Hranice v Severním ledovém oceánuVox
61
Dalšího dílu Geography Now! se dočkáte až příští týden. Dnes tu pro vás máme jiné video se zeměpisnou tematikou...
Led u severního pólu taje, což dělá starosti klimatickým expertům. Ale nejen to, otevírá se tak cesta k úplně novému oceánu, který zatím nikomu nepatří. Několik zemí se o tento nový divoký západ mimořádně zajímá.
Přepis titulků
Jsem na ostrově poblíž severního pólu,
abych zjistil, komu patří Arktida. - Jak taje stále více ledu v té oblasti...
- Vidíte, jak dramaticky ubývá ledu. ...jedna země ukázala,
že je ochotná o ni bojovat. - Rusko se tlačí do Arktidy.
- Je to nový divoký západ... Otevírají se možnosti investice
do nezvyklé oblasti – ruské Arktidy. Oblast Arktidy je důležitá
strategicky i ekonomicky. Tání ledu se neustále zrychluje. - Rusko promítá svou sílu...
- ...hranice s Ruskem... ...použít diplomacii k předejití konfliktu za polárním kruhem. Nemám povoleno vzít si do dolu vlastní kameru, tak mi dali tuhle. Je odolná proti explozi a pro jistotu ještě zpevněná, aby nezpůsobila ničivý požár, kdyby přece jenom explodovala. Tento uhelný důl patří ruské vládě. Je v městečku s ruskými vlajkami a bystou ruského revolucionáře Vladimira Lenina, ale přesto to není Rusko. Je to Barentsburg na Špicberkách poblíž severního pólu.
Existuje ze strategických důvodů, ne proto, aby vydělával. Dokonce prodělává. Už několik desetiletí. No, není to žádné tajemství, že? Každý ví, že těžba uhlí tady nepřináší velký výdělek. Je to očividné. Rusko to místo financuje, protože pro něj znamená vliv v té oblasti. Zmrzlý oceán, který každým rokem víc a víc taje kvůli měnícímu se klimatu. Takhle vypadal Severní ledový oceán v září 1984.
O třicet let později vypadá takto. Září 2016. Většina světa to vnímá jako blížící se katastrofu, ale pro sousedící státy to znamená příležitost. Přístup k úplně novému oceánu. Geologové si myslí, že takhle asi vypadají zásoby ropy a zemního plynu v této oblasti. USA podle geologického průzkumu odhaduje, že je zde 30 % neobjeveného zemního plynu a 13 % ropy. Tyto zdroje jsou stále těžko dosažitelné, ale každý rok se dostupnost zlepšuje.
A najednou je tento pustý kraj pro svět velmi zajímavý. Také se otevírají nové námořní trasy. Tímto oceánem, který byl dříve zamrzlý, se dá nyní proplouvat každé léto, čímž se dá zkrátit cesta mezi západními a asijskými trhy o týdny. Téma hranic v polární oblasti je složité a stále otevřené diskuzím a vyjednávání. V tuto chvíli vypadají hranice v Severním oceánu takto. Každá země má své výchozí námořní hranice, probíhají 200 námořních mil od pobřeží. Zbytek oceánu, který do těchto hranic nespadá, je k dispozici komukoli, kdo dokáže, že mu patří.
A to má hodně společného s pevninským prahem. Pevninský práh je součást pevniny dané země, ale je pokrytý oceánem. Pevninský práh po určité vzdálenosti klesá a mění se v hlubší oceán. Protože led taje, země vysílají ponorky, aby získaly informace o svém pevninském prahu. Sepíšou vědeckou studii a pošlou ji komisi OSN. Ta ji zhodnotí a rozhodne, zda je požadavek země vědecky podložený.
