děkuji za názory pod všemi videi a stejně tak i za rady ohledně překladů.

Přepis titulků

Tamriel, v jazyce Altmerů Krása úsvitu, v dračím jazyce Taazokaan, je kontinent, na kterém se odehrávají všechny hry The Elder Scrolls. Je domovem mnoha rozličných ras a ještě více konfliktů. Na Tamrielu se odehrálo mnoho dobrodružství. Život v Tamrielu jste si zkusili po svém, ale co takhle si říct víc o příběhu? Abyste se dostali k srdci příběhu, musíte se vrátit na počátek.

Kapitola 17 Vznešení elfové Summersetské ostrovy jsou kolébkou civilizace a současné magie. Tato země leží mimo hlavní kontinent a proslavili ji Vznešení elfové, jejichž původ sahá až k počátku časů. To oni byli první.

První zemědělci, první učenci, první mágové a první umělci. Na ostrovech se hrdě tyčí Křišťálová věž, jeden z největších monumentů na Nirnu. Nebyla postavena na počest králů nebo císařů, ale na počest prvních předků Aldmerů, kteří pracovali a krváceli, aby byl Tamriel tak bohatý, jako je dnes.

Díky jejich přičinění mluví obyvatelé Tamrielu společným jazykem a ovládají psaní. Můžeme říct, že dnešní Tamriel by byl chudší místo, kdyby nebylo Altmerů. Mladá rasa lidí jim říká Vznešení elfové, protože tito elfové si myslí, že jsou lepší než ostatní rasy. Mají pravdu. Jsou lepší. Pijí ta nejlepší vína, nosí nejvybranější oblečení a obklopují se neuvěřitelným bohatstvím.

Ale to jim nestačí. Sklenka vína, bez ohledu na to, jak je chutné, nebo očarovaný meč, bez ohledu na to, jak je smrtící, jim není nikdy dost dobrý. Když porozumíte tomu, proč se tak děje, porozumíte i Altmerům. Vznešený elf může žít přes tisíc let a po celou dobu hledá dokonalost.

Dlouhý život zajišťuje, že nepatří mezi nejlepší lidi na Tamrielu. Oni jsou těmi nejlepšími a to téměř v čemkoliv. Abychom si to potvrdili, stačí se podívat na jejich kulturu, která je příkladem všem nižším rasám. Lidští i elfští historici se shodují, že kultura Vznešených elfů je tou nejcivilizovanější na světě.

Inteligence je mezi Vznešenými elfy tou nejcennější vlastností. Zatímco nezkušené rasy lidí a zvířecích lidí předávají vedení nejlepším zabijákům, vládci Vznešených elfů jsou učenci a myslitelé. Tato intelektuální rasa odhalila mnohá tajemství Nirnu díky studiu arkánia. Věří, že vše na Nirnu je magie, včetně rostlin rostoucích v zemi.

Tímto se zrodila škola alchymie. Protože jim žilami proudí krev Starších, jsou urození, a díky tomu se jim v přirozených magických schopnostech žádná smrtelná rasa nevyrovná. Bretonci si mohli na Tamrielu vydobýt pověst talentovaných mystiků, ale vedle Vznešeného elfa by každý kouzelník vypadal jak pouťový čaroděj. Ale jejich vrozené přednosti zde nekončí. Altmeři jsou jednou z nejvyšších ras na Tamrielu.

Zlatavá kůže, štíhlá postava a ostré rysy dokazují, že tito elfové jsou tací, jací tvrdí. Nejčistší příklad starověkých elfů, kteří před tisíciletími opustili Aldmeris. Altmeři jsou velmi formální, což může budit dojem odstupu až namyšlenosti. Lidé se zaměřují na vzhled jednotlivce, avšak elfové si na postavení a vzezření jedinců potrpí mnohem více.

Vznešení elfové mají velké požadavky na řád a uniformní styly. Lidé většinou neplýtvají časem na snahu pochopit společnost Altmerů. Díky tomuto nedostatku pochopení z toho vyvozují závěry, které přecházejí až v předsudky. Z cizího pohledu se mohou Vznešení elfové zdát arogantní. Stačí jedno setkání s jedním členem jejich rasy a člověk si může odnést předsudek, který mu vydrží celý život. Abychom si to dokázali, podíváme se na příběh lidského vyslance z prvního věku, který měl vzácnou příležitost navštívit Summersetské ostrovy.

