Jak ruská válka ovlivní Mezinárodní vesmírnou staniciVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:33
Počet zobrazení:4 874

Mezinárodní vesmírná stanice funguje už 20 let a stala se domovem pro astronauty z různých zemí – většinou jde však o Američany a Rusy. Tyto dvě země také ovládají hlavní části stanice a fungování ISS tak vyžaduje jejich úzkou spolupráci. Ruská invaze na Ukrajinu to však může změnit. Obě země se dohodly na spolupráci do roku 2024, ale pak už je budoucnost vesmírné stanice nejistá.

Ve videu mluví Mai'a K. Davis Cross, politoložka a profesorka politických studií a mezinárodních vztahů na Northeastern University, Charles Bolden, bývalý ředitel NASA, a Mark Vande Hei, americký astronaut.

Poznámka k překladu: Rusko 1. května oznámilo, že se stáhne z Mezinárodní vesmírné stanice. Podle ruských státních médií jsou důvodem sankce uvalené na zemi kvůli invazi na Ukrajinu. (Zdroj: Deník N)

Přepis titulků

Toto je Mezinárodní vesmírná stanice. Zemi obletí 16krát za den ve výšce 400 km. Od roku 2000 zde žijí astronauti z více než desítky různých zemí, převážně Rusové a Američané. A posledních 10 let se lidé na stanici nebo z ní dostávali jen v ruském Sojuzu. Přinejmenším ve vesmíru jsou na sobě země jako Rusko a USA závislé. ÚNOR 2022 Když však Rusko napadlo Ukrajinu, USA na něj uvalily rozsáhlé sankce, i ty, které mají: degradovat letecký průmysl, včetně vesmírného programu.

Šéf ruské vesmírné agentury odpověděl, že se možná vesmírná stanice zřítí. Dokonce natočili falešné video, jak Rusové opouští amerického astronauta… a pak odpojují ruskou část ISS. Vztahy mezi Západem a Ruskem jsou nejnapjatější od doby, kdy Mezinárodní vesmírná stanice začala fungovat.

Jak to se stanicí bude dál? Během studené války vedly USA a Sovětský svaz vesmírné závody o to, kdo vyvine jako první technologii pro let ke hvězdám. Vesmír byl však také místem, kde se obě země snažily spolu vycházet. Poté, co SSSR vypustil první satelit a vyslal prvního člověka do vesmíru, ještě před přistáním USA na Měsíci, zvažovaly USA a Rusko společnou cestu na Měsíc. Chladné končiny vesmíru se nesmí stát novou arénou ještě chladnější války.

Nakonec se o tom v Kongresu skutečně diskutovalo. Samozřejmě že tam to pak vyšumělo do ztracena, ale myslím, že bylo důležité, aby taková diskuze proběhla. Nakonec to vedlo ke spolupráci obou zemí na kompatibilním dokovacím systému. Dokonce i ke spojení vesmírných lodí v roce 1975. Podání ruky bylo symbolem toho, že se zde vnímáme jako rovnocenní partneři. Že se navzájem uznáváme a respektujeme, alespoň zde ve vesmíru.

Krátce poté začaly USA vynášet astronauty a satelity do vesmíru v opakovaně použitelných raketoplánech. A Sovětský svaz vytvořil první modulární vesmírnou stanici Mir, kde mohli kosmonauti dlouhodobě pobývat. Ve stejné době začaly USA, Japonsko, Kanada a několik evropských zemí společně plánovat výstavbu vlastní vesmírné stanice. Po pádu Sovětského svazu a konci studené války zahájily USA a Rusko mírová jednání.

Jedna z prvních věcí, na které se dohodly, byla spolupráce ve vesmíru. Astronauti raketoplánu USA tak brzy dokovali na Miru, ruští kosmonauti se připojili k letům raketoplánu. Start Discovery v nové éře vesmírných letů mezi Spojenými státy a Ruskem. A do společných plánů stanice přibylo Rusko. Místo stavby zbraní ve vesmíru nám ruští vědci pomohou vybudovat Mezinárodní vesmírnou stanici. První části vesmírné stanice byly vyneseny v roce 1998.

