Hovězí a jeho vliv na klimaVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
69 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:118
Počet zobrazení:6 480

Hovězí může skvěle chutnat v hamburgerech, ale při pohledu na jeho dopad na přírodu nás může rychle přejít chuť. Jeho omezení, nebo dokonce vypuštění z jídelníčku by znamenalo výrazné zmírnění dopadů na životní prostředí.

Přepis titulků

Graf, který tu dělám, ukazuje emise skleníkových plynů z výroby 1 kilogramu některých běžných potravin. Jinými slovy ukazuje, jak moc přispívají ke světové změně klimatu. Většina ovoce a zeleniny je tady dole s relativně nízkými emisemi. Drůbež a vejce jsou trochu výš. Vepřové výrobky jsou tady. Káva a čokoláda jsou trochu výš. Ale nic se nevyrovná tomuto jídlu.

Toto jídlo má největší vliv na globální oteplování. Tohle je hovězí. Když započítáte pouze emise, které jdou do zpracování, přepravy, balení a prodeje potravinového produktu, rozdíl mezi těmito jídly není tak velký. Když přidáte emise z pěstování a zpracování potravin pro dobytek, uvidíte, že živočišné produkty mají vyšší emise než zelenina. Ale opravdovou propast vytváří tyto dva faktory.

Emise spojené se zemědělským procesem a dopad změny ve využívání půdy. Káva má tak velkou stopu kvůli hnojivům, která zemědělci používají k pěstování, a vypouští tak hodně oxidu dusného. Zemědělský proces může i za velký rozdíl mezi hovězími a ovčími produkty a vším ostatním. Krávy a ovce musí trávit potravu, kterou většina zvířat moc nezvládne, jako je tráva a tvrdý rostlinný materiál.

Jejich žaludky obsahují mikroby, které jim pomáhají procesem zvaným střevní kvašení. Vedlejším produktem trávení je metan, silný skleníkový plyn. Některé z těchto emisí vyjdou tudy, ale 95 % vyjde zepředu. Pokud jste je nikdy neslyšeli krkat, na YouTube je na to nepřeberné množství videí. - Jako fakt?

- Že se nestydíte, pane. Ale teď vážně, metan obrovsky přispívá ke změně klimatu, je to druhý nejčastěji vypouštěný skleníkový plyn po oxidu uhličitém, ale zachycuje víc tepla než oxid uhličitý. Jeho vliv na globální oteplování za posledních 100 let je 21krát vyšší. Z činností souvisejících s člověkem přispívá enterická fermentace nejvíce k celosvětovým emisím metanu. Více než emise metanu ze spalování fosilních paliv. A proto jsou emise hovězího a ovčího masa související se zemědělským procesem tak vysoké.

Druhým důvodem je změna využívání půdy. Počínaje 18. stoletím začalo množství půdy vyvinuté pro účely lidstva prudce stoupat. Jen malé množství tvoří to, co jsme postavili, jako jsou města a další infrastruktura. Drtivá většina je v zemědělství. A po rozdělení vidíte, že půda pro pastvu zvířat daleko převyšuje půdu pro pěstování plodin.

Předělání veškeré půdy na farmy pro pastvu nebo pěstování plodin uvolní uhlík, který byl kdysi uložen ve stromech, jiných rostlinách a půdě. Ale ořechy, citrusové plody a olivový olej přispívají pozitivně ke změně klimatu, protože pěstování ořechů, citronovníků a olivovníků ornou půdu opět zalesňuje. Ale čokoláda vypouští z půdy mnoho emisí, protože kakaové farmy vedou k tropickému odlesňování v jihovýchodní Asii, Africe a Jižní Americe.

A pastva zvířat zabírá oproti plodinám spoustu místa. 80 % odlesňování v amazonském deštném pralese ustupuje dobytčím farmám. Tolik tun skleníkových plynů na obyvatele vypouštíme veškerou svou činností. Změnou jídelníčku a vyloučením vysoce emisních potravin je lze snížit o 28 %, což sníží emise a znovuzalesní zemi. To je největší životní změna, kterou lze udělat. Hodně potravinových emisí je nevyhnutelných.

Musíme jíst. Ale můžeme si vybrat, co nejíst. Překlad: Kara www.videacesky.cz

Komentáře (72)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

čím méně nás bude tím více si můžeme užívat...je to tu na planetě jak syndrom přeplněné tramvaje

20

Odpovědět

Chci se jen zeptat, nevíte, kdo by koupil brusle?

51

Odpovědět

Znam jednu pani vedle z baraku, zeptam se

40

Odpovědět

Tak pry ne, ale ono se taky neni cemu divit, pani uz je starsi a nemuze moc chodit.