Pod hladinou moře vybíhá od našeho pobřeží pokračování naší země – pevninský štít. Rozhoduje o nových hranicích naší země. Znalost toho, kde končí pevninský štít, přidává naší zemi miliony kilometrů čtverečných. Zdroje na oceánském dně i pod povrchem patří tím pádem Kanadě. OSN zatím schválilo žádost nových hranic na základě pevninského štítu pouze Norsku a Islandu. Nároky dalších zemí zatím čekají na schválení. Tohle jsou požadavky Ruska a Grónska, ostrova, který vlastně patří Dánsku.
Jejich nároky se výrazně překrývají. Kanada zatím sbírá údaje, ale předpokládá se, že se její nárok bude v této oblasti také překrývat. Komisi OSN, která nároky hodnotí, je složena z vědců, ne z diplomatů. Jejich jedinou prací je posoudit, zda je nárok vědecky podložený. Potom už je úkolem zemí, aby vyjednaly, jak si oblast rozdělit. Rusko ukázalo zájem o oblast, která by sahala až k severnímu pólu. V roce 2007 Rusko dokonce vztyčilo vlajku na mořském dně pod severním pólem.
A pokud dojde na přetlačování, Rusko se svého nároku nejspíš nevzdá ve prospěch maličkého Dánska, jehož požadavky se s ruskými překrývají. Rusko je s předstihem největší hráč na poli Arktidy. Ruské pobřeží obepíná polovinu té oblasti a rozhodně má největší vliv. Rusko také může z klimatických změn a tajícího ledu nejvíce získat. Takže znovu opevňuje a modernizuje mnoho svých základen u polárního kruhu. 50 letišť do 2020, speciální jednotky, vojenská cvičení v Arktidě. V posledních letech Rusko obnovovalo, posilovalo a stavělo nové základny v oblasti Arktidy.
Zveřejňovalo svá vojenská cvičení, ve kterých figurují sobi, huskyové a vojáci v uniformách jako ze Star Wars. Rusko nám posílá důležitý signál, že v polární oblasti ukáže svou sílu a schopnosti. A já nevidím dostatečnou reakci od USA a NATO, která by tu rostoucí vojenskou pozici brala v potaz. Jedna ze základen je město Barentsburg, které je za mnou, na Špicberkách. Barentsburg není na rozdíl od ostatních teček na mapě vojenským objektem, ale má podobný účel.
Pro pochopení toho, proč chce Rusko město na tomto ostrově, je důležité pochopit Špicberky. Jsou jiné než jakékoli místo na zemi nejen proto, že je to nejsevernější obydlené místo Země. Špicberská dohoda z roku 1920 tvrdí, že každá podepsaná země zde může mít obyvatele a využívat zemi k ekonomickým účelům. Země patří technicky vzato Norsku, ale dohodu podepsalo 45 států, takže 45 států má na oblast ekonomický nárok.
Jediné pravidlo: žádná země, ani Norsko, nesmí mít na ostrovech vojenská zařízení. Tak tu Rusko zřídilo uhelný důl. Ne kvůli výdělku, Rusko místním dělníkům platí, aby tady vytvořili ekonomickou základnu. Pokud někdy budou rozbroje kvůli hranicím nebo pokud se najde u pobřeží ropa, Rusko bude přítomné u vyjednávání a Barentsburg bude jejich žeton ve hře. Město představuje jejich nárok na tomto ostrově. Nejvíce mě fascinuje, že tato strategie se hraje s lidmi.
Lidé, kteří tu bydlí, vlastně rezervují Rusku místo v arktické oblasti. Ale když se jich zeptáte, zjistíte, že si to vůbec neuvědomují. Politické záležitosti nás moc nezajímají. Lidé sem přicházejí, aby vydělali peníze. Nepřemýšlí nad geopolitikou ani nad měnící se krajinou a co to pro Rusko znamená. Politikou se vůbec nezabývám. Nepřemýšlím o ní, nemluvím o ní. Pro Rusko bylo uhlí hlavním ekonomickým zájmem, těžili ho tu roky.