Byly navrženy pro spolupráci a vzájemně na sobě závisely. ISS má několik nezávislých modulů. Některé řídilo Rusko, jiné USA spolu s několika dalšími zeměmi. Ruská strana řídí navigaci a USA zajišťuje většinu elektřiny. Šlo o účelový návrh, který zapracoval mezinárodní spolupráci do skutečných technických záležitostí vesmírné stanice. Provedli tisíce experimentů, kdy zkoumali nemoci, změny klimatu na Zemi a také důležitou věc pro průzkum vesmíru – zda lidé mohou žít ve vesmíru dlouhodobě, jak roste jídlo nebo jak se mění lidské tělo?

Vesmírná stanice je jakýmsi významným odrazovým můstkem pro další průzkum vesmíru, který povede zpět na Měsíc a na Mars, abychom zjistili víc o přežití člověka ve vesmíru. A mezinárodní spolupráce ve vesmíru se do značné míry osvědčila. USA dokonce ukončily lety raketoplánů a při letech na vesmírnou stanici se zcela spolehly na ruské rakety Sojuz. Ale pak…

Ruské tanky, vrtulníky a vojáci… Vladimir Putin se chystá anektovat Krym. V roce 2014 Rusko napadlo a anektovalo Krym od Ukrajiny a USA na něj uvalily tvrdé sankce. Stejně jako po letech šéf ruského Roskosmosu pohrozil, že stáhne přístup do Sojuzu, a navrhl, aby USA do vesmíru létaly na trampolíně. Obě země však nechtěly přenést konflikt ze Země na vesmírnou stanici. Minimálně šéf NASA si s tweety hlavu nelámal.

Prezidenti Obama a Putin vytvořili kolem ISS jakousi bublinu a pokračovali jsme v kosmických diplomatických vztazích. To vypovídá o hodnotě tohoto bilaterálního vztahu. Armáda eskalovala útoky na civilisty. - Věří, že Rusko páchá válečné zločiny. - Je to válečný zločinec. Diplomatické vztahy mezi USA a Ruskem jsou dnes nejhorší od studené války. Ale jejich vesmírný vztah zůstává poměrně nedotčený. Rusové neopustili amerického astronauta a dopravili ho zpět na Zem v Sojuzu.

Přistání. Nikdy jsem ty tweety nevnímal jako něco, co bych měl brát vážně. Prostě jsem příliš důvěřoval naší dosavadní spolupráci. Na vesmírnou stanici dokonce vyslali novou posádku kosmonautů. Lidé na Zemi mají problémy. Na oběžné dráze nelžeme, jsme jedna posádka. Vesmírná stanice zatím pokračuje v provozu, převážně v izolaci od geopolitických problémů na Zemi – tak, jak byla navržena.

Tedy prozatím. Pravdou je, že vesmírná stanice je stará. Byla navržena, aby vydržela jen do roku 2015. Přestože se země několikrát domluvily na pokračování provozu, aktuálně tato dohoda platí pouze do roku 2024. USA ji chtějí prodloužit do roku 2030. Rusko se zatím nevyjádřilo.

Ale i kdyby ano, obě země mají v budoucnu ve vesmíru odlišné plány. Soukromé firmy plánují příští dekádu stavět vlastní vesmírné stanice. NASA se na ně chce spolehnout. Zaměřují se na vývoj programu Artemis. Vrátit se na Měsíc, zřídit tam základnu a časem se vydat i na Mars ve spolupráci s dalšími zeměmi. Až na dvě světlé výjimky. Rusko nyní plánuje a staví vlastní vesmírnou stanici.

Stejně tak Čína, která plánuje stanici na oběžné dráze letos dokončit. Plánují také misi na Měsíc. Myslím, že uvidíme, musíme vidět, mezinárodní spolupráci ve vesmíru. Otázkou ale je, které země budou spolupracovat se kterými zeměmi. Pokud jde o Mezinárodní vesmírnou stanici, pokud se Rusko po roce 2024 nepřidá, části, které ovládají, jako je navigace, by mohly vzniknout na americké straně. Pravděpodobně s pomocí soukromých společností jako SpaceX. Díky SpaceX se už na ISS dostává mnoho astronautů.

Jejich první mise v roce 2020 ukončila závislost na ruském Sojuzu. Trampolína funguje. ELON MUSK ZAKLADATEL SPACEX - Firemní vtípek. - Já vím… - Interní vtip. Mezinárodní vesmírná stanice je skutečně jedním z nejlepších příkladů lidské spolupráce v historii. Může představovat to nejlepší z lidstva. Válka na Ukrajině může urychlit konec vesmírné stanice.