31

Odpovědět

to mi připomíná - nevíte, kolik je hodin? A odkud se berou všechny ty myši, co lítají kolem mě?

00

Odpovědět

No já dělám co můžu abych objem masa snížil. Akorát mně to narušují vegani a vegetariáni, protože žerou rostliny a pak nemá co zpracovávat CO2. A koukám i kavárníci by se měli stydět.

66

Odpovědět

Na druhou stranu se kravský hnůj využívá dále, takže není potřeba pole hnojit chemií, která taky uvolňuje metan. Taky další problém je, že při počtu 7,5 miliard lidí není možný nejíst maso. Zaprvý by se zemědělská půda nevešla na zemi, za druhý by se muselo snižovat množství lesů, aby se vytvořila pole, která by se musela hnojit chemií, protože by kravský či jiný hnůj nebyl. Možnost je to snížit, ale jestli by to pak mělo nějaký dopad...kdo ví...

27

Odpovědět

"Zaprvý by se zemědělská půda nevešla na zemi"
No čistě logicky mi přijde, že maso neroste ze vzduchu, takže kráva musí sníst aspoň tolik potravy, co sama váží. Takže kdyby nebyla kráva, tak bychom mohli jíst místo jejího masa její potravu v minimálně stejném množství. Takže by zemědělskou půdu nemělo být nutné rozšiřovat.

61

Odpovědět

Takový parádní šitstorm tady v diskuzi a já příjdu pozdě :(

66

Odpovědět

Teď abys trolil někde jinde, co? Hrozná škoda.

51

Odpovědět

Ten graf je vlastně k ničemu. I kdyby totiž byl podle toho grafu pepř desetkrát škodlivější než hovězí, tak ve výsledku je prakticky neškodný, protože ho spotřebujeme minimální množství.

Relevantní by byl graf, kde by byla každá hodnota vynásobena reálnou světovou spotřebou dané suroviny, aby bylo vidět, jak moc skutečně škodí. Třeba taková rýže se nevinně krčí uprostřed, ale vzhledem k její celosvětové roční spotřebě ~ 500 000 000 000 kg by měla své místo mnohem více vepředu.

Ale hejtit rýži není in, co? ;-)
https://www.statista.com/statistics/255977/total-global-rice-consumption/

166

Odpovědět

Možná by taky stálo za to zmínit, že rýže denně nakrmí miliardy lidí, zatímco hovězí, s bezkonkurenčně největším absolutním footprintem, desítky milionů. Víš, člověk něco totiž žrát musí. Asi možná proto "hejtit rýži není in".

126

Odpovědět

+TaanJen jsem chtěl říct, že by bylo zajímavé skutečně vidět ten absolutní footprint hovězího v porovnání s ostatními potravinami. Někteří to totiž podávají tak, že když přestaneme jíst hovězí, tak zachráníme planetu, možná by se ale ukázalo, že se hovězí na celkovém množství vypouštěných skleníkových plynů podílí jen pár procenty.

Když už jsem začal s tou rýží, tak přihodím pro zajímavost nějaká čísla. Kilo rýže vyprodukuje 4 kg plynu [1], světová spotřeba je 500 milionů tun. Kilo hovězího vyprodukuje 60 kg plynu [1], světová spotřeba je 70 milionů tun [2]. Rýže tedy ročně vyprodukuje 2000 milionů tun plynu, hovězí 4200 milionů tun plynu.

Nedělejme z hovězího masa strašáka, jehož absence zachrání naši planetu. To je vše, co chci sdělit.

[1] https://ourworldindata.org/food-choice-vs-eating-local
[2] https://ourworldindata.org/meat-production

73

Odpovědět

+jjkTy tvoje cisla jsou v tom videu schovana za tim grafem s methanem .... 28% vyprodukuje zivocisna produkce takze kravy + ostatni a pak ryze tam ma 10%.

22

Odpovědět

Hejtit rejzi by bylo rasisticky.

10

Odpovědět


Odpovědět

Zase další z mnohých videí vyvolávajících pocit vinny na základě neprůkazných a vyfabulovaných čísel. Počítání tzv. uhlíkové stopy je ještě větší duchařina jak homeopatie a biolampy dohromady...

1521

Odpovědět

Vina se píše s jedním "n". Pokud to není vinný pocit z vypití moc vína.
K tomu ostatnímu, samozřejmě máš čísla dokazující opak. Ukaž je.