Ale cena uhlí klesá a tato operace ztrácí zaměstnance i zájem. Takže si uvědomují, že se musí zaměřit na jinou činnost, která je do budoucna udržitelnější. Odpovědí je pro ně turismus. Je docela jasné, že doba těžby uhlí na Špicberkách ustupuje. Je to propadák. Turismus, věda, ochrana přírody – to je budoucnost. Nový zájem Ruska o tento ostrov je znát, když se procházíte Barentsburgem. Konzulát se zrovna renovuje. Celý ho vykuchávají a opravují po letech zanedbávání.
Je to malá vesnice s několika sty obyvateli a má celý konzulát. Ten konzulát slouží spíše jako signál než opravdu funkční zařízení ruské vlády. Všechny tyto opravy napovídají, že očekávají proměnu tohoto města duchů v důležitou turistickou destinaci. Ale motivací není vydělat peníze. Samozřejmě je nereálné, že by Barentsburg časem nepotřeboval finance vlády. U zaměření na turismus nejde jenom o udržení silné ekonomické základny. Mění to Barentsburg v atrakci, aby lidé viděli, jak úzce je ruská identita spjatá s polární oblastí.
Nově vybavené budovy, nové bary s polární tématikou, muzea, která vypráví historii ruského osídlení oblasti. Nejsou to vojenské základny ani letiště, ale tato projekce kultury a identity se snaží vytvořit spojení s místem a uplatnit vliv. Říká se tomu soft power. Financovat tohle všechno na dalekém ostrově, který patří Norsku, je ztělesněním soft power.
A je to skvělé doplnění k nárůstu vojenské síly v polární oblasti. Vzpomínáte na všechny ty tečky? Nejvíc leteckých hlídek bombardérů Tupolev s dlouhým dosahem od studené války, 45 000 oddílů, 3 400 vojenských vozidel, 41 lodí, 15 ponorek a 110 letadel. Čeho se snaží Rusko dosáhnout v Arktidě s tak mohutným nárůstem vojenských sil? Nevím, ale řekl bych, že to budeme muset zjistit. Ale do teď hrálo Rusko v otázce námořních hranic podle pravidel. Následovalo všechny protokoly OSN a podávalo návrhy velice spořádaně.
Ale ukázalo i provokativní chování během bránění svého vlivu v té oblasti. Na jednu stranu potřebuje Rusko stabilní, kooperativní prostředí, aby mohlo ekonomicky těžit z Arktidy. Nejlepší způsob, jak odradit investory, je ukázat, že by v oblasti mohl nastat konflikt. Ale nesmíme zapomínat, že ta samá vláda před několika lety anektovala Krym. Je to vláda, která se nebojí ukazovat svým sousedům sílu. Ukazují nám obě strany. Je to duální taktika. Chtějí být otevřeni obchodu, ale zároveň chtějí vrčet a ukazovat svaly svého vojska.
Ty dva přístupy jsou ale v důsledku docela neslučitelné. Tato oblast se mění rychle. Dohody a smlouvy, které tu roky platily, se stávají neslučitelnými s fyzickou realitou. S táním ledu se bude oblast stávat stále cennější. Nakreslí se nové hranice a vzniknou nové příležitosti ukázat sílu. Můžeme jenom doufat, že bude Rusko nadále hrát podle pravidel. Nejvíce mě během natáčení v Arktidě bavilo chodit na výlety pozdě v noci.
Hodně scén v tomto videu je pořízených po půlnoci, kdy se slunce vznášelo nad horizontem a celé hodiny nabízelo nádherné světlo. Byl to neskutečný zážitek – vidět slunce, které nikdy nezapadá. Děkuji za zhlédnutí druhé epizody Hranic. První epizodu jsem zveřejnil minulý týden. Budu zveřejňovat další díly každé úterý. Také bych moc rád poděkoval lululemon, kteří sérii sponzorují. Poslali mi tyhle ABC kalhoty, které jsou pevné a dají se použít na výlety i jenom tak doma.