Ale její konec už byl naplánovaný. Ve skutečnosti je ohrožena budoucnost, ve které země najdou společnou řeč ve vesmíru. Doufám, že tyto vztahy lze udržet a poslouží jako cesta k tomu, abychom se pokusili najít společnou řeč, kterou tak zoufale potřebujeme k nalezení míru. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ta stanice už končí, ne? Jediná která bude nebo už je je Čínská, proč se v tom hrabat, západní svět odchází do věčných lovišť.

27

Odpovědět

Mise spojené s ISS by se měly ukončovat v roce 2030 a k zemi by měla jít v lednu 2031 což je myslím solidní doba na oběžné dráze když vezmeme v úvahu že první část ISS je na naší oběžné dráze od 20. listopadu 1998. Na to jak náročné to je mít ve ve vesmíru něco co vydrží obyvatelné takhle takhle dlouho, tak je to fakt solidní doba.
Co se týče Čínské vesmírné stanice tak ta by i po své dostavbě podle všeho měla být asi 5x menší než je současná ISS, takže bych s tím posíláním západu do věčných lovišť byl dost opatrný. Čína samozřejmě bude patři a bude patři k nejsilnějším ekonomikám světa, ale to rozhodně o západních zemích neříká nic hrozného
Čína má v současnosti 1,4 miliardy obyvatel, kdeže EU má 447 milionu obyvatel a USA cca 332 milonu obyvatel, což znamená že EU s USA mají 779 milionu obyvatel a když bychom k tomu přičetli ještě Velkou Británii (69milionů) a Kanadu (38miionů), tak se na tu nejběžnější definici západu dostaneme na 886 milionů obyvatel a ekonomiky západu si v takovém případě vedou při svém počtu obyvatel opravdu nesmírně dobře.
Respektive klidně se podívej na tabulku HDP na obyvatele https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)_per_capita a uvidíš že to s tím západem pořád opravdu není tak špatný, ačkoliv je pravda že Čína je opravdu zemí na vzestupu, o tom žádná.

44

Odpovědět

+koubelkaMáš to vošláplý, já jenom vnímám impulzy, chipy, auta, komponenty západních výrobků vyráběné v číně, levná pracovní síla, rozvíjeící se technologie, fúze, kvantová komunikace, pc ...
Ve vesmíru by staří nemělo hrát roli, spíš to vidím na náklady, nikdo už to nechce platit.

03

Odpovědět

NiKdo nikdy na měsícu nebyl JAKO FAKT!!! a první tam za pár let bude SPOLUPRACUJÍCÍ čína a Rusko

220

Odpovědět

No je tam veľká chyba. Rusko by chcelo vlastnú novú stanicu. Preglejku a klince už majú nachystané. Ruská kozmonautika v posledných rokoch pomaly ale isto umierala. Terajšie sankcie ju dorazia a doprajú rýchlu smrť. Proste kozmonautika je veľmi drahá vec a peniaze sú posledná vec ktorú rusi majú. A Putin dá radšej peniaze na nové zbrane ktoré môže ukázať na prehliadke. V podstate sú to len zbrane na okrasu ktoré sa nikdy nedostanú do výzbroje pretože sú drahé. Donedávna kopu peňazí prinášali sedadlá v sojuz pre NASA za ktoré si nechali pekne zaplatiť. Jediná ťažká raketa co majú proton končí. Náhrada je v nedohľadne a najskôr nikdy. Sojuz je celkom slabý. Budú radi ak sem tam pošlú nejakú vojenskú družicu ak ju budú mať za čo postaviť. V budúcnosti budú mať problém zafinancovať bežný chod štátu nie ešte rozhadzovať na vesmír.