106

Odpovědět

+FedExnech sa páči:

van den Bergh, Jeroen C.J.M., Verbruggen, Harmen, 1999. Spatial sustainability, trade and indicators: an evaluation of the ’ecological footprint’. Ecol. Econ. 29, 61–72. (první velká kritika konceptu ekologické stopy) ftp://131.252.97.79/Transfer/ES_Pubs/ESVal/ecol_econ_general/vandenbergh_1999_ee_29_p63.pdf

Nathan Fiala. Measuring sustainability: Why the ecological footprint is bad economics and bad environmental science (Ecological Economics 6 7 (2008 ) 519 – 525) http://www.colorado.edu/geography/class_homepages/geog_2412_f11/assignments_discussions/ecological%20footprint%20bad%20science.pdf

Moran et al. Mesuring sustainable development – nation by nation (ECOLOGICAL ECONOMICS 64 (2008) 470 – 474) http://www.rshanthini.com/tmp/CP551/M02R02_MeasuringSDwithHDIandEF.pdf

Willis Eschenbach. Ecological footprint: A good idea gone bad (WUWT 26. srpna 2010) http://wattsupwiththat.com/2010/08/26/ecological-footprints-a-good-idea-gone-bad/

Awakenging Africa’s Sleeping Giant: Prospects for Commercial Agriculture in the Guinea Savannah Zone and Beyond (World Bank, červen 2009)
http://siteresources.worldbank.org/EXTARD/Resources/336681-1231508336979/SleepingGiantFinal.pdf

http://www.treehugger.com/green-food/infographic-how-much-backyard-is-needed-to-feed-a-family-of-four.html (Výpočet organizace „One Block Off the Grid“: 4členné rodině stačí k obživě 1 hektar)

http://www.farmlandlp.com/2012/01/one-acre-feeds-a-person/ (Jason Bradford, z agentury prosazující organické bio farmaření. Jedné dospělé osobě k obživě stačí půl hektaru)

http://www.fao.org/docrep/004/y3557e/y3557e08.htm (Prospects by major sector: crop production) IN: World Agriculture: Towards 2015/2030. Summary Report.

Kate Ravilious. Food crisis feared as fertile land runs out (Guardian 6.12. 2005) http://www.guardian.co.uk/science/2005/dec/06/agriculture.food

http://www.stoneupdate.com/the-news/latest/424-global-stone-production-up-slightly-in-2011

Jennifer A. Burney. Greenhouse gas mitigation by agricultural intensification (Proc Natl Acad Sci U S A. 2010 June 29; 107(26): 12052–12057) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2900707/

Daniel R.Taub (2010). Effects of Rising Atmospheric Concentrations of Carbon Dioxide on Plants (Nature Education Knowledge 3(10):21) http://www.nature.com/scitable/knowledge/library/effects-of-rising-atmospheric-concentrations-of-carbon-13254108

Global Agro-Ecological Zones (2000, autoři: FAO a IIASA)
http://webarchive.iiasa.ac.at/Research/LUC/GAEZ/index.htm

Zhou, L., Tucker, C.J., Kaufmann, R.K., Slayback, D., Shabanov, N.V. and Myneni, R.B. 2001. Variations in northern vegetation activity inferred from satellite data of vegetation index during 1981 to 1999, J. Geophys. Res. (Dostupné na: http://cybele.bu.edu/greenergh/nontechsum.html

118

Odpovědět

+ehmTřetina stránek nefunguje, třetina neodkazuje na to, ns co má, a u té zbylé třetiny shrň obsah, který sis určitě přečetl. Zatím slabota. :)

127

Odpovědět

+FedExTak si zdroje dohľadaj, majú názvy :D :D jeeeezz... Ja som to čítal dávno a ty sa ani neunúvaš, ale hlavne že kecáš.. typické. Chceš zhrnúť obsah? :D damn, títo pracovití a usilovný mileniáni... nemám ti doniesť aj pytlík trávy, aby si náhodou neprokrastinoval pri čítaní? :D

711

Odpovědět

+ehmUvedeš odkazy na špatné stránky a já si to pak mám najít? :D Aha. Nadávaš mi do miléniálů, ale sám se tak vyjadřuješ. Že by to byla ta touha zapadnout? Ověřuj si zdroje, než je začneš sdílet. :D

78

Odpovědět

+ehmAfrický spící gigant má být asi o tom, že když budeme nakupovat hovězí z Etiopie, Guineje, kde jsou savany už vytvořené, tak vlastně nebudeme potřebovat ničit jihoamerický deštný prales, že?

A jak je to vlastně v rozporu v uveřejněným videem, které nabádá spotřebitele, aby si sami vybírali "udržitelné" maso?