Jsou moc pohodlné. Děkuji lululemon za ty kalhoty, ale hlavně za podporu Hranic. Díky nim to celé existuje. Pokud se chcete na kalhoty ABC podívat, v popisu videa je link na jejich obchod. Zůstaňte na příjmu, za týden vydáváme další díl. Překlad: jesterka www.videacesky.cz
- ...hranice s Ruskem... ...použít diplomacii k předejití konfliktu za polárním kruhem. Nemám povoleno vzít si do dolu vlastní kameru, tak mi dali tuhle. Je odolná proti explozi a pro jistotu ještě zpevněná, aby nezpůsobila ničivý požár, kdyby přece jenom explodovala. Tento uhelný důl patří ruské vládě. Je v městečku s ruskými vlajkami a bystou ruského revolucionáře Vladimira Lenina, ale přesto to není Rusko. Je to Barentsburg na Špicberkách poblíž severního pólu.
Existuje ze strategických důvodů, ne proto, aby vydělával. Dokonce prodělává. Už několik desetiletí. No, není to žádné tajemství, že? Každý ví, že těžba uhlí tady nepřináší velký výdělek. Je to očividné. Rusko to místo financuje, protože pro něj znamená vliv v té oblasti. Zmrzlý oceán, který každým rokem víc a víc taje kvůli měnícímu se klimatu. Takhle vypadal Severní ledový oceán v září 1984.
O třicet let později vypadá takto. Září 2016. Většina světa to vnímá jako blížící se katastrofu, ale pro sousedící státy to znamená příležitost. Přístup k úplně novému oceánu. Geologové si myslí, že takhle asi vypadají zásoby ropy a zemního plynu v této oblasti. USA podle geologického průzkumu odhaduje, že je zde 30 % neobjeveného zemního plynu a 13 % ropy. Tyto zdroje jsou stále těžko dosažitelné, ale každý rok se dostupnost zlepšuje.
A najednou je tento pustý kraj pro svět velmi zajímavý. Také se otevírají nové námořní trasy. Tímto oceánem, který byl dříve zamrzlý, se dá nyní proplouvat každé léto, čímž se dá zkrátit cesta mezi západními a asijskými trhy o týdny. Téma hranic v polární oblasti je složité a stále otevřené diskuzím a vyjednávání. V tuto chvíli vypadají hranice v Severním oceánu takto. Každá země má své výchozí námořní hranice, probíhají 200 námořních mil od pobřeží. Zbytek oceánu, který do těchto hranic nespadá, je k dispozici komukoli, kdo dokáže, že mu patří.
A to má hodně společného s pevninským prahem. Pevninský práh je součást pevniny dané země, ale je pokrytý oceánem. Pevninský práh po určité vzdálenosti klesá a mění se v hlubší oceán. Protože led taje, země vysílají ponorky, aby získaly informace o svém pevninském prahu. Sepíšou vědeckou studii a pošlou ji komisi OSN. Ta ji zhodnotí a rozhodne, zda je požadavek země vědecky podložený.
Pod hladinou moře vybíhá od našeho pobřeží pokračování naší země – pevninský štít. Rozhoduje o nových hranicích naší země. Znalost toho, kde končí pevninský štít, přidává naší zemi miliony kilometrů čtverečných. Zdroje na oceánském dně i pod povrchem patří tím pádem Kanadě. OSN zatím schválilo žádost nových hranic na základě pevninského štítu pouze Norsku a Islandu. Nároky dalších zemí zatím čekají na schválení. Tohle jsou požadavky Ruska a Grónska, ostrova, který vlastně patří Dánsku.
Jejich nároky se výrazně překrývají. Kanada zatím sbírá údaje, ale předpokládá se, že se její nárok bude v této oblasti také překrývat. Komisi OSN, která nároky hodnotí, je složena z vědců, ne z diplomatů. Jejich jedinou prací je posoudit, zda je nárok vědecky podložený. Potom už je úkolem zemí, aby vyjednaly, jak si oblast rozdělit. Rusko ukázalo zájem o oblast, která by sahala až k severnímu pólu. V roce 2007 Rusko dokonce vztyčilo vlajku na mořském dně pod severním pólem.