Eric z Guis byl velvyslancem druhé říše, který vypověděl, že nedokázal pochopit elfskou posedlost dokonalostí. Obklopují se bohatstvím a poklady, pracemi nejlepších umělců a spoustou přepychu. Ale tyto věci nedokáží nijak ocenit. Čemu ale Eric z Guis nemohl, nebo nechtěl rozumět, bylo to, že on mohl umělecké dílo považovat za naprosto dokonalé, ale Vznešený elf, který se malířství učil po tisíc let, objeví nedokonalosti v tahu štětcem, které krátce žijící člověk nikdy nedokáže zachytit.

Je to vůbec arogance? Nebo je to výhoda dlouhověké rasy nad mladou rasou lidí, jejíž city se dají snadno zranit?

Příběh Aldmerů, předků všech elfů na Tamrielu, začal na ztraceném kontinentu Aldmeris. Ve věku, který je zapomenut. Už se nikdy nedozvíme, proč se Aldmeři rozhodli ze svého domova odejít. Avšak poté dorazili k Summersetským ostrovům a Tamriel už nikdy nebyl stejný. Tamriel, který elfové objevili, byl velmi odlišný od toho, jak ho známe dnes.

Na starých tapisériích Aldmeři Summersetské ostrovy vyobrazili jako divokou zemi, plnou nyní vymřelých bytostí, jako byli kamenní lidé a obři vyšší než stromy. Podle těchto starých záznamů můžeme předpokládat, že první Aldmeři museli být válečníci skvělých schopností a taktiky. Jinak by nedokázali porazit mnoho podivných civilizací, které obývaly Summersetské ostrovy před nimi.

Stejně jako u Khajiitů z Elsweyru a Redgardů z Yokudy, kteří se s elfy zatím nesetkali, byla elfská civilizace na svou dobu vyspělá. První altmerská společnost byla vybudována na zemědělství a na rovnosti obyvatel. Ovšem tato rovnost se vztahovala pouze na jejich lid. I na počátku své společnosti měli elfové otroky v podobě goblinů, kteří prováděli práce pod jejich úroveň.

Postupně během času se jejich společnost rozrostla až příliš. Začala se tvořit třídní společnost, která je na Summersetských ostrovech patrná dodnes. Na vrcholu jsou Moudří, učitelé a kněží. Pod nimi jsou umělci, princové a válečníci. A vespod jsou statkáři, obchodníci a řemeslníci.

Jejich náboženství se díky tomuto posunu ve společnosti také změnilo. Jako vznešené děti božských Aeder uctívaly své předky. Nyní už ale každý neuctíval přímo své předky. Postupně během času si Aldmeři utvořili náboženství postavené kolem nejsilnějších a nejznámějších předků. Akatosh, Mara a Stendarr. Ti jsou v současnosti uctívaní elfy, lidmi i zvířecími lidmi jako Svatí.

Aldmerské náboženství utvořilo základ pro většinu jiných náboženství na Tamrielu. A tak byl jeden z největších odkazů předán mladším rasám. Přestože to trvalo po tisíce let, Aldmeři se měnili, i když je to pro rasu, která si cení neměnnosti a řádu, zvláštní. Skupina starších se proti tomu bouřila.

Říkali si Psijici nebo Strážci starých způsobů. Odtrhli se od Aldmerů a osídlili Arteaum. Daleko od toho, čemu říkali "zkažená elfská společnost". Psijický řád vykonal mnoho velkých činů a stvořil mnoho úžasných lidí, včetně Vanuse Galeriona, zakladatele Cechu mágů. Tento Cech mágů udělal magii více dostupnou běžným lidem. Psijici sloužili elfům i lidem jako rádci.

A jejich moudrost jim byla k velkému užitku. Jejich odchod ze Summersetských ostrovů bylo prvním zaznamenaným rozdělením elfů, od odchodu Aldmerů z Aldmeris. Prvním z mnoha rozdělení. Bylo to asi touto dobou v mýtickém věku, kdy Topal Kormidelník, známý aldmerský průzkumník, zanesl do map tajemnou zemi Tamriel.

Jeho expedice popsala Tamriel jako netknutou a nezkrocenou zemi. Na západě byla poušť, kam až oko dohlédne. Na severu mohutné hory s vysokými vrcholky. Na jihu exotické džungle, které obývají inteligentní zvířecí rasy jako Khajiité. Tamriel byl svůdný svým zvláštním divokým způsobem. Byla to země, kde i nejobyčejnější elf mohl žít jako král, kdyby chtěl. Každý mluvil o tomto úžasném "novém světu".