41

Odpovědět

Jsou místa, kde strom ani obilí nevypěstujete, například v horách. Pole se mohou hnojit chemicky a nebo se z nich dá jednou za čas udělat pastvina. Zajímalo by mě, jestli tyto studie berou v potaz i tyto faktory. Z videa mám pocit, že po snědení kusu hovězího jsem přispěl ke kácení pralesů, ale tak to opravdu není.

99

Odpovědět

Je ale rozdíl mezi tím, jestli to jde a jestli se to dělá, to bys měl možná zohlednit ty. A protože poptávka určuje i nabídku, tak se pleteš i v tom druhém tvrzení. :)

68

Odpovědět

mal by si sa hanbiť... tvoje prdy zabíjajú planétu...

310

Odpovědět

nech si žerie kto chce čo chce.... na dobrú kravičku nedám dopustiť a nezmení na tom ani 7 miliard premnožených ľudí, ani 50 miliard premnožených ľudí... množte sa koľko chcete, ja budem žrať čo chcem... pekný deň :)

1518

Odpovědět

Jinými slovy, říkejte si co chcete, můj názor, ač je sebedebilnější, nezměníte, protože přemýšlení je moc velká námaha.

1418

Odpovědět

+Hemtvôj názor je debilný, ak si myslíš, že problémom je mäso a nie 7 miliard hladných krkov :) Použi tú vec na krku, ktorá ti síce neslúži, ale si na ňu evidentne tak pyšný :D aspoň to skús :)

138

Odpovědět

+ehmPokud se lidé nebudou přežírat hovězím, tak Země opravdu nemá problem uživit 7 miliard lidí. Něco si o tom zjisti. ;) A pokud si i tak myslíš, že problémem je hlavně počet a ne nakládání s produkcí k jeho udržení, tak ti doporučuju se nerozmnožovat. Udělaš tím lidstvu službu. O jednoho trolla méně. :)

710

Odpovědět

+Hem:D yeah sure, pretože jediný zdroj čo človek potrebuje k životu sú korienky a voda... možno ťa prekvapím a budeš v šoku, ale jedlo a voda niesú jediný a ani základný zdroj znečistenia ....

Ja si nemyslím, že hlavný zdroj znečistenia je premnoženie, je to vedecký fakt... To sú také tie hieroglify obdarené o čísla a empirický výzkum... Empirický... vygoogli si, pre niekoho je to to isté ako zelená teoretická štatistika, ale nieje :)

Štatisticky ak budeme žrať korienky, všetci chodiť pešo, bývať v jaskyni a na prídel dostávať 4 litre vody, tak sa uživí aj 50 miliard ľudí... parádna zelná budúcnosť :) Síce mi to skôr pripomína planétu opíc, ale budiž...

- Pri rozmnožení dvoch ľudí vznikne jeden človek. Čiže môžeš si spraviť jeden zelený prírastok, ktorý nezaserie planétu tak, ako 3 zelené prírastky... ťažká matika, ale keď začneš počítať, možno ti začne dávať zmysel :)

34

Odpovědět

+ehmA co takhle uvažování, že člověk vlastně ke svému životu nepotřebuje tabák, opál, transurany a další zbytné věci.

Přitom tabákový průmysl, či hlídači jaderných zbraní mají v dnešním světě poměrně snadný výdělek, i když by se mohli věnovat něčemu jinému a společnosti na úrovni států by mohli začít prosperovat lépe....(Snad netřeba vysvětlovat, jak jsou hlídači jaderných zbraní dotováni z veřejných zdrojů....)

43

Odpovědět

+Lpotrebujeme len jedlo a vodu, všetko ostatné je zbytočné. Rozum môžeme zamestnávať intelektuálnymi debatami. krásna dystopia... pre vás zelené mozgy utopia... záleží na uhle pohľadu...

35

Odpovědět

Dobře jsi pamatuji na jednu přednášku z Pátečníků, kde ta tlustá lesba hovořila o rýžových polích jako poměrně mezi největší producenty metanu. Název si bohužel nepamatuju, ale článek jsem o tom našel. Vzhledem k směšnému umístění rýže vyvozuji závěr, že toto vylhané video slouží jen k tomu, abysme přestali jíst maso, hovězí především. https://www.lidovky.cz/noviny/i-pri-pestovani-ryze-vznika-sklenikovy-plyn.A080909_000014_ln_noviny_sko

1110

Odpovědět

Srovnáváš tohle s 12 let starým poločlánkem? Prosím, nedělej z tohohle konspirační teorii, i když je to to nejjednodušší na co příjdeš.