A pokud dojde na přetlačování, Rusko se svého nároku nejspíš nevzdá ve prospěch maličkého Dánska, jehož požadavky se s ruskými překrývají. Rusko je s předstihem největší hráč na poli Arktidy. Ruské pobřeží obepíná polovinu té oblasti a rozhodně má největší vliv. Rusko také může z klimatických změn a tajícího ledu nejvíce získat. Takže znovu opevňuje a modernizuje mnoho svých základen u polárního kruhu. 50 letišť do 2020, speciální jednotky, vojenská cvičení v Arktidě. V posledních letech Rusko obnovovalo, posilovalo a stavělo nové základny v oblasti Arktidy.
Zveřejňovalo svá vojenská cvičení, ve kterých figurují sobi, huskyové a vojáci v uniformách jako ze Star Wars. Rusko nám posílá důležitý signál, že v polární oblasti ukáže svou sílu a schopnosti. A já nevidím dostatečnou reakci od USA a NATO, která by tu rostoucí vojenskou pozici brala v potaz. Jedna ze základen je město Barentsburg, které je za mnou, na Špicberkách. Barentsburg není na rozdíl od ostatních teček na mapě vojenským objektem, ale má podobný účel.
Pro pochopení toho, proč chce Rusko město na tomto ostrově, je důležité pochopit Špicberky. Jsou jiné než jakékoli místo na zemi nejen proto, že je to nejsevernější obydlené místo Země. Špicberská dohoda z roku 1920 tvrdí, že každá podepsaná země zde může mít obyvatele a využívat zemi k ekonomickým účelům. Země patří technicky vzato Norsku, ale dohodu podepsalo 45 států, takže 45 států má na oblast ekonomický nárok.
Jediné pravidlo: žádná země, ani Norsko, nesmí mít na ostrovech vojenská zařízení. Tak tu Rusko zřídilo uhelný důl. Ne kvůli výdělku, Rusko místním dělníkům platí, aby tady vytvořili ekonomickou základnu. Pokud někdy budou rozbroje kvůli hranicím nebo pokud se najde u pobřeží ropa, Rusko bude přítomné u vyjednávání a Barentsburg bude jejich žeton ve hře. Město představuje jejich nárok na tomto ostrově. Nejvíce mě fascinuje, že tato strategie se hraje s lidmi.
Lidé, kteří tu bydlí, vlastně rezervují Rusku místo v arktické oblasti. Ale když se jich zeptáte, zjistíte, že si to vůbec neuvědomují. Politické záležitosti nás moc nezajímají. Lidé sem přicházejí, aby vydělali peníze. Nepřemýšlí nad geopolitikou ani nad měnící se krajinou a co to pro Rusko znamená. Politikou se vůbec nezabývám. Nepřemýšlím o ní, nemluvím o ní. Pro Rusko bylo uhlí hlavním ekonomickým zájmem, těžili ho tu roky.
Ale cena uhlí klesá a tato operace ztrácí zaměstnance i zájem. Takže si uvědomují, že se musí zaměřit na jinou činnost, která je do budoucna udržitelnější. Odpovědí je pro ně turismus. Je docela jasné, že doba těžby uhlí na Špicberkách ustupuje. Je to propadák. Turismus, věda, ochrana přírody – to je budoucnost. Nový zájem Ruska o tento ostrov je znát, když se procházíte Barentsburgem. Konzulát se zrovna renovuje. Celý ho vykuchávají a opravují po letech zanedbávání.