Mnoho elfů opustilo Summersetské ostrovy, aby vedli život mimo zkostnatělou hierarchii Aldmerů. Někteří odešli do Valenwoodu a stali se Bosmery. Někteří do Morrowindu a stali se Dunmery. Jiní se usídlili ve Skyrimu, High Rocku nebo Cyrodiilu. Každá nová větev otevřela novou kapitolu v dějinách elfů. Každá z nich měla svou kulturu, společnost i náboženství. Aldmeři z Aldmeris vzali Tamriel útokem a elfové, kteří se rozhodli zůstat na Summersetských ostrovech, se stali Altmery.

Byla to obměna původního jména Aldmeři. Uběhl celý věk a elfové na Tamrielu se měnili podle toho, kde žili. Bosmeři z Valenwoodu byli nyní menší a rychlejší a jejich dynastie Cameron započala první věk v dějinách. Jak první věk ubíhal, problémy na pevnině Tamrielu se dlouhověkým elfům na Summersetských ostrovech zdály jen jako úsměvné historky.

Ostrovy Vznešených byly od pevniny úplně odříznuté, a díky tomu se jich žádný konflikt, který probíhal na Tamrielu, téměř nedotkl. Vzestupy a pády říší, války mezi lidmi a mery, nic z toho se Altmerů nedotklo. Oni měli své problémy. Slimuchy z Thrasu, které nejsou kvůli svému obřímu tělu schopné fyzického boje, použily k útoku na Altmery nekromancii a pekelné stroje.

Říká se, že slimuchy byly jedněmi z původních obyvatel ostrovů. Ačkoliv ostrovy nikdy nedobily, započaly proti elfům krvavou křížovou výpravu, která stále nebyla zapomenuta. Dodnes Vznešení elfové excelují v bojích na moři. Ve vnitrozemských údolích na ostrovech jsou vesnice, které nikdy neviděly boj, ale na pobřeží je to jiný příběh.

Maomeři byli elfí vyhnanci, kteří neustále napadali pobřeží Summersetských ostrovů ve snaze pokořit Vznešené elfy. Ačkoliv ani oni neuspěli, zbarvili během prvního a druhého věku pobřeží ostrovů na rudo. Ačkoliv byli izolovaní od pevniny měli Vznešení elfové své vlastní problémy.

Ale žádná z těchto hrozeb se ani v nejmenším nevyrovnala Daeder, které ohrožovaly Cyrodiil ke konci druhého věku. V této nejtemnější hodině Tamrielu si královna Vznešených elfů Ayreen uvědomila, jak moc nebezpečné mladší rasy jsou, pokud se ponechají bez dozoru. Temné brány Molag Bala se vysmívaly dávno mrtvým Ayleidům a Věži z bílého zlata, kterou postavili jako památník Aedrám.

Vznešení elfové věděli, že lidé tento nápor nemohou vydržet, a proto svolali své příbuzné z Valenwoodu a Khajiity z Elsweyru. A tak vzniklo první Aldmerské dominium. Rasa lidí osídlila Cyrodiil po Ayleidech a podívejte, co s ním udělala. Jejich cílem bylo opět dosadit na Rubínový trůn elfského císaře, a proto vedli Vznešení elfové Aldmerské dominium po svém způsobu.

Jako nadaní kouzelníci a moudří vojevůdci. Každý oddíl posílili talentovaní kouzelníci a nadaní léčitelé. Aldmerské dominium posilovalo vliv elfů v Cyrodiilu skrz války frakcí. A proto Dominium prosperovalo, až do příchodu Tibera Septima. Na počátku třetího věku byly Summersetské ostrovy zlomené. Generál Talos a jeho Legie už byli sami o sobě problémem, ale Altmeři se museli vypořádat s noční můrou v podobě dwemerského artefaktu zvaného Numidium, který lidé zprovoznili.

S tímto starobylým elfským zařízením vyrazila Císařská legie na ostrovy jako mor. A zanedlouho se musela starší rasa postavit mladé rase smrtelníků, která měla tu drzost chtít po nadřazené rase poslušnost. Vznešení elfové vzpomínají na Tiberské války s hanbou a hrůzou. I sám Tiber Septim věděl, že císařské loďstvo by proti mnohem lepšímu elfskému loďstvu nemělo šanci.

Tak to bylo, dokud nezískal Numidium, a Císařství nevycítilo šanci. Ale i tehdy elfové odvážně bojovali, aby Summersetské ostrovy ubránili. Je nutné vědět, že vítězství Tibera Septima na Summersetských ostrovech ublížilo Vznešeným elfům více než jakákoliv jiná dobyvačná výprava na Tamrielu.

Pýcha jejich lidu, nejdůležitější vlastnost elfů, byla v troskách. Po tisíce let Altmeři věřili ve svou nadřazenost nad ostatními rasami a kulturami. A po většinu doby měli pravdu. Ale po začlenění ostrovů pod Císařství o tom začali pochybovat. Vznešení elfové, zřejmě poprvé v dějinách, začali přemýšlet nad tím, co to znamená být Altmerem.