82

Odpovědět

Přesně tak - Rusko ani náhodou nepostaví žádnou vesmírnou stanici, to je zcela mimo jejich možnosti. Ostatně už jen na stavbě kosmodromu Vostočnyj rusko extrémě finančně zakrvácelo a to přitom je hotová jediná rampa pro Sojuzy, takže nic extra náročného. Druhá rampa která by byla třeba pro použití raket s nosiči Angara je pořád ve výstavbě a zatím to nevypadá ani na to že se toho konce dostavěnní této rampy kdokoliv z nás vůbec dožije. - prostě dokončení je zceala v nedohledu. (koho to zajímá, tak ať si to stavbě tohohle kosmodromu něco víc přečte https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2974094-na-ruskem-kosmodromu-vostocnyj-se-krade-ve-velkem-stezuje-si-putin, slibuju že je to doslova epochální příklad absolutního rozkrádání bez hranic - prostě Rusko tam poslalo obrovské peníze a přitom tam stávkovali dělnicí neboť nedostávaly několik měsíců v kuse plat a to za situace kdy se do této stavby nasypaly milardy rublů)
Takže to že by Rusko postavilo a dostalo na oběžnou dráhu vlastní vesmírnou stanici se prostě nejspíš nestane v dalších 50 letech. Možná kdyby si to Rusko zaplatilo u Číny nebo v USA, tak by to bylo reálné, ale že by to zvládli rusové je teď absolutně nemožné.
Ruský kosmický program přežívá s vypětím všech sil na tom co se vybudovalo někdy v 60 letech a od té doby se to hodně pozvolna inovuje, nicméně Ruskému vesmírnému programu hrozně schází peníze, takže bych se nakonec nedivil kdyby i Ruští kosmonauté nakonec začaly startovat do vesmíru k iSS na raketách od SpaceX. Jestli půjde pořád tak dolů financování, tak to nakonec bude jediná možnost jak tam ty kosmonauty do vesmíru dostat.

53

Odpovědět

Upřímě si myslím že ti lidé kteří se přímo podílejí na ruském vesmírném programu, tak určitě stojí o to aby mezinárodní spolupráce Ruska s ostatními zeměmi nadále fungovala a dokonce si troufám i říct že je rozhodně napadení Ukrajiny nijak netěší, protože na rozdíl od tupého nejvyššího vedení, tak lidé kolem vesmírného programu už mají skutečný přehled o světě a moc dobře si uvědomují jak extrémně hloupé a zbytečné napadení Ukrajiny bylo.

Dokonce se mi líbli i takový ten tichý vzdor vůči hlavnímu vedení kdy si na sebe do mezinárodní vesmírné stanice vzaly žluto modré kombinézy.
zdroj:
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/kosmonauti-rusko-mezinarodni-vesmirna-stanice-iss-ukrajina-kombineza-barvy.A220319_164407_zahranicni_pmk
Samozřejmě chápu že musí všichni říkat že tohle je jen schoda náhod a je mi absolutně jasný že nic jiného ani říct nemůžou, ale i tak jsem rád že se tyhle "náhody" dějí navzdory čiré debilitě celé ruské vlády s Putinem včele. Je znát že ti lidé kteří tohle vymysleli (žluto-modré uniformy), tak museli to dělat v poměrně velkém utajení i vrámci Roskosmosu a jsem rád že se jim to podařilo dotáhnout a dát tak na jevo svoji podporu Ukrajině a to přesto že jim muselo být jasné že až tohle uviděl Putin, tak ho to ho muselo pořádně vytočit. Ostatně v Moskvě se zatýká už jen za to že si někdo vezme žlutomodré boty:
https://twitter.com/nexta_tv/status/1517152200614502400
Nikde se mi nepodařilo najít jaké padly tresty za to použití těch žlutomodrých uniforem, ale hádám že to byl průšvi asi pořádný - osobně by mě nepřekvapil ani vyhazov lidí zodpovědných za ustrojení kosmonautů.

PS: díky za sethe za překlad - dobrá práce. Tyhle dokumenty od Voxu mám rád a vždycky mě vážně potěší když tady něco takového uvidím :-)

54

Odpovědět

Jsem ráda, že se video líbí. U těch uniforem teda těžko říct – člověk si teď takových věcí víc všímá. Třeba některé turistické značení vypadá jako ukrajinská vlajka 😅🤷‍♀️.