Je to malá vesnice s několika sty obyvateli a má celý konzulát. Ten konzulát slouží spíše jako signál než opravdu funkční zařízení ruské vlády. Všechny tyto opravy napovídají, že očekávají proměnu tohoto města duchů v důležitou turistickou destinaci. Ale motivací není vydělat peníze. Samozřejmě je nereálné, že by Barentsburg časem nepotřeboval finance vlády. U zaměření na turismus nejde jenom o udržení silné ekonomické základny. Mění to Barentsburg v atrakci, aby lidé viděli, jak úzce je ruská identita spjatá s polární oblastí.
Nově vybavené budovy, nové bary s polární tématikou, muzea, která vypráví historii ruského osídlení oblasti. Nejsou to vojenské základny ani letiště, ale tato projekce kultury a identity se snaží vytvořit spojení s místem a uplatnit vliv. Říká se tomu soft power. Financovat tohle všechno na dalekém ostrově, který patří Norsku, je ztělesněním soft power.
A je to skvělé doplnění k nárůstu vojenské síly v polární oblasti. Vzpomínáte na všechny ty tečky? Nejvíc leteckých hlídek bombardérů Tupolev s dlouhým dosahem od studené války, 45 000 oddílů, 3 400 vojenských vozidel, 41 lodí, 15 ponorek a 110 letadel. Čeho se snaží Rusko dosáhnout v Arktidě s tak mohutným nárůstem vojenských sil? Nevím, ale řekl bych, že to budeme muset zjistit. Ale do teď hrálo Rusko v otázce námořních hranic podle pravidel. Následovalo všechny protokoly OSN a podávalo návrhy velice spořádaně.
Ale ukázalo i provokativní chování během bránění svého vlivu v té oblasti. Na jednu stranu potřebuje Rusko stabilní, kooperativní prostředí, aby mohlo ekonomicky těžit z Arktidy. Nejlepší způsob, jak odradit investory, je ukázat, že by v oblasti mohl nastat konflikt. Ale nesmíme zapomínat, že ta samá vláda před několika lety anektovala Krym. Je to vláda, která se nebojí ukazovat svým sousedům sílu. Ukazují nám obě strany. Je to duální taktika. Chtějí být otevřeni obchodu, ale zároveň chtějí vrčet a ukazovat svaly svého vojska.
Ty dva přístupy jsou ale v důsledku docela neslučitelné. Tato oblast se mění rychle. Dohody a smlouvy, které tu roky platily, se stávají neslučitelnými s fyzickou realitou. S táním ledu se bude oblast stávat stále cennější. Nakreslí se nové hranice a vzniknou nové příležitosti ukázat sílu. Můžeme jenom doufat, že bude Rusko nadále hrát podle pravidel. Nejvíce mě během natáčení v Arktidě bavilo chodit na výlety pozdě v noci.
Hodně scén v tomto videu je pořízených po půlnoci, kdy se slunce vznášelo nad horizontem a celé hodiny nabízelo nádherné světlo. Byl to neskutečný zážitek – vidět slunce, které nikdy nezapadá. Děkuji za zhlédnutí druhé epizody Hranic. První epizodu jsem zveřejnil minulý týden. Budu zveřejňovat další díly každé úterý. Také bych moc rád poděkoval lululemon, kteří sérii sponzorují. Poslali mi tyhle ABC kalhoty, které jsou pevné a dají se použít na výlety i jenom tak doma.
Jsou moc pohodlné. Děkuji lululemon za ty kalhoty, ale hlavně za podporu Hranic. Díky nim to celé existuje. Pokud se chcete na kalhoty ABC podívat, v popisu videa je link na jejich obchod. Zůstaňte na příjmu, za týden vydáváme další díl. Překlad: jesterka www.videacesky.cz
Komentáře (23)
cyankalOdpovědět
22.11.2017 13:41:42
"Musíme doufat, že bude Rusko hrát podle pravidel." No, stejnětak bych se bál ostatních zemí, především USA. Ty jejich hrabavé ručičky jsou přímo náchylné na ropu.