Pozitivní změnou bylo to, že do své domoviny vpustili cizí kultury a rasy. Na druhou stranu se ovšem říká, že to pomohlo k druhému vzestupu Thalmoru. Vznešení elfové Císařství po staletí neochotně sloužili, a ačkoliv si zajistili nejvyšší pozice v radě starších, stále se museli zodpovídat lidskému císaři.

Oblivionská krize na konci třetího věku udeřila na Císařství tvrdě a Summersetské ostrovy neušetřila. Během tohoto času bídy a chaosu na ostrovech znovu povstal Thalmor. Prohlašoval, že Altmery zachrání před Mehrunesem Dagonem a jeho Daedrami. Čas lidského Císařství pominul a jeho selhání při ochraně Summersetských ostrovů to dokazovalo.

Roku 22 čtvrtého věku Thalmor ovládl Summersetské ostrovy a přejmenoval zemi na počest krále z Alinoru. Summersetské ostrovy povstaly jako nezávislé království. Setřásly ze sebe zkaženost, kterou jim přivodili jejich lidští páni. Brzo je následovali Bosmeři a také Khajiité. Opět se zrodilo Aldmerské dominium. Ale osvobození jejich území jim nestačilo.

Thalmor toužil po obnovení zašlé slávy elfů jako právoplatných vládců Tamrielu. To elfové vztyčili Věž z bílého zlata, to elfové osídlili a ke svému obrazu upravili zemi. A elfové se rozhodli, že tomu tak bude znovu. Velká válka byla jakousi zprávou světu. Elfové už nehodlají být na vedlejší dráze dějin. Jak se síly Dominia po 4 letech války blížily k Věži z bílého zlata, byl Tidus Mede donucen podepsat Zlatobílý konkordát.

Vojevůdce Tiber Septim už dále nebude uctíván jako bůh. Aedry patří k Aldmerům a ti by raději zemřeli, než aby viděli člověka jako boha. Císařští museli přijmout tyto podmínky a Thalmor zasel semínko pochyb do mysli každého člověka. Stejně jako jim to před staletími udělali lidé. Efekt této smlouvy bude mít na Císařství stejně zničující následky, jako měl Numidian zničující následky na Altmery.

Hammerfell se vzbouřil a od Císařství se odtrhl. Ve Skyrimu vypukla občanská válka, která dokázala, že se Císařství hroutí zevnitř. Smrtelné rasy a jejich téměř nekonečné války o nadvládu Tamrielu zanechaly zemi nasáklou krví.

A mnoho krve ještě poteče. Stojíme teď na křižovatce dějin. Lidé proti elfům. Atmora proti Aldmeris. Lorkhan proti Trinimacovi. Daedry proti Aedrám. Zamyslete se nad tím. V podstatě je to stejný zápas.

Pořádek proti chaosu. Stálost proti změně. Aedry mohly vytvořit Tamriel a stvořit jeho podstatu, ale vládne zde chaotický řád Daeder. Ukázali jsme si cechy jako Temné bratrstvo, které tento chaos uctívají. Jeho kořeny v Černém močálu jsou hluboké. Argoniané, bizarní ještěrčí rasa, byla po staletí sužována Temnými elfy z Morrowindu, kteří tam nahradili technologicky vyspělé Dwemery, jejichž vynálezy obdivujeme dodnes.

Poté jsme upřeli zraky na sever. Na Jícnu světa si Nordi vybojovali právo žít na úkor Sněžných elfů. Skyrim, země, kde kdysi žili mocní draci a jejichž odkaz nyní slouží jako znak Císařství, které se osvobodilo od Ayleidů.

Poté jsme cestovali do High Rocku a Hammerfellu. Do zemí rozdělených víc než jen rasami. Poté do Valenwoodu, jehož posvátná divočina zůstává civilizací lidí a elfů netknutá. Elsweyr, jehož obyvatelé jsou tak rozdílní jako jejich osobnosti. A nakonec na Summersetské ostrovy, kde podle mnohých opravdu započaly dějiny Tamrielu.

Podívali jsme se na všech devět provincií a na jejich obyvatele. Avšak stále před námi leží spousta příběhů. Dalo by se říct, že jsme stále na začátku. Brzy se v druhé sérii podíváme na další příběhy. Podíváme se na události a osoby, které kladně, či záporně, ovlivnily Tamriel. Chtěl bych všem poděkovat za sledování.