40

Odpovědět

+setheV jakémkoliv jiném obodí bych to bral jako čistou schodu náhod, nicméně ve chvíli kdy se Rusko vrhne 22.února do boje proti Modro-Žluté Ukrajině, tak si prostě nemyslím že necelý měsíc poté, tedy 19.břena je tohle už jen pouhý omyl.
Kdyby to měla na sobě jakákoliv jiná posádka, tak by se to bralo jako zcela automatická podpora Ukrajiny. Navíc Ruské letecké uniformy ještě nikdy nebyly snad žluté - oni mám pocit lítají v nějakých bílo modrých popřípadě modrých úborech a žluto modré na sobě neměl snad za celou dobu ruského lítání do vesmíru snad nikdy nikdo. A v dobách SSSR byly ty různé skafandry myslím rudé, takže opět nic co by jen vzdáleně připomínalo tyhle barvy.
Já si prostě myslím že i kdyby nějakým neuvěřitelným řízením osudu tohle původně náhoda byla, tak to že si je vzaly sebou už v průběhu konfliktu kdy doslova v Rusku už nebyl nikdo kdo by nevěděl že probíhá boj s Ukrajinou... No prostě za mě tohle nemůže být jen shoda náhod, ačkoliv být tím kdo tohle rozhodl, tak bych to tváří v tvář ruským vyšetřovatelům tvrdil doslova do omrzení, to zase jo :-D

14

Odpovědět

+koubelkakoubelka jsi podjatý hlupák

11

Odpovědět

+Petra CirkaHele klidně ti to uznám, když budeš mít dobře podložené argumenty.
Abys mi rozuměla - já fakt nemám problém si poslechnout v čem a proč se pletu. Když přijde někdo kdo prostě má lepší argumenty a dokáže mi ukázat třeba na dobré zdroje, nebo v tomhle případě mi třeba najde informaci o tom že rusové měli na sobě během letů do vesmíru žlutomodré kombinézy naprosto běžně, tak já řeknu - ok spletl jsem se.
Nicméně abych byl upřimný, zatím tedy moc nemám pocit že diskuze podložená fakty je tvojí nejsilnější stránkou, neboť zatím ses zmohla jen na hloupoučký výkřik do tmy... Ale třeba mě překvapíš, že...? ;-)

12

Odpovědět

+koubelkaVyhazovy asi nebyly, protože předání nákladu proběhlo ještě před začátkem "specoperace" a stejné kombinézy už tam jednou byly. Jsou to barvy univerzity- MIPT v Moskvě...
Oba kosmonauti tam studovali...

40

Odpovědět

+kopapakaTaky jsem četl že to jsou barvy MIPT, což ok, ale to mi spíš přijde jako prezentovaná záminka než cokoliv jiného, nicméně nikde jsem nenašel že by stejnou barevnou kombinaci už na sobě někdy měli. Máš k tomu prosím nějaký zdroj že už někdy v posledních 50 letech prostě na sobě měli rusové žluto modrý kombinezy? Jestli už někdy opravdu na sobě měli barvy takhle pojatý, tak ok, v tom případě je jasný že se pletu.
Jestli by to ale bylo poprvý v historii výstupů do vesmíru, tak si nemyslím že je náhoda zcela vyloučená.
A co se týče přípravy vybavení pro kosmonauty, tak za situace kdy v ruských médiích se doslova dozblbnutí každý den se mluví o tom co za válečné zločiny provedla Ukrajina a že ten národ nemůže existovat, že je třeba provsé deukrainizaci, že to jsou všichni náckové atd, tak mi přijde neuvěřitelný že by si někdo řekl "hele já vím že chceme Ukrajinu vyhladit, ale když vylezeme v jejich národních barvách na ISS, tak to si určitě nikdo nevšimne". To mi přijde prostě nemožný, ale jestli někde se podaří najít že stejné kombinézy už měli někde dřív, tak ok, v tom případě je to přímo extrémní náhoda.

02

Odpovědět

+koubelkadnes, kdyz se venku posere pes v zlutomodre barve, tak kdekdo bude tvrdit ze TO neni nahoda, ze TO vyjadruje podporu UKcek. Valka je svinstvo a chudak lidi co ji momentalne zazivaji, ale uz me veskere narazky na ni serou. Kdyz russaci predtim utocili na vychode, to nikoho neznervoznovalo, pohoda klid. Ted? ted se musime posrat. a vsem to ukazat.