Tutanchamon (anonym)Odpovědět
21.11.2017 19:16:26
No minule kritizoval Francii a USA(a to se ještě někomu zdálo, že málo). Dnes poukazuje, ani bych neřekl že přímo kritizuje. Na to, že Rusko má obrovský zájem o nerostné bohatství severního polu a tlačí tam nejvíc vojenských základen ze všech... ano, taky tam má největší hranice.
Jen mě zaráží, že když někdo kritizuje USA, Francii nebo jiné země demokracie, tak pochlebují a přidávají atd.
Zkuste ale jenom napsat něco, co naznačuje agresivní politiku ruska. (Mimochodem vojensky zabrali krym a likviduji ukrajinu za to, že neni rusku po vuli - to nejsou spekulace, ale fakta). Tak to se hned objeví nějací rusofilové, kteří se hrnou do zastávání ruska a plivání na USA a podobně.
Lidi, to jako vážně? To vás za to jako platí, nebo co? Klidně mi tu dejte pár hejtů, ale já se za vás někdy fakt stydím.
Duranga (anonym)Odpovědět
21.11.2017 23:08:30
Normálka, hned jak se něco objeví o Rusku, hned přispěchají jejich trollové a dokurví každý náznak diskuze. Je to součást jejich hybridní války.
Moor8Odpovědět
21.11.2017 17:43:13
Tady nějak nevím, kde je problém. Ať si vezmou mapu, vyznačí polární kruh, jako je tomu na mapě od 3:03, od středu kruhu ať pak spustí kolmice k pevninám a vzniknou trojúhelníky, které budou vlastnit jednotlivé státy. Vznikne tak Ruský, Americký, Kanadský, Dánský a Norský trojúhelník a bude to.
ShireOdpovědět
21.11.2017 19:55:33
Problém je v tom, že trojůhelník, který by patřil Rusku, dle tvého popisu rozdělení, by měl největší část nerostného bohatství, což by nepřekousli ostatní národy. Lidská chamtivost, každý chce nejvíce...
Bugzer0 (anonym)Odpovědět
20.11.2017 22:47:44
Budete prekladat vice dilu od tohohle cloveka?
ad preklad jesterka.. nemela si babicku v moste? ;D
jesterka (Admin)Odpovědět
20.11.2017 23:00:04
Vox zatím i přes své sliby vydal jenom jedno další video v této sérii.
Babičku v Mostě nevlastním, ani jsem nikdy nevlastnila. Proč se ptáš?
jjkOdpovědět
21.11.2017 17:09:20
+jesterkaHmm... Možná jsem něco přehlídl, ale já vidím čtyři díly.
https://www.youtube.com/playlist?list=PLJ8cMiYb3G5eYGt47YpJcNhILyYLmV-tW
jesterka (Admin)Odpovědět
21.11.2017 20:43:57
+jjkSvět se mění tak rychle...
Patejl. (anonym)Odpovědět
20.11.2017 20:51:23
Jo Rusko je největší zlo co existuje, rozumím. Není se čemu divit, že má polarní jednotky. Má přeci pořádně dlouhou severní hranici, kterou musí aspoň trochu hlídat, tak proč z toho dělat takového strašáka jako by šlo o něco mimořádného? Proč tam nemluví i o rozporech zbytku angažovaných zemí?
Přišlo mi to jako video založené na přemrštěných odhadech ruské hrozby, které dostává pravidelně americký kongres před schvalováním zvýšování armádního rozpočtu.
vlasy98Odpovědět
20.11.2017 21:32:22
https://www.google.cz/amp/foreignpolicy.com/2017/01/25/heres-what-russias-military-build-up-in-the-arctic-looks-like-trump-oil-military-high-north-infographic-map/amp/ aspoň trochu hlídat :D
patejl. (anonym)Odpovědět
20.11.2017 23:10:56
+vlasy98Nu a co stím? 14 letišt na tak obrovskou délku hranice není moc. Pro představu není v možnostech našeho letectva poskytnout air policing sousednímu slovensku. Než se tam gripeny z čáslavy dostanou, přeletí ho i civilní dopravák. A to je jen pár km daleko. Jejich záchytné stíhače migy 31 mají radius asi 800km, to taktak pokryjí.
lenaciaOdpovědět
21.11.2017 00:32:25
+patejl.ale pořád toho pokrejou víc než všichni ostatní, protože oni nemaj nic....