Byli jste mi velkou podporou. Pokaždé, když jste si tento seriál pustili, jste umožnili pokračování naší tvorby. Pokaždé, když jste dali To se mi líbí nebo jste video sdíleli, jste nám umožnili, abychom se příště zase vrátili a společně se ponořili do neuvěřitelně bohatého příběhu Tamrielu. Kyle a já bychom rádi poděkovali všem, kteří sérii něco věnovali.

Ať už to byl čas, či peníze. Během posledních 8 měsíců jsme si mohli koupit vybavení pro tvorbu seriálu, které bychom si jinak nemohli dovolit. Pokud chcete vidět ten rozdíl, vraťte se zpět a pusťte si první nahrávky. Uvidíte, kam jsme se posunuli. Nakonec bychom moc rádi poděkovali modderské komunitě Skyrimu, ať už ze stránky Nexus nebo ze Steam workshopu.

Tyto mody jistě zapojíme i do druhé série. A protože se nám dostalo spousty kladných ohlasů, dali jsme si za cíl přinášet nový díl ne každý druhý týden jako tomu bylo doteď, ale každý týden. Dále bych rád uvedl novou sérii o herním světě. Ta se na kanálu objeví v listopadu. Tady je ukázka.

Poté bylo jasné, že Amerika dokáže vymazat město jedinou bombou. Vědec se otočil k Bohu a řekl: "Věda právě poznala hřích." A víte, co Bůh odpověděl? Řekl: "Co je to hřích?" Objev atomové bomby ve 40. letech 20. století vyvolala u lidí otázky a série Fallout jim dodala odpověď. Kdyby přišel den, kdy lidstvo získá sílu ke svému zničení, co by se s námi pak stalo?

Někdo tvrdí, že to bude náš konec. Ale co kdyby to byla jen další krvavá kapitola v dějinách lidstva? Sérii Fallout jste si prožili po svém, ale co si říct více o jejím příběhu? Abychom se dostali k srdci příběhu, musíme se vrátit na začátek. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (18)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

prosil bych o dalši díli pls !

11

Odpovědět

Moc díky za překlad, skvělý seriál. Zrovna nedávno jsem začal číst Pekelné město, takže se rozhodně hodí připomenout si svět a události univerza.

20

Odpovědět

Čo to k***a je ?
Nejaká rýchlokvasná náhražka pre ľudí, čo nevedia otvoriť knihu ?

048

Odpovědět

Ano, chápu je. Ano, jsou krásní a vzdělaní. Ano, byli to skutečně oni, kteří si stali kolébkou civilizací.... Ale stejně to jsou prostě odporní rasisti, to se nedá popřít. :)

213

Odpovědět

tá melodia na začiatku,to je čo?

00

Odpovědět

Reign of the Septims, Oblivion Soundtrack

00

Odpovědět

+AttilaMal som na mysli od 50 sekundy,ked skončila uvodná znelka,tam je melodia,ktorá ma zaujima. :) Asi bude zo Skyrimu?

00

Odpovědět

Díky za skvělé překlady a už teď si těším na 2. řadu.

A doufám že budeš ty, nebo někdo jiný, překládat i ten Fallout. :-)

271

Odpovědět

Taky doufam, že bude přeložena druhá série a Fallout

41

Odpovědět

Chci poděkovat, neboť sleduji tenhle serial od samého začátku. Ale nikdy jsem, krom "like", nevyjádřil podporu a uznání. Nemám od přírody nadání na jazyky a pro to jsem vděčný za každé titulky. Pevně věřím, že pauza bude co nejkratší. :)

490

Odpovědět

by moh ten typek udelat warcraft lore.

1017

Odpovědět

Na Warcraft lore sa to chytá asi ako cigán roboty :D

60

Odpovědět

Díky za překlad. :) Těším se na další sérii...

260

Odpovědět

Ta pauza se vyplní Falloutem? Ptal jsem se i předtím u předchozího videa, ale nebylo mi nějak zodpovězeno.
Viz.:
P.J.D. 15:57 - 25.3.2014
Tak nějak jsem doufal, že bude právě ten Fallout, když to v komentářích sklidilo docela velké pozitivní ohlasy (narážím tím na komentář z 10:41 – 16.2.2014 u videa Svět The Elder Scrolls – Ayleidé z Cyrodiilu). Ale, co už. Když nebude, tak se svět snad nezboří.:-)

214

Odpovědět

co to je fallout to se maže na chleba?.)

1027

Odpovědět

Ne, v té mezeře Fallout vycházet nebude, protože nebudu mít čas ho překládat. Psal jsem to v příspěvku, na který jsi tím svým reagoval.
EDIT: Což ale neznamená, že se k němu v budoucnu nedostanu. ;-)

212