48

Odpovědět

Opravdu sis nevšíml toho "koláče" v čase okolo 02:30?

Tam je i tebou zmiňovaná rýže ("rice cultivation")...Takže být mezi _zřejmě největšími_ znamená v tomto videu mít podíl 10% na emisích methanu...Kde vidíš rozpor?

105

Odpovědět

Takze jestli jsem to spravne pochopil tak by se melo zakazat vegetarianstvi/veganstvi, protoze kdyz se nezere maso tak se moc vypousti metan? :)

86

Odpovědět

Cože?

64

Odpovědět

No nejvíc mě pobavila reklama na Vocílku a jeho maso před videem.. :D :D :D

110

Odpovědět

Lidé, kteří hejtí každou zprávu o změně klimatu, protože přece nejsou "eko-bolševici, ovce, loutky EU, levičačtí ekoteroristé, fanoušci Grety Thunberg a vůbec, protože být proti čemukoliv je hrozně rebelský se tu už ozývají. Asi si na tyhle rádoby rebely s jejich super věrohodnými (nebo žádnými) zdroji přinesu popcorn. :) Tohle bude sranda.

197

Odpovědět

Přines, ale ať je vegan bio eko raw udržitelný, lokální produkt a bez plastového obalu.

69

Odpovědět

+DurangaTy jsi ten, co níž psal, že probírání klimatu už není cool? Co tu ještě děláš? Prosím o obvyklou sarkastickou nicneříkající odpověď. :)

111

Odpovědět

+RadiusCo bych tu dělal, směju se svatému rozhořčení na jedné straně barikády a morální panice na druhé.

11

Odpovědět

+DurangaA co takhle rýži?

Ale ne, právě ona je vlastně zodpovědná za sucha v severním Thajsku (minimálně pro dekádu 2010-2020), a proto tam nyní dochází k hromadnému zalesňování (dokonce i z letadel).

Takže nyní si "nenecháme šáhnout" na hovězí z deštného jihoamerického pralesa přesto, že právě hovězí je v této dekádě právě tím největším producentem methanu a nejvíce se podílí na odlesňování.

Čistě sarkasticky nás tedy čeká v dekádě 2030-2040 ještě zbytečnější produkt (už vlastně zbývá rozlohou jen Sibiř), který se nebude podílet na produkci methanu 28%, ale nejspíš už 50% a v té době budeme zahlazovat deštný jihoamerický prales, protože i ten v té době už seschne.

20

Odpovědět

+LOno je hovězí a hovězí. Americký Savory Institute používá holistickou metodu chovu s pozitivní uhlíkovou bilancí (tomu se zatím nepřiblížila žádná masová náhražka, o které vím). Příměsi relativně malého množství mořské řasy do krmiva dokážou redukovat nežádoucí plyny o vyšší desítky procent. Není nutné se kategoricky zbavovat hovězího, velkou část problému může řešit technická inovace. Ze své sociální bubliny mám ale subjektivně pocit, že tohle nechce řada odpůrců slyšet a jde jim spíš o převýchovu "méně uvědomělých."

50

Odpovědět

+L1ghtTo nebyla pointa mého pohledu. Můj pohled byl v tom, že nejdříve 30% světové populace produkovalo 10% methanových emisí (viz "rice cultivation"), následně 10% světové populace dosáhlo produkce 30% methanových emisí (právě chovem a porážkou hovězího dobytku)....

Nyní zbývá další krok, 5% světové populace si zabere celou Sibiř a bude pěstovat/vyrábět něco, co bude produkovat 50% světových emisí methanu...

00

Odpovědět

Tak to si radši klidně umřu, nazdar retardi, užijte si to.

614

Odpovědět

Proč hned umírat?

Když nebudou australské steaky z krávy, budou australské steaky z velblouda. Otázkou tedy spíše je proč ten steak má být australský (přeprava je suverénně nejvyšším zdrojem emisí)....

15

Odpovědět

+LProč teda přestat jíst cokoliv velký jako kráva a omezit dovoz ze zahraničí? Zabití dvou much jednou ranou. Osobně nechápu, proč lidi tolik dopaluje, že by měli omezit hovězí. Ve videu stejně nikdo neřekl "přestat jíst maso" :D

41

Odpovědět

+MJednoduše to ohrožuje jejich byznys, či jejich živobytí. (Třeba jako "hrdinní hlídači jaderných zbraní".)

13

Odpovědět

+LNee, další krok je umělé maso vyráběné v řízených podmínkách na úrovni kosmického výzkumu a se spotřebou energie na vlastní JE.

03
Další