03

Odpovědět

+ehmKdyž toho psa dostaneš na vesmírnou stanici, tak jo to asi bude zajímavý. Prostě cokoliv se bere na vesmírnou stanici tak to prostě není omylem, či dílem náhody, nebo máš snad pocit že se pro vesmírné lety to dává dohromady ve stylu jako když jedeš po prokaleným víkendu v pondělí ve tři ráno na Intr...?
A jinak - jak nikoho to nezajímalo? https://en.wikipedia.org/wiki/International_sanctions_during_the_Russo-Ukrainian_War

- Ano, nepopírám že Rusům se skvěle dařilo ten celý letitiý konflikt držet v takové té "nejisté rovině" kdy si pořád nikdy nebyl vším zcela úplně jistý, takže tady (ve smyslu na západě) probíhaly jen jistá jednání a dohadování se o tom jestli je to jen lokální problém v rámci Ukrajiny, nebo jestli je to už válka mezi Ukrajinou a Ruskem.
V tomhle ohledu se to dařilo Rusům držet fenomenálně, pořád vlastně v jakémsi nejednoznačném oparu kdy si nikdo není ničím absolutně jistý. Samozřejmě že hodně lidí i tak tvrdilo že celý ten konflikt drží naživu Rusové o čemž bylo i obrovské množšství zpráv, ale i tak to nebylo zdaleka tak jednoznačné jako se předtím zdálo.
No a 22.úora rusové uvěřili že jsou tak silné že už se nemusejí skrývat a prostě zaútočili naplno - no a bylo vymalováno. Všechny pochyby vzaly za své a jasně se ukázalo kdo je agresor a kdo se agresi brání, což samozřejmě pomohlo i v tom posílat na Rusko mnohonásobně větší sankce.

A jinak nemusíme samozřejmě nic. Nicméně vzhledem k faktu že Rusové se absolutně netají tím že jejich boj se "západním nacizmem" nekončí jen na Ukrajině, nýbrž že je nutné ho porazit i v Evropě a že rozpad SSSR byla největší chyba novododbých ruských dějin a že je tedy nutné získat zpět svoji někdejší velikost. Dále že ruská sféra vlivu se má vrátit tam kam historicky patří, tedy konkrétně že se Rusku má navrátit jeho sféra vlivu, což mimochodem zahrnuje získání vlivu na územích jeho bývalých satelitů, no tak v takovém případě je asi lepší tyhle ruská prohlášení neignorovat a tenhle jejich plán zarazit hned na Ukrajině.

Respektive jak by se na tyto ruské výhružky a agresi podle vás mělo ragovat? Předpokládám že by určitě jste nechtěl počkat jak to dopadne, nebo se nechat překvapit co rusko udělá, tak by mě zajímalo co přesně by šlo udělat líp.

11

Odpovědět

+koubelkanepamatuji si vyvesovani vlajek za Georgiu v 2008. O tom konfliktu jsem mluvil, ze skoro nikoho nezajimal. Pritom uz tehda to mela bejt cervena vlajka pro vsechny (jasne, po bitve je ale kazdej general..) A moje reseni od hospodskeho stolu? rozhodne to neni bombardovani masivni letakovou kampani, ale kdyz se jim nelibi co russaci delaj, tak at tam nabehne cele nato a kdo jeste a branej ukacka...ano, muzeme polemizovat, ze nikdo nechce bejt ten prvni kdo odstartuje 3 svetovou... ale tohle mi spis prijde snaha o odlakani pozornosti po covidfasismu.,,