Daniel99 (anonym)Odpovědět
20.11.2017 23:58:12
+vlasy98Hezká mapka. Škoda jen, že je to kontraproduktivní. Nejlepším bojem proti zatvrzelým dezinformátorům je zachování mlčení.
vlasy98Odpovědět
21.11.2017 00:41:08
+Daniel99Pravda je bohužel vždycky to, co je nejvíc slyšet.
nevimjmeno2Odpovědět
20.11.2017 18:51:49
Někdo je alkoholik, někdo feťák, ale kde se v USA bere ta závislost, pořád kritizovat Rusko, to fakt netuším. Video se jmenuje Hranice v Severním ledovém oceánu a přitom se tam jen kritizuje Rusko, co to sakra je? Nikde není vidět, čeho špatného se dopouští, nebo jako co dělají ostatní země. Dělení území dle pevninského prahu je strašná s****a, státy a lidé co v nich žijí obydleli zemi, nikdy nikoho nezajímalo, jak jejich země pokračuje pod vodou, asi touha jak obejít Rusko. Dle mapy je krásně vidět, že největší kus by měli dostat Rusové. Po kusech pak Kanada, Dánsko a USA. Co si sakra nárokuje Norsko a Island? Výsměch. Nebude si naše Čečnia (nebo jak se to jmenujeme) taky něco nárokovat? Kdyby Rusové neprodali Aljašku, tak by obsadili i zbytek země (dnes Kanada) a mohli mít Arktidu skoro celou pro sebe. USA svým čmucháním do všeho už zbortili hodně států, vše ovlivňují a pak ještě brečí, že strejda Putin jim ovlivnil volby. Voliči Trumpa 60+ jsou dle USA asi jen agenti KGB.
vlasy98Odpovědět
20.11.2017 19:40:18
jo Rusko je totiž hrozně svatý, zbrojí v prázdným ledovým oceánu jenom tak, asi že zachraňuje tuleně a neví co s penězma. a až se rozhodne přestat financovat to uměle vytvořený město(2500 obyvatel), tak ty místní předpokládam nenechá napospas Špicberskýmu podnebí. Náš hodnej slovanskej strejda se totiž pořád musí zbrojit, protože všichni sousedi kolem k němu přibližujou svoje hranice a zakazujou vodku. ,,Dle mapy je jasný, že největší kus by měli dostat Rusové?'' ok
nevimjmeno2Odpovědět
20.11.2017 22:29:23
+vlasy98Rusko zbrojí? Náklady na zbrojení. USA: 611 miliard dolarů, Čína: 215 miliard dolarů, Rusko, 69 miliard dolarů. Zdroj. Novinky.cz
MDrabisOdpovědět
21.11.2017 22:49:51
+nevimjmeno2Až na to,že jediné USA z těch tří zveřejní reálné údaje.
nevimjmeno2Odpovědět
24.11.2017 00:52:28
+MDrabisA na to si přišel jak?
Daniel99 (anonym)Odpovědět
20.11.2017 19:53:07
Kritika je nejdůležitější díl skládačky pro sebereflexi. V tomto je Rusko tedy jednou z nejšťastnějších zemí. To že je to kritika dlouhodobá a soustavná vypovídá o kritizovaném více, než o kritizujícím.
vlasy98Odpovědět
20.11.2017 19:55:43
Jo počkat to je troll, a já tu prskam zbytečně 😅😅
vlasy99 (anonym)Odpovědět
20.11.2017 22:08:12
+vlasy98zato ty jsi TROTLL