03

Odpovědět

+ehmNo přesně tak - už tehdy ten ruský výpad v Jižní Osetii měl být pro evropské země velkým varováním a jako do jisté míry z toho evropské země neměly radost, nicméně byl to opravdu podivný konflikt kterému v tu chvlí rozumělo velice málo lidí.
https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1lka_v_Ji%C5%BEn%C3%AD_Osetii_(2008)
Ostatně já jsem v řijnu 2008 na vejšce měl jednoho spolužáka který byl zrovna na vojně když tenhle konflikt zrovna probíhal. Bavili jsme se spolu o tom a on mi říkal že vlastně moc nechápe co se vlastně děje, respektive co se vlastně stalo, že on se o politiku moc nestará a že v praxi to bylo tak že když byl na vojně tak prostě se s rusákama normálně potkávaly v hospododách, všichni dohromady spolu neskutečně chlastali, pak se řeklo že po sobě budu střílet, no tak po sobě stříleli, pak se řeklo že už po sobě nebudou střílet a tak zase spolu chlastali... Nikdo z těch kluků kolem něj tomu moc nerozuměl, nikdo moc nevěděl co se vlastně stalo, ale ve finále to bylo jak jim tak těm ruskejm klukům tak nějak jedno. Prostě když se neválčilo, tak se lilo a když se válčilo tak se střílelo. Všechno jedno.
Upřímě řečeno taky jsem tomu tehdy moc nerozuměl a z jeho vyprávění jsem jen pochopil že Gruzínská i Ruská armáda zažívá ten samej bordel, ty samý absurdní rozkazy které se plní tím samým absurdním způsobem kterýmu nerozumí ani ti kteří ho mužstvu dávají a že se to řeší prostě tak že se hodně chlastá. Je fakt že tenhle kluk dokázal chlastat způsobem kterej by mě dostal na máry, kdeže on začal bejt teprve v náladě.

Takže ten konflikt byl přesně v té pozici která rusům vyhovuje a ve které umí nejlépe chodit a to sice v jakémsi poli nejistoty kde nikdo ničemu vlastně moc nerozumí, nikdo si ničím není moc jistý, chodí hrozně moc protichůdných informací a prostě těžko se v tom celkově orientuje.

Jinak NATO není útočnej pakt, jinými slovy dokud Rusové nezaútočí na některého ze členů NATO, tak armády jednotlivých zemí neudělají prostě nic, takhle je NATO nastavené, respektive tohle jsou pravidla na kterých se všechny země při vstupu do NATO dohodly, takže opravdu nejde říct že jednu z hlavních vstupních klauzulí jen tak škrtneme.
Ostatně celkem kvalitně je to fungování Severoatlatnické aliance je možné se dočíst na wiki: https://cs.wikipedia.org/wiki/Severoatlantick%C3%A1_aliance

A jinak prostě válka není o tom že chce kdokoliv odlákat pozornost od čehokoliv - prostě Rusko útočí na jinej stát a říká že chce vymýtit nacizmus z celý evropy - ok - tak jo, bereme na vědomí - Rusko, běž do háje, Ukrajina dostatne tolik zbraní že prostě na tom vykrvácíš. Nic komplikovanýho. Kdyby se rusko místo těhle svejch pitomejch imperiálních choutek staralo o obchod a kvalitu životní úrovně v Rusku, tak by všichni byly v pohodě. Ale tomuhle plánu Rusko řeklo NE! Škoda... No když ne, tak ne.

10

Odpovědět

+koubelkaAno, stejnou kombinézu už měl na ISS i jiný ruský kosmonaut pár let zpátky, který právě taky chodil na stejnou školu. Takže to s Ukrajinou nesouvisí.

30

Odpovědět

+scr00chyJá to beru, jen můžu poprosit o zdroj? Já to prostě nikde nedokážu najít tu žluto modrou kombinézu...

00

Odpovědět

+scr00chyDíky moc za info - já to prostě nemohl najít, tak jsem rád že si to našel za mě.
Uznávám že Oleg Artěmjev opravdu už jednou tuhle žluto modrou kombinézu si na sebe rozhodně vzal: Поздравление жителей Байконура с МКС
Každopádně musím obdivovat jeho neomylnej instinkt kdy si vzít žlutomodrou kombinézu do vesmíru - protože jeho první expedice začala 25.3.2014 až 11.9.2014 a ivaze na Krym začala 23.února 2014.

Jeho druhá návštěva která proběhla 21.03 .2018 až 04.10 . 2018, tak tam žádný žlutomodrý oblek ve vesmíru neměl (nebo se to na žádných fotkách ani záznamech nikdo nezminuje) a pak až jeho třetí výprava do vesmíru kdy sebou měl žluto-modrou kombinézu 18.03.2022, tak invaze na ukrajinu 22.února 2022...
No - fakt klika na barvy a události. Samozřejmě že kauzalita nutně neimplikuje korelaci, ale... pfff - fakt mi to přijde doslova astronomická shoda náhod - věru neuvěřitelný.

00

Odpovědět

+koubelkaTyhle věci se připravují a balí měsíce před startem, takže to je opravdu jen náhoda, že to zrovna takhle vyšlo